Hepimizin hemfikir olduğu bir konu var sanırım; “Uçaklar, yolculuk esnasında mesafeleri kısaltmaları, belirli bir konfor oluşturmaları ve sağladıkları diğer çeşitli avantajlarla yüksek oranda tercih edilen bir ulaşım aracıdır”. Buraya kadar uçak yolculukları ile ilgili bir problem yok. Ama ya şu havaalanı eziyeti!

Havaalanı Eziyeti

Havaalanında yaşadıklarından memnun olan kaç kişi var etrafta? Uçak yolculuklarını bir bütün olarak düşünüp havaalanında yaşananları da kattığımızda gerçekten uçak yolculukları konforlu mu? Uçak yolculuğunun yarattığını sandığımız bu “avantajları” yaşamak için katlanılan havaalanı eziyetleri benim için artık “bunalmaktan nefrete” dönüşen bir aşamada diyebilirim!

Teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde hem araştırma yapmak hem de ekonomik uçak bileti almak adına bir çok avantajlarımız var artık.

Ancak benim sorunum da bundan sonrasına ait! Yani tüm bunları halledip artık havaalanına gitme durumunda olduğumuzu farzederek anlatmaya başlayayım.

Nerede Bu Havaalanları?

İsminin neden “hava” olduğu konusunda çeşitli düşüncelerim olmasına rağmen(!) devamlı olarak kullanmak zorunda olduğum havaalanlarına ulaşım bölümü bu hikayenin başlangıç noktasını oluşturuyor.

Bu alanlar “havalarından” olsa gerek! şehir dışı denilse de aslında çok daha uzaklara, neredeyse şehirlerin sınırlarına kuruluyorlar (istisnalar ile anlamsız ve çirkin büyüyerek havaalanını şehrin içine katan megapoller hariç).

Bu nedenle, yani şehirlere bu kadar uzak olmalarından dolayı bu uzun yolu aşmak ve olası bir yol hali olumsuzluğunu bertaraf edebilmek adına, erkenden ama çoook erkenden hareket ediliyor.

Zaten “uluslararası kaideler” gereği en az iki saat öncesinden havaalanında olmamız istendiğinden, herkes gibi bizler de her zaman erkenden orada oluyoruz.

Ya da olmaya çalışıp perişan haller alıyoruz.

Havaalanı Park Yeri Ücretleri ve Ulaşım

Öncelikle havaalanlarındaki yüksek park yeri ücretleri ve olası seyahat süremizi göz önüne aldığımızda, kendi aracımızla buraya gelmek neredeyse imkansız gibi.

Uçak biletinden fazla bir park yeri parası ödememek için taksi, dolmuş, otobüs veya havaalanı yer hizmetleri şirketlerinin servislerinden faydalanmak en mantıklı olanı gibi geliyor her defasında. (Hani business uçak yolculuğu yapacakları bile metrobüslerde sürünürken gördüğümden söylüyorum.)

Bu yollarla bir şekilde geldiğimizi düşünüp, kente epey uzak olan havaalanına ya otobüs ya da dolmuşlar ile “indi / bindi” şeklinde bir eziyetle ulaşım söz konusu olabiliyor. Ya da bir miktar (bazen koca bir miktar) fazla ödemeyi göze alırsanız taksiyle ulaşabiliyorsunuz.

Neyse, bir şekilde alana ulaşıyor ve eşyalarımızı araçtan indirip “eğer” herhangi bir terslik olmaz ise, önümüzde bulunan bazen iki hatta üç saat sürecek eziyet kısmına doğru yelken açıyoruz.

Havaalanı Güvenlik Kontrolleri

Eşyalarınız ile havaalanına gelmenin bir takım yazılı olmayan cezaları var! “Güvenlik endişesi” adına yapılan bu kontrollerde uygulanan doz her ülkeye göre farklı olabiliyor. Her şeye hazır olmanızda fayda var!

Ülkemizdeki uygulamaya göre bir uçak yolcuğu yapmak için, iki defa X-RAY isimli cihazdan geçip üzerimizdeki tüm metal eşyaları, çantamızda bulunan tablet veya dizüstü bilgisayarımızı, kemerimizi ve artık daha ne varsa çıkarıp plastik leğenlere bırakmak durumundayız.

Yani Saat, kalem, çakmak, kemer, telefon v.s. nispeten küçük leğenlere bırakılıp elektronik kapıdan geçiliyor.

uçak yolculuğu havalimani

Genelde çantanın içinde olduğundan bazen aceleden aklınıza gelmeyen dizüstü bilgisayarınız varsa da yoksa da, orada bulunan güvenlik görevlisi yine de bunları leğene koymanızı(!) rica ederek tekrar geçmenizi belirtiyor.

Bu nedenle bu tip bir durumda zor anlar yaşamamak için çantanızı yerleştirirken bilgisayarınızı kolay çıkarılabilecek bir yere koyun. Ya da siz bilirsiniz!

Teknolojiyi plastik leğenle tanıştırdıktan sonra onu da bir ekmeği fırına verir edasıyla cihaza yerleştirip karşı tarafa geçiyorsunuz.

Bitti mi? Tabii ki hayır! Bir durun hele. Daha yeni başlıyoruz. Ne demiştik? “Uçak yolculuğu konforlu bir yolculuktur”

Uçak Yolculuğu! Tükendim.. Tükendim.. Tükendim Artık!

Geçtiniz ama bu geçiş güvenlik görevlilerini ikna etmemiş olabilir. Bu nedenle kapıdan çıkan komik sesler adına siz bir suçlu, görevli de ulusal bir kahraman edasıyla birbirinize bakarken kollarınızı açıyorsunuz ve görevli sizi tepeden tırnağa arıyor.

Siz aranırken kalabalık nedeniyle geçen herkes eşyalarını toplamaya uğraşıyor. Sizin de gözünüz leğenin içindeki eşyalarda tabii. Ama o sırada bir görevli “ayakkabılarınızı cihaza koyup tekrar geçin lütfen” diyor. Yıkıldığınız an bu an işte. Uçağa mı yetişeceksiniz, eşyalara bakacaksınız, yoksa ayakkabılarınızı çıkarıp mavi naylonlarla mı gezdiğinize yanacaksınız.

Hadi hepsini yaptığınızı farzedelim. Bu defa da leğene koyduğunuz dizüstü bilgisayarının başında “Saygı nöbeti” tutan bir görevli sizi bekliyor olabilir. “Lütfen bilgisayarınızı çalıştırır mısınız?” Pili yok falan demeyi aklınızdan geçirmeyin size elektrik prizi de buluyorlar.

Bitti mi sandınız? Maalesef! Unutmayın.. konforlu bir uçak yolculuğu yapacaksınız!

Şimdi de garip bir makinede sanki ısıtılmış bir sıcaklığı olan şu parfüm testi yaptığımız ince uzun kağıtlara benzer bir maddeyi ellerinize belinize falan sürüp makinede değerlendirmeye verecekler. Maazallah herhangi bir madde ile iletişiminiz olmuş olabilir! Artık bir süre için temiz sayılırsınız. Her şey uygunsa buyurun geçin.

Aman tanrım! Sonunda havalimanındayım.. Sevincinizi bence en sona saklayın çünkü daha çok işiniz var.

Ha bir de unutmamamız gereken bir şey daha var! Elbette bunların hepsi “Bizim için” yapılıyor!

havaalanı eziyeti

Hemen c/in Yaptırmalıyım

Madem ilk güvenlikten geçtik hemen ekranlardan kontuarınızı öğrenip c/in veya onu online yaptıysanız bagaj teslim etmek için ilgili kontuara yöneliyoruz.

Eğer yoğun bir saat veya uçak ise ciddi bir sıra ile karşılaşmak kaçınılmaz olabilir. Büyük veya ulusal havayolları, birçok uçuşun uçağa kabullerini aynı desklerden yaptıklarından, oralarda daha yoğun bir sıra olabiliyor.

uçak yolculuğu

Kontuar görevlisi, pasaport veya nüfus cüzdanı v.s kimlik belgelerini isteyip eşyalarınızı uçağa yollamak için yandaki banda koymanızı rica ediyor.

Asıl amaç bagajınızı tartıp belirlenenden fazla ağırlık var ise kilogram başına tahsil edeceği miktarı belirlemek tabii. Sonrasında kabine bir bagaj alacaksanız onu etiketliyor ve ağır olan bagajınızı acayip gürültüler şeklinde oradan oraya vurarak götürecek olan bantın düğmesine basıyor. Güle güle bagaj!

Evet artık yanınızda ağırlık yapan bagajınız yok. Yani daha rahatsınız ve uçağınızın kalkmasına eğer bir gecikme yok ise bir süre zamanınız var.

Seçeneklerden biri eğer uluslararası bir uçuş yapıyorsanız, pasaport kontrolünden geçip alışveriş bölümlerinde parfüm, sigara, alkol standlarına bakmak veya havalanında bulunan restoran veya kafe gibi yerlerde zaman geçirmek.

Ancak sanırım bu yiyecek içecek mekanlarının uluslararası kuralları koyan kuruluşlarla bir komisyon anlaşması var. Böylesi fahiş fiyatları başka bir şekilde açıklamak çok zor çünkü. Bir küçük suyu yedi lira ödeyerek alabileceğiniz ender yerler hep havalimanlarında bulunuyor.

Havalanlarında Zaman Geçirmek

Zaman geçirmek için ne yaparsanız yapın, alana geldiğiniz an havalimanı güvenliği için yapılan kontrolün daha detaylısı uçağa binmek yapılacağından ikinci eziyet bölümünün sizi beklediğini unutmayın.

Bu kontrolde önce biletiniz uçuş kartınız ve kimliğiniz bir görevli tarafından “Mmmm evet .. Hmmm” şeklinde eşleştiriliyor ve barkod okutuluyor.Sonrasında ilk girişteki kontrolün benzeri ve sizi bekleyen leğenlerinizle birlikte oluyorsunuz.

Buradaki kontrol daha hassas olduğundan cihazın ötmeme şansı neredeyse çok az. Eğer öterse ayakkabılarınız dahil yine çıkartılıyor ve onları da fırına veriyorsunuz röntgeni çekilsin diye! Sizi hala yakalayamadılarsa(!) uçağa götürecek ilgili kapıyı buluyor ve oraya doğru yönleniyorsunuz.

Kapıyı bulunca uçağa geçeceğinizi zannetmeyin tabii. (Eğer geç kalma gibi bir durumunuz varsa elinizde kemeriniz, ayakkabılarınızın çözülmüş bağcıkları ile koşturarak gittiğiniz kısmı geçiyorum) Uçağa geçeceğiniz kapıda bulunan görevliler yine uçuş kartınız ve kimliğinize sahte bakışlarla baktıktan sonra gerekli işlem yapılıyor ve uzunca bir koridor körüğünden içeri giriyorsunuz.

Tabii ki bu bazen olabiliyor! Çünkü belki de uçak körükte olmadığından, çok kısa olan ancak neden öylesine hiddetle kullanıldığına bir anlam veremediğim garip şekilli otobüslere geçmek var işin ucunda.

Uçak yolculuğu adına bu kadar eziyeti, müthiş konforlu bir yolculuğu ve güven duygusu ile açıklamak, işin en kötü kısmı bence! Uçak yolculuğu ile zaman kazanma konusunu, evden çıkıştan varacağımız yere ulaşmamız arasındaki süreyle kıyaslarsak özellikle “kısa süreli” yolculuklarda, inanılmaz bir zaman kaybı var aslında.

Hele büyük şehirlerde! Havaalanlarında sadece bir saatlik bir yolculuk için beş veya altı saatlik bir eziyet sizi bekliyor olacak.. Benden söylemesi..

Booking.com
Önceki İçerikHafta Sonu Kaçamağı Manifestosu
Sonraki İçerikEn Keyifli Butik Paris Otelleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz