Venedik Karnavalı 2019 yılı için işaretini verdi. Yeni bir Şubat ayı önümüzde kendini belli etmeye başladı bile. Tamam sizin de benim gibi 2019 yılına daha çok var gibi bir algınız olabilir. Ama buna rağmen, artık sayılı günler var gerçeğini göz önünde bulundurmalı ve yeni bir yılın yepyeni bir şubatında, beş yüz yılı aşkın bir süredir olduğu gibi tarihi Venedik sokaklarını karnaval tutkularıyla yine maskeli insanlar dolduracağını -eğer onlara katılmak istiyorsak- hayal etmeye başlamamız gerekiyor!

Şundan emin olun! Bir tiyatro sahnesi, bir film seti veya zamanda yapılan bir yolculuk hissi veren Venedik karnavalı 2019 yine büyük bir heyecan, görsel şölen ve gizem dolu zamanlara sahne olacak..

Venedik Karnavalı 2019

Maskeleri Hazırsa, Venedik Karnavalı 2019 Başlıyor!

Venedik kanallarında iliklerinize kadar işleyen şubat ayının nemli ve soğuk havası, 2019 yılında da dünyanın en eski ve belki de en özgür karnavalı ile yine bunu unutturacak.

Piazza San Marco meydanı‘nda sıcak bir yer bulmak kadar, karnavalın renk cümbüşünü yaşamak, maskelerin arkasındaki gizemi hissetmek ve fotoğraflamak isteyeceğiniz tarihi sokaklar arasında yaşanan mistik, melankolik bir Venedik karnavalının iç kargaşasında geçireceğiniz zamanlara hazırsanız Venedik’e gitmek için planlarınızı yapmaya başlayın.

Venedik Karnavalı 2019

Venedik Karnavalı 2019 sırasında suların kenti Venedik’te, belki alışkın olduğunu düşündüğünüz ama aslında Venedik’te bile rastlayamayacağınız kadar fazla bir turist kalabalığı olacak. Ancak bu doğal ve tarihi sahnede sizi sihirli dünyalara götürecek öylesine anlar yaşayıp, içinde bulunduğunuz zamanı unutacaksınız ki “bu kadarı da olsun artık!” diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Venedik Karnavalı ve Maskeleri

Karnaval esnasında Venedikli sokak satıcıları daha fazla ortada olacak mesela. Maske satan tezgahlar her köşebaşında önünüze çıkacak.

Kalabalıktan fotoğraflarınıza belki de resimlerinize istediğinizi yansıtmakta zorlanacaksınız. Ancak dünyanın en güzel maskeli balolarından birinin içinde olmanın da bedeli de işte bu.

Venedik Karnavalı 2019

Venedik Karnavalı‘nda Mascareri” denilen maske ustalarının yaptıkları maskeler bir çok çeşit içerse de, onlar özellikle Commedia Dell Arte maskelerini yapmaya devam ediyorlar.

Bu maskeler bana çok farklı hisler veriyor her defasında. Hani özellikle şu yüzün yarısını kaplayan ve burun kısmını da kapatan maskeler. Her kullanana gizemli bir yüz, göz göze geldiğiniz anda içinizi ürperten duygulara yol açan özel bir maske.

Venedik Karnavalı 2019

Venedik karnavalı ve maskeler hakkında çok farklı hikayeler anlatılıyor. Bazıları “şehir efsaneleri” tadında da olsa maskeler hakkında anlatılan onlarca hikaye var. Karnavalda maske kullanılması, tanınmamak, yüzlerin devamlı kapalı olması ve karnaval rahatlığı ile eğlenceli anlara sahne olması hakkındaki hikayelerin çoğunluğu uydurma! Ama tadı da işte burada galiba.

Çünkü her ne kadar birçoğunun uydurma olduğu bilinse bile, bu hikayeler nedeniyle bir çok kez maske yasakları uygulamaya konmuş. Ee.. Ne olur ne olmaz! düşüncesi bu karnavalın ve karnavalın simgesi olan maskelerin getirdiği en iç gıdıklayıcı duygusu. İşte bu nedenlerle, Venedik’te maskelere sadece karnaval döneminde izin verilmeye başlanmış.

Dediğim gibi; karnavalın neden maskelerle yapıldığına dair anlatılan hikayelerin hiçbiri doğruluk konusunda insanı tatmin etmiyor ama en çok kabul göreni “Geçmişte yılda bir kez soylu ve asil kesim ile fakir halkın maskeler sayesinde birbirini tanımadan çılgınlar gibi eğlendiği ” ile ilgili olanı..

Sadece San Marco Değil

Venedik, yüzyıllar öncesindeki gibi maskeleri ve kostümleriyle dolaşan, olağandışı kalabalıklar arasında mistik zamanlar geçirmek isteyenlere karnaval döneminde oldukça farklı ve cazip görüntüler veriyor.

Venedik Karnavalı 2019

Çoğu zaman şubat ayının ilk günlerinde başlayan karnaval 2019 yılında 16 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Yani  böylece geçtiğimiz senenin aksine, 14 Şubat Sevgililer Günü Venedik Karnavalı ‘nın içinde yer almayacak..

Booking.com

Venedik Karnavalı, birçok kişi tarafından tahmin edildiği gibi San Marco meydanı’na kilitli kalan bir turistik sunum değil. Böylesi büyük bir organizasyona dünyanın heryerinden gelen büyük kalabalıkları misafir eden kentte, karnavalı daha az yoğunluklarla yaşayabileceğiniz, ya da en azından keyifli anlarına tanık olabileceğiniz farklı yerler de bulunuyor.

Örneğin Canareggio‘dan başlayan ve büyük kanal boyunca devam eden teknelerle yapılan geçit töreni bu karnavalın unutulmaz görüntülerinden biri. Turistik olmayan geleneksel karnavalın başlangıcı ise yine Canareggio’da yapılıyor. Eğer o tarihlerde Venedik’te olursanız bunu kaçırmayın.

Her yıl en güzel kostümün seçildiği etkinlikler de oldukça eğlenceli ve fazlasıyla gösterişli geçiyor. Eğlencenin de her tarzda çeşitlendiği karnaval günlerinde her yıla ait farklı bir tema da belirleniyor.

Venedik Karnavalı 2019

Tüm ihtişamına ve gösterişine rağmen karnavalın en güzel anlarından biri son günde gerçekleşiyor. İsmine “sessiz veda anı” deniyor. Yine eğlencenin ve belki de muhteşem bir görüntünün güzelliği ile hüzün veren bir yapıya büründüğü karnavala veda zamanı Rialto Köprüsü‘nden başlayan ve sessizlik içinde belli belirsiz ışıklarla kürek çeken Venediklilerin görüntüleriyle bezeniyor.

Venedik Karnavalının Kuşları

Venedik’te tahmin edeceğiniz gibi karnaval döneminde kalacak yer bulmak, restoranlarda rezervasyonsuz lezzetli saatler geçirmek ve ucuz ulaşım sağlamak oldukça zor.

Bu nedenle hiçbir zaman son dakikanın beklenmemesi gereken günler için bir hazırlık yapmadan gidenlerin işi çok zor! Yine de umutsuzluk yaratmamak adına oldukça fazla alternatif olduğunuz ekleyeyim. Ama siz planınızı yavaştan yapın ya da bir çok kişinin yaptığı gibi kendinize “bir sonraki karnaval günlerini(!)” hedefleyin!

Venedik Karnavalı için küçük ipuçlarını da yazının sonuna iliştireyim.

  • Olağanüstü yaya trafiğinin trafik polisiyle yönlendirildiği bir şehirde en kalabalık dönemde bulunduğunuzu,
  • Dünyada kaybolmak için en uygun(!) kentin Venedik olduğunu,
  • Karnavalın verdiği sıcaklığa rağmen havanın oldukça soğuk olabilme ihtimalini ve Venedik’in her an başınıza pislemeye hazır güvercinlerini

     Unutmayın..

Haydi maskeleri hazırlamaya başlayın.. Venedik Karnavalı 2019 için geri sayım başladı!

Booking.com
Önceki İçerikBayramda Nereye Gitsek? Diye Soranlara 5 Yakın Adres
Sonraki İçerikDünyanın En Uzun İkinci Kanyonu Ulubey Kanyonu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Hep gitmek istediğim ancak bir türlü ( biraz mevsiminden dolayı) denk getiremediğim karnaval. Bana kalırsa olağanüstü etkileyici ve aynı zaman da fotoğrafçılar içinde bir cennet. Kuşlar kısmı çok iyi!! :))))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz