Uçak gecikmeleri yazısını okuduğunuza göre, bir yere uçmak için havaalanına gittiğinizde almış olduğunuz uçak biletinde yazan saatlerde bir gecikme var! Seyahatlerde havayolu tercihi fazlalaştıkça artan bir şikayet konusu bu.

Aslına bakarsanız bir gezginin de en çok vakit geçirdiği, gezi ve seyahat hikayelerinin başlangıçlarını yaşadığı yerler genelde havaalanları oluyor.

Aldığınız uçak bileti seyahate çıkmadan yaptığınız hazırlıkların en önemlilerinden biri olmasına rağmen, hiç bir zaman herşeyin yolunda gitmesinin garantisi değildir. Yola çıkmanın verdiği heyecan ve motivasyon genelde havalimanlarında test edilir.

Uçak Gecikmeleri Halinde Ne Yapılır?

Uçak yolculuklarında, teknik ve hava şartları ile ilgili konular dışında “Herşeyin yolunda gitmesi” aslında olması gereken bir hizmet satın alma alışverişiyken, sizin elinizde olmayan ve aldığınız cevaplarında hep “elimizde olmayan nedenler”le diye başlayan cümlelerin kullanıldığı bir sinir harbi olayına dönüşebilir.

Beni bilirsiniz, seyahat etmenin en kötü yönünün havaalanlarındaki uygulamalar olduğundan devamlı bahsederim. Aslında bu yerlerde bazen güzel şeyler de olmasına karşın genelde seyahatlerin karmakarışık hal aldığı yerlerin başında geliyor. Sanırım benim seyahat yazılarımdan hiç bir zaman eksik olmayacaklar gibi görünüyor.

Bu defa, uçak gecikmelerinde havaalanında neler yapabiliriz sorusuna vereceğim birkaç öneri ve tavsiye olacak. Uçağınızın gecikmesine bir çare ve çözüm bulamadığınıza göre bu vakitten faydalanmak, bir anlamda kısa süreli de olsa havaalanında yaşayıp kendimize daha iyi şartlar sağlayabilmek için neler yapabiliriz?

İşte bir kaç öneri.

1- Uçağın Gecikme Durumu Hakkında Kesin Bilgi Alın.

Eğer uçağınız gecikme veriyorsa öncelikle bu kısa süreli bir gecikme olarak açıklanacaktır. Yetkililer çoğu zaman bu gecikmenin -eğer çok sıra dışı bir durum yoksa- ne kadar süreceğini aslında bilmektedirler. Ancak uçuş bilgi ekranları 20 dakikadan başlayan ve sonrasını hiç dilemediğim gecikmeleri sırayla açıklarlar.

Bu nedenle ilk gecikme uyarısını aldıktan sonra planınızı genelde daha fazla bir gecikme olabilir paranoyasıyla(!) yapabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri yetkililerden kesin bir bilgi almak olabilir (Not: Genel olarak bu bilgiyi alamazsınız! :))

Uçak Gecikmeleri

2- Kendinize Mekan Belirleyin ve Mutlaka Priz Bulun!

Uçağınız gecikmesi bir saatten başlayan gecikmelere doğru gidiyor ve iki, üç veya daha fazla saate ulaşıyorsa kendinize konforlu bir alan yaratmaya çalışın.

Sizinle birlikte bir çok kişinin bu gecikmeden dolayı kalabalıklar yaratacağını düşünerek hızlı olmalısınız. Aklınıza öncelikle bekleme alanındaki koltuklar gelecektir. Ama uzun süreli bir gecikmede zaman geçirmek için kullanacağınız akıllı telefonlar, tablet veya bilgisayarınızı şarj etmek sorun olabileceğinden priz olan bir yer bulmak önemli olacaktır. Bu yerler genellikle koltukların yanında olmayabilir. Bu yüzden yere oturmayı gözönüne almalısınız.

Uçak gecikmeleri halinde havaalanında ne yapılır

3- Ya Yerinizden Kalkarsanız?

Yerinizi buldunuz. Bekleme koltuklarına veya yere oturdunuz ve yanınızda da bir priziniz var! İşte şimdi bir adım öndesiniz demektir.

Burada ilk işiniz şarjlarınız dolu bile olsa hemen güç kablonuzla cihazlarınızı şarj etmeye başlayın. Çünkü eğer birkaç kişi ile yolculuk yapmıyor ve yalnızsanız bulduğunuz bu yeri bir süre sonra yemek, tuvalet ihtiyaçlarınız veya başka herhangi bir nedenle terk etmek durumunda kalacaksınız. Emin olun önünüzden geçen birçok kişi veya çevrede oturan ve aynı gecikmeden mağdur olan diğer yolcular bu konforlu(!) yerinizi terk etmeniz için pusuda bekliyorlar.

Bu nedenle ilk iş, bulduğunuz yerin imkanlarını sonuna kadar değerlendirmek olmalı. Yerinizden kalkıp geri döndüğünüzde burayı veya prizinizi boş bulamama olasılığınız oldukça fazla! Kontrollü ve eşyalarınızı görebileceğiniz bir uzaklığa gidiyorsanız prize takılı cihazınız dahil olmak üzere yerinizde bırakabilirsiniz. Ancak bunun, böylesi kalabalık bir yerde büyük bir risk olacağını aklınızdan çıkarmayın!

uçak gecikmeleri

4- Bu Prizler Nerede?

Havaalanlarında genellikle priz bulmak, oradaki kalabalık ve herkesin aynı yöndeki ihtiyaçları düşünüldüğünde yeterli değildir.

Prizlerin bulunduğu yerler genellikle çok planlı noktalar olmuyor. Prizleri bulmak için biraz etrafınızda araştırma yapmalısınız. En kolay bulunabilecek prizler acil durumlar için tuvaletlerde yer almaktadır. Genel amacı traş makineleri v.s olan bu prizleri konforu yeterli olmayan bu alanlarda kısa süreli kullanabilirsiniz.

Bunun dışında duvarlara yaslanmış, yapışık görülen bekleme koltuklarının arkalarında prizler olabilir. Ayrıca yine bekleme koltuklarından uzak olan ve yolcuların yürüdüğü alanların duvarlarında prizler bulunur. Buralarda prizin bulunduğu yerde küçük bir kamp(!) kurarak onları kullanabilirsiniz. Yiyecek içecek bölümleri de priz bulundurması muhtemel alanlardandır.

Yine bazı havaalanlarında şarj noktaları da bulunmaktadır.

Not: Bulamadıysanız artık bir harici güç kaynağı almanız zorunlu bir hal olmuştur!

5- Nerede Ne Yesek?

Havalimanlarında kiralık alanların metrekarelerinin fahiş kiralama fiyatlarıyla birlikte satışa sunulan herşeyin piyasadan oldukça pahalı olması hepimiz tarafından bilinen bir konu (Gazete, dergi ve kitapların hala aynı fiyatlardan satılması ne kadar güzel bir durum!). Standart yiyecek ve içecek için bu fiyatları ödemek istiyorsanız sorun yok ama birkaç alternatif seçeneğiniz olduğunu da aklınızda bulundurun.

Gecikme yapan havayollarının kuralları dışında uluslararası uçuş kuralları ve yolcu haklarına göre bir takım mağduriyetlerinizin giderilmesi gerekiyor. İki saat üzeri gecikmelerde ara yemek, içecek gibi ikramların yapılması gerektiği gibi üç ve daha fazla saatlerde ana yemek v.s gibi ikramlar alınması gerekiyor.

Tabii ki charter uçuş kurallarının daha farklı olduğunu da eklemek isterim.

(Bu arada banka veya diğer kuruluşların lounge servislerinden yararlanacak kredi kartlarınız varsa bu konuyu daha kolay halledebilirsiniz.)

6- İnternet?

İşte bu oldukça sorunlu bir konu. Sebeplerinden biri havaalanı mekanlarının bu hizmeti müşteri çekmek için kullanmaları. Bu nedenle free wi-fi ülkemiz havaalanlarında hala bir problem. Ancak Türkiye’de, TTNET gibi kurumlardan internet abonesi olarak servis alanlar birçok yerde bu hizmeti ücretsiz kullanabiliyorlar.

Bunun dışında wi-spotter olarak kullanılan ağlar da havalimanlarında hizmet veriyor.  Yaygın olanı DorukNet hizmeti. DorukNet internet bağlantısı için iki saatlik bağlantıya 20 TL. Günlük bağlantı için ise 30 TL. fiyatlama yapıyor.

Ücretsiz internet için ise yine banka veya kurumlara ait lounge’ları ziyaret etmelisiniz.

uçak gecikmeleri

7- Konaklama

Uçağınız gecikti ve süresi artık mazur görülen şartlarda değil ise ve siz sonrası için bazı bağlantılı seferleri tehlikeye atmaya başladıysanız durum kötüye gidiyor demektir.

Saatler sürecek bekleyişler havalimanlarında karşılaşılan durumlar olduğundan dolayı kendinizi buna hazırlamalısınız. Havayolu şirketinizden bir takım taleplerinizi karşılamasını dilemek yolcu haklarınızda bulunuyor. Bunlar elbette ki bazı şartlara bağlı. Ancak durumunuzu takip etme konusunda ısrarlı olmanızı öneririm.

Uçuş haklarınızı ve seyahat sözleşmenizi iyice kontrol edin ve mağduriyetinizi hafifletecek birşeyler çıkarmaya çalışın. Havayolu firması belirli şartlar gerçekleştiğinde, size otel konaklaması sağlamak zorundadır.

Peki uçağınız rötar yaptığında haklarınızı biliyor musunuz? Bu konudaki yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

uçak gecikmeleri

Durum iç açıcı değil, birtakım açıklamalara ulaşamıyor ve belirsizlik içindeyseniz kendinize saatlerinizi geçirebilecek bir alan yaratmaya başlayabilirsiniz.

Daha az yoğunluğu olan yolcu bekleme bölümlerinde birkaç sandalyeyi işgal edip kendinize yatacak bir yer yapabileceğiniz gibi, dış şartlardan etkilenmeyen bir köşede de bu ihtiyacınızı gidermeniz mümkün. Gürültü ve gelen gidenlerin homurtularını duymazsanız dinlenme şansınız olabilir.

Uçak gecikmeleri istenmeyen bir durumdur ancak karşılaşır ve başınıza gelirse havaalanında temel ihtiyaçları gidermek konusu, uçak gecikmeleri konusunun en önemli detayıdır.

uçak gecikmeleri

Booking.com
Önceki İçerikBhutan Gezisi: Bir Gezginin Gözünden Bhutan Gezisi
Sonraki İçerikEn Uygun Uçak Biletleri: Ucuz Uçak Bileti İçin Boşuna Yorulmayın
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz