PAYLAŞ

Uçaklarda hangi boy bagaj kabine alınır? diye merak edebilirsiniz. Son yıllarda yeni uçak kabin bagajı standartları diye haberler yayınlandı. Evet doğru, bir süredir “standart” getirildi. Ancak “standart” aslında zaten vardı. Konu, her zamanki gibi farklı yansıtılıyor anlayacağınız. Yeni gelen standartla verilen hakların bir bölümü geri alındı aslında. Yani uçaklarda kabine alınan bagaj boyutu küçüldü. Uçak içine alınan kabin bagajı standartları hakkında biraz bilgi sahibi olalım öyleyse.

Uçak Kabin Bagajı Neden Küçüldü?

Bunun çok çeşitli nedenleri var elbette ama en büyük neden son dönemlerde yolcuların garip şekilli çantalarını uçak kabinine almalarından kaynaklanıyor. Yani uçaklarda gereksiz bir güvenlik sıkıntısı yaşanıyor. Güvenlik derken ağırlığın dağıtılması, fazla ağırlık taşınması ile ilgili durumlardan bahsediyorum. Yani uçuş güvenliğinden.

ucak kabin bagaji

Bunun yanında gizli gibi görünen ama aslında önemli olan sebep ise havayolu firmalarının fazla ağırlıktan dolayı gerçekleştirdikleri extra yakıt harcamaları. Yolcu açısından da başka yolcuların devasa bagajları nedeniyle kendi bagajını koyacak yer bulamamaları sorunu.

Neyse konu uzun ve tartışılabilir. Biz standartlara dönelim.

Uçak Kabin Bagajı: Yeni Kabin Bagajı Standartları

Son açıklanan uçak kabin bagajı standartları şöyle;  Daha önce “55x45x25” ölçülerinde standarta bağlanan “kabin bagajı”, IATA tarafından getirilen yeni standart ile bir yolcunun uçak kabininde taşımasına uygun el bagajının büyüklüğü “55x35x25” şeklinde oldu. Bu eskiye göre yaklaşık olarak hacmin yüzde 40 küçülmesi demek.

Uçak kabin bagajı

Böylelikle 120 veya daha fazla koltuk sayısına sahip tüm uçaklarda, her yolcunun el bagajını uçak içinde bulundurma imkanına sahip olması hedefleniyor.

Bu arada yeni bir ürün kapısı daha açılmıştı bildiğiniz gibi. Dünyanın önde gelen valiz ve çanta üreticileri uçaklar için optimize edilen  “IATA cabin OK” logolu ve yeni standartlara uygun boyutta valizleri üretmeye başlamıştı ve oldukça iyi satışlar yapmaya da devam ediyorlar.Uçak kabin bagaji boyları

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..