Avrupa’nın acı dolu tarihinin en sert, en şiddetli kısmına sahne olmuş ve 2. Dünya savaşında yerle bir olup inanılmaz hikayelerin yazıldığı bir şehirdeyim bu defa. Polonya’nın başkenti Varşova.. Varşova gezisi yazısına da bu duyguları gözardı edip başlama şansım olmadı tabii.

varşova gezisi

Varşova Gezisi Öncesi Hissettiklerim

Varşova’da ilk ne hissettim diye düşündüm. İnanılmaz bir sakinlik var aslında burada. Acısını sanki içine atıp, hatıralarına saygı gösterenleri unutmayan ve içten içe hissedebileceğin bir sakinliğe ve sessizliğe sahip bir kent burası. Ama bunu sakın gürültü sessizliği olarak almayın! Tam anlatamıyorum belki.. Ama gizlenen bir sabır ve hüzün var gibi bu şehirde.

Varşova Ne Saklıyor?

Varşova, Doğu Avrupa’daki komşularına göre çok daha saygı dolu bir kent. Geçmişe saygı dolu. Yaşananları hatırlatmak istercesine birçok yerde simgeler sergiliyorlar ama bunlardan bahsetmekten hiç hoşlanmıyor gibiler. Ne bileyim aslında çok garip hisler açıkcası.

Polonya, Varşova dışında da çeşitli şehirlerini gezme imkanı bulduğum bir ülke. Tarihi dokusu ile etkileyici kentlere sahip. Hele bir başka yazı konusu yapmayı planladığım kış ve kış sporları merkezi Zakopane adeta bir masal kenti. Ama ben Polonya’ya Varşova’dan başlayayım.

varşova gezisi

Chopin Havaalanı’ndan Varşova’ya

Varşova’ya Polonya’nın gurur kaynağı ve kültür simgelerinden Chopin’in ismini taşıyan Chopin Havalimanı’ndan giriş yaptım bu defa. Gösterişi az, iddiası olmayan ancak kendi standartlarında iyi çalışan bir havalimanı Chopin.

Varşova bir defa da anlatılacak bir yer değil. Gerçi öyle olsa bile, keşfet.tv’de gezileri belirli noktaları iyice ön plana çıkarmak adına birkaç adımda anlatıyorum.

varşova gezisi

Varşova gezisi için merkeze geldiğinizde, 1990 ortalarına kadar kentin en yüksek yapısı olan, eskiden Stalin adını taşıyan ve SSCB döneminde rejimin simgesi olarak rusya tarafından hediye edilen “Palac Kultury i Nauki” ismine sahip (Kültür Sarayı) bina mutlaka gözünüze çarpacak.

varşova gezisi

“Palac Kultury i Nauki” Ne Ola ki?

Varşova’nın birçok yeri gibi buranın da bir hikayesi var. Bina hakkında anlatılan bir dolu hikayeden en ünlüsü şu; “En Güzel Varşova fotoğrafı” konulu bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Birinci olan fotoğraf bu binanın Varşova’yı en iyi gören yeri olan en tepesinden çekiliyor. Ancak resmi birinci yapan Varşova’nın bu açıdan görünen silüeti değil! Bu binanın üzerinden çekilen bir Varşova fotoğrafında bu binanın yer almaması!

Anlayacağınız şimdi kültür sarayı işlevini gören bu tarihi bina, kent ahalisine Sovyetleri ve dönemin rejimini hatırlattığından pek de sevimli gelmiyor. Ancak mimari ve turistik değer olarak bakıldığında özellikle gece yapılan ışıklandırmasıyla Varşova’ya bir güzellik eklediğini de belirtmek gerek.

Sovyetler tarafından inşa edilen binanın benzerleri, Moskova’nın ünlü “7 kızkardeşler” olarak bilinen binaları olarak Rusya’da bulunuyor. Etrafını bir dolu yeni yapılan modern bina ve gökdelenler ile otel, alışveriş merkezleri gibi canlı bir hayat çevrelese de “Ben buradayım!” diyen bu binayı 20 zloty karşılığında gezebilir ve en üst katına çıkabilirsiniz.

Polonya’nın Para Birimi Zloty

Polonya, Avrupa birliğinde yer almasında rağmen henüz Euro kullanmıyor ve kendi para birimleri olan Zloty kullanılıyor. Biraz da bunun etkisiyle, diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir hayat var Polonya’da. Hatta Varşova, Polonya’nın diğer şehirlerine göre pahalı bile sayılabilir!

Chopin, çok ünlü ve büyük bir sanatçı olmasına karşın, son dönemde daha fazla alanda ön plana çıkartılıp bir marka olarak öne sürülmeye başlanmış. Böylece bu ismin marka değerini ülkenin kültürel değeri olarak gösterip tanıtım anlamında kullandıkları gayet açık olarak seziliyor.

Varşova Gezisi: Chopin ve Lazienki Parkı

Chopin ile ilgili herhangi bir şey, şehrin herhangi bir yerinde karşınıza çıkabiliyor. Eğer kenti keşfedecekseniz sizlere ilk önerdikleri yerlerden biri Lazienki parkı.

Park, yazlık bir sarayı da içinde bulunduran güzel bir alanda yer alıyor. Burada da sizleri Chopin anıtı ile karşılıyorlar. Teknolojiden de faydalanıp piyano desenli mermer bir bank size Chopin melodileri dinletiyor. Huzurlu, mis gibi bir yer Lazienki.

varşova gezisi

Varşova tabii ki Kültür Sarayı “Palac Kultury i Nauki” ve Lazienki Parkdan oluşmuyor. Görülecek özellikle birkaç önemli nokta daha var. Bende yola çıkmadan önce buraları yazıp çizip resimleyeceğim elbette.

Varşova gezilecek yerler yazısının diğer kısmında, Varsova eski kent merkezinden bahsedeceğim. Eski şehir merkezi, önemli bir ziyaret noktası ve yine acı dolu hikayelere sahip yerlerden. Birden fazla ziyaret etme şansına sahip olduğum Polonya’nın başkentinin gece hayatını da yine Varşova Gece Hayatı olarak buradan okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..