PAYLAŞ

Yine bir Şubat ayı geliyor. Yeni bir yılın daha  yepyeni bir şubatında, beş yüz yılı aşkın bir süredir olduğu gibi tarihi Venedik sokaklarını karnaval tutkularıyla yine maskeli insanlar dolduracak. Bir tiyatro sahnesi, bir film seti veya zamanda yapılan bir yolculuk hissi veren Venedik karnavalı 2018 yine büyük bir heyecan, görsel şölen ve gizem dolu zamanlara sahne olacak!

Venedik Karnavalı 2018

Maskeleri Hazırlayın Venedik Karnavalı 2018 Başlıyor!

Venedik kanallarında iliklerinize kadar işleyen şubat ayının nemli ve soğuk havası, dünyanın en eski ve belki de en özgür karnavalı ile yine bunu unutturacak.

Piazza San Marco meydanında sıcak bir yer bulmak kadar, karnavalın renk cümbüşünü yaşamak, maskelerin arkasındaki gizemi hissetmek ve fotoğraflamak isteyeceğiniz tarihi sokaklar arasında yaşanan mistik, melankolik bir Venedik karnavalının iç kargaşasında geçireceğiniz zamanlara hazırsanız Venedik’e gitmek için planlarınızı yapın.

Venedik Karnavalı 2018

Venedik Karnavalı 2018 sırasında suların kenti Venedik’te, belki alışkın olduğunu düşündüğünüz ama aslında Venedik’te bile rastlayamayacağınız kadar fazla bir turist kalabalığı olacak. Ancak bu doğal ve tarihi sahnede sizi sihirli dünyalara götürecek öylesine anlar yaşayıp, azmanı unutacaksınız ki “bu kadarı da olsun artık” diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Venedik Karnavalı ve Maskeleri

Karnaval esnasında Venedikli sokak satıcıları daha fazla ortada olacak mesela. Maske satan tezgahlar her köşebaşında önünüze çıkacak. Kalabalıktan resimlerinize istediğinizi yansıtmakta zorlanacaksınız. Ancak dünyanın en güzel maskeli balolarından birinin içinde olmanın da bedeli bu.

Venedik Karnavalı 2018

Venedik Karnavalında “Mascareri” denilen maske ustalarının yaptıkları maskeler bir çok çeşit içerse de özellikle “Commedia Dell’ Arte” maskelerini yapmaya devam ediyorlar. Bu maskeler bana çok farklı hisler veriyor her defasında. Hani özellikle şu yüzün yarısını kaplayan ve burun kısmını da kapatan maskeler. Her kullanana gizemli bir yüz, göz göze geldiğiniz anda içinizi ürperten duygulara yol açan özel bir maske.

Venedik Karnavalı 2018

Venedi karnavalı ve maskeler hakkında çok farklı hikayeler anlatılıyor. Bazıları şehir efsaneleri tadında da olsa, karnavalda maske kullanılması, tanınmamak ve yüzlerin devamlı kapalı olması ve karnaval rahatlığı ile eğlenceli anlara sahne olmuş. Gizli kalan duyguları ortaya çıkarmış ve anlatılması için tarihe kalan bir çok hikayeye konu olmuş. Maskeler zaman zaman yasaklara bile sebep olmuş. İşte bu nedenle Venedik’te maskelere sadece karnaval döneminde izin verilmeye başlanmış.

Karnavalın neden maskelerle yapıldığına dair anlatılan hikayelerin hiçbiri doğruluk konusunda insanı tatmin etmiyor ama en çok kabul göreni geçmişte yılda bir kez soylu ve asil kesimle fakir halkın maskeler sayesinde birbirini tanımadan çılgınlar gibi eğlendiği ile ilgili olanı..

SADECE SAN MARCO DEĞİL

Venedik, yüzyıllar öncesindeki gibi maskeleri ve kostümleriyle dolaşan olağandışı kalabalıklar arasında mistik zamanlar geçirmek isteyenlere karnaval döneminde oldukça farklı ve cazip görüntüler veriyor.

Venedik Karnavalı 2018

Çoğu zaman şubat ayının ilk günlerinde başlayan karnaval bu yıl 27 Ocak tarihinde başlıyor. Venedik Karnavalı 13 Şubat gününe kadar resmi olarak devam edecek. Yani Sevgililer gününün akşamı da ticari bir planlamayla organizasyona bağlanmış durumda!Booking.com

Venedik Karnavalı bilinenin aksine San Marco meydanına kilitli kalan bir turistik sunum değil. Böylesi büyük bir organizasyona dünyanın heryerinden gelen büyük kalabalıkları misafir eden kentte, karnavalı daha az yoğunluklarla yaşayabileceğiniz ya da en azından keyifli anlarına tanık olabileceğiniz yerler de bulunuyor.

Örneğin Canareggio’dan başlayan ve büyük kanal boyunca devam eden teknelerle yapılan geçit töreni bu karnavalın unutulmaz görüntülerinden biri. Turistik olmayan geleneksel karnavalın başlangıcı ise yine Canareggio‘da yapılıyor. Orada olursanız bunu da kaçırmayın.

Her yıl en güzel kostümün seçildiği etkinlikler de oldukça gösterişli geçiyor. Eğlencenin de her tarzda çeşitlendiği karnaval günlerinde her yıla ait farklı bir tema da belirleniyor.

Venedik Karnavalı 2018

Tüm ihtişamına ve gösterişine rağmen karnavalın en güzel anlarından biri son günde gerçekleşiyor. İsmine sessiz veda anı deniyor. Yine eğlencenin ve belki de muhteşem bir görüntünün güzelliği ile hüzün veren bir yapıya büründüğü karnavala veda zamanı Rialto köprüsü’nden başlayan ve sessizlik içinde belli belirsiz ışıklarla kürek çeken Venediklilerin görüntüleriyle bezeniyor.

Venedik Karnavalı sırasında sohbet etme fırsatı yakaladığım Melissa Mey ile Profesyonel bir fotoğraf sanatçısının gözünden Venedik Karnavalı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Venedik Karnavalının Kuşları

Venedik’te tahmin edeceğiniz gibi karnaval döneminde kalacak yer bulmak, restoranlarda rezervasyonsuz lezzetli saatler geçirmek ve ucuz ulaşım sağlamak oldukça zor.

Bu nedenle hiçbir zaman son dakikanın beklenmemesi gereken günler için hala bir hazırlık yapmadıysanız işiniz zor demektir. Yine de oldukça fazla alternatif olduğundan şansınızı denemekte fayda var. Ya da bir çok kişinin yaptığı gibi bir sonraki karnaval gününe daha çok zamanınız var!

Unutmamanız gereken bazı konular ise ;

Olağanüstü yaya trafiğinin trafik polisiyle yönlendirildiği bir şehirde olduğunuz,

Dünyada kaybolabileceğiniz en uygun kentin(!) Venedik olduğu,

Karnavalın sıcaklığına rağmen oldukça soğuk bir hava olabilme ihtimali ve elbette ki bir diğer kalabalık olan Venedik’in kuşları. Yani güvercinler! (Her an kafanıza pisleyebilirler)

Haydi artık takın maskenizi, Venedik karnavalı 2018 başlıyor..

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Hep gitmek istediğim ancak bir türlü ( biraz mevsiminden dolayı) denk getiremediğim karnaval. Bana kalırsa olağanüstü etkileyici ve aynı zaman da fotoğrafçılar içinde bir cennet. Kuşlar kısmı çok iyi!! :))))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here