Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Avustralya

Uluru Kayası Aborjinlerin Kutsal Doğa Oluşumu

Avustralya coğrafyası, ilginç oluşumlar ve doğal yaşamıyla dünyanın en ilgi çekici kıtalarından birini oluşturuyor. Kimileri için bir doğa harikası kimileri için ise (özellikle Aborjinler) kutsal bir kaya olan Ayers Kayası da (veya Uluru Kayası), mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Uluru Kayası Avustralya

Ayers Kayası veya Uluru Kayası

Buranın ismi aslında Uluru. Ancak Avustralya yerlisi olmayanların eski isimlendirmeleriyle Ayers Kayası olarak da biliniyor.

Çöl oluşumunun hemen yanında bulunan bir düzlükte, sert görüntüsüyle muhteşem bir yapı olarak bütün görkemiyle yükseliyor. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Uluru – Kata Tjuta Milli Parkı‘na ismini veren bu kaya ve buradan yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kata Tjuta isimli doğa harikaları bölgenin cazibesini sürekli canlı tutuyor.

Uluru Kayası

Avustralya’nın kuzey yönetim bölgesinde yer alan ve neredeyse kıtanın tam ortasına düştüğü için “Avustralya’nın kalbi” ismi de verilen Uluru Kayası, gün içerisinde çeşitli saatlerde farklı renklere bürünüp, özellikle kızıllığı ile göz alıcı görüntüler sergiliyor. Dünyanın tek parça en büyük kayası olarak bilinen Uluru’nun bu renk gösterisi tabii ki güneşin konumuna göre gerçekleşiyor.

Avustralya’nın Kalbinde Kutsal Kaya

Uluru Kayası‘nın yüksekliği tam 348 metre. Çevresi ise 9 kilometre uzunluğunda. Bu özellikleri ile dünyanın en büyük kayası ünvanını taşıyan Uluru’nun bir başka özelliği ise bölgenin yerli halkı olan Aborjinler tarafından “Kutsal” kabul edilmesi.

Uluru Kayası Detay

Bugün milli park olarak kabul edilen alanın asıl sahibi Aborjinler. Turistik bir aktivite olarak dünyanın her tarafından bu kayayı görmeye ve tırmanmaya gelen turistlere rağmen Aborjinler Uluru’ya kesinlikle tırmanmıyorlar. Hatta bununla ilgili bir kampanya başlatıp 2019 yılının Ekim ayından itibaren kayaya tırmanılmasını da yasaklatmayı başardılar. Turistler bugüne kadar zor bir aktivite olan bu tırmanış etkinliğini bir yürüyüş hattına gerilen ip ve zincirler yardımıyla gerçekleştiriyorlardı.

Aborjinler bölgeye gelen ziyaretçilere Uluru’nun tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler verip efsanevi hikayeler anlatıyorlar. İki yılan arasında gerçekleşen savaşlar en eski ve en popüler hikayeleri oluşturuyor.

Uluru Kayası Uyarı Levhası

Kutsal Kaya olarak kabul ettikleri Uluru Kayası’na tırmanılmaması için yerli halkın koyduğu uyarı levhası da bölgenin ilgi çekici özelliklerinden.

Uluru – Kata Tjuta Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bunun için tabii ki önce Avustralya‘da olmanız gerekiyor. Avustralya’ya olan uzun uçuş mesafesine rağmen, dönem dönem ucuz uçak bileti fırsatları yakalayabilirsiniz.

Avustralya’nın Alice Springs kasabasının yaklaşık 450 kilometre güney batısına düşen Yulara yerleşim merkezinin yakınında yer alan Uluru, aynı zamanda çevresiyle de etkileyici.

 

Uluru – Kata Tjuta Milli Parkı, Avustralya’nın Outback bölgesinde yer alıyor. Outback, kimi yerlerde asfaltsız, kırmızı toprak yollarıyla büyüleyici yer şekillerine sahip bir alan. Eğer buraya kadar gelmişken bir kaç yer daha göreyim derseniz; Kings Kanyon bunun için biçilmiş kaftan. Uluru’dan yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla gidebileceğiniz Kings Kanyon’da derin uçurumlar ve gizli yüzme oyuğu özellikle fotoğraf meraklıları için müthiş bir çekiciliğe sahip.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir