Uçaklarda hangi boy bagaj kabine alınır? diye merak edebilirsiniz. Son yıllarda yeni uçak kabin bagajı standartları diye süreki haberler yayınlanıyor ve duyurular yapılıyor.

Evet doğru, bu konuya bir süredir yeni bir “standart” getirildi. Ancak “standart” aslında zaten vardı. Konu, her zamanki gibi farklı yansıtılıyor anlayacağınız! Buna bir düzenleme de diyebiliriz. Ama geri giden bir düzenleme. Yani yeni gelen standartlarla, daha önce verilen hakların bir bölümünün geri alındığı düzenlemeler!

Anlayacağınız; uçaklarda kabine alınan bagaj boyutu küçüldü. Uçak içine alınan uçak kabin bagajı standartları hakkında biraz bilgi sahibi olalım öyleyse.

Uçak Kabin Bagajı Neden Küçüldü?

Bunun çok çeşitli nedenleri var elbette ama en büyük sebep, son dönemlerde yolcuların garip şekilli çantalarını uçak kabinine almalarından kaynaklanıyor!

Evet yanlış duymadınız! Yolculardan, yani bizlerden kaynaklanıyor. Uçaklarda gereksiz bir teknik/güvenlik sıkıntısı yaşatan bu durum, ağırlığın eşit dağıtılması, fazla ağırlık taşınması ile ilgili sebepleri içeriyor. Kısaca “uçuş güvenliği” denilen başlığa giriyor.

ucak kabin bagajı

Bunun yanında gizli gibi görünen ama aslında önemli olan bir diğer sebep ise havayolu firmalarının fazla ağırlıktan dolayı gerçekleştirdikleri extra yakıt harcamaları.

Yolcu açısından ise; sorumsuz başka yolcuların devasa bagajları nedeniyle kendi bagajını koyacak yer bulamamaları sorunu da öne çıkan nedenler arasında bulunuyor.

Neyse konu uzun ve tartışılabilir. Biz standartlara dönelim.

Yeni Kabin Bagajı Standartları

Son açıklanan uçak kabin bagajı standartları şöyle; Daha önce “55x45x25” ölçülerinde standarta bağlanan “kabin bagajı”, IATA tarafından getirilen yeni standart ile bir yolcunun uçak kabininde taşımasına uygun el bagajının büyüklüğü “55x35x25” şeklinde oldu. Bu eskiye göre yaklaşık olarak hacmin yüzde 40 küçülmesi demek.

Uçak kabin bagajı

Böylelikle 120 veya daha fazla koltuk sayısına sahip tüm uçaklarda, her yolcunun el bagajını uçak içinde bulundurma imkanına sahip olması hedefleniyor.

Bu arada yeni bir ürün kapısı daha açılmıştı bildiğiniz gibi. Dünyanın önde gelen valiz ve çanta üreticileri uçaklar için optimize edilen  “IATA cabin OK” logolu ve yeni standartlara uygun boyutta valizleri üretmeye başlamıştı ve oldukça iyi satışlar yapmaya da devam ediyorlar.Uçak kabin bagaji boyları

Booking.com
Önceki İçerikAbant Gölü Hala Masal Gibi
Sonraki İçerikHaute Rotası: Chamonix’den Zermatt’a Olağanüstü Bir Doğa Yürüyüşü Rotası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz