PAYLAŞ

Günümüzde insan haklarına aykırılığının bile tartışılması gereken “VİZE” sorunu özellikle Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeye seyahat etmek isteyen gezginler için yarattığı olumsuz psikoloji başta olmak üzere maddi ve manevi bir sorun olarak önümüzde duruyor.

Konuyla ilgili yapılan onca girişim, anlaşma, sözleşme v.s olmasına rağmen atılabilir adımların her zaman bir şarta bağlı olarak sunulması veya iyileştirmelerin küçük ve belirli kesimleri kapsayan şekilde uygulanması sorunu çözemiyor. Bu nedenle “Yeşil Pasaport” isimli ayrımcılık yaratan uygulamalar bile yaraya ilaç olamıyor maalesef.

Türk Vatandaşlarının Vize Sorunu

Avrupa Birliği bakanı Egemen BAĞIŞ bu konuda ki çalışmalarını devamlı olarak duyuran biri. Bu nedenle kendisinin samimi olarak bu problemi çözme konusunda çaba sarbettiğine inanıyorum. Ancak yılların getirdiği birçok negatifliği bir anda çözmek mümkün olmuyor gibi.

Sn. Bağış, “Vizesiz Avrupa” ile ilgili yeni açıklamalar yaptı bugün. Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesiyle ilgili şunları söyledi ; “Bu yılın sonuna kadar bir ön anlaşma imzalanabilir. Bizim geri kabul anlaşmasını imzalayıp, onların da yol haritasını ilan etmesi gündemde. Sonuca çok yakınız. Fakat 4-5 maddede anlaşmazlıklarımız var. Örneğin THY’yi rakipleri Lufthansa ve AirFrance karşısında zora sokacak ‘transit vize’ mevzu mesela. Bunun gibi bir de göçmenlerle ilgili meseleler. Ancak müzakere ediyoruz. Bu yıl imzalarsak 2016’da vizesiz Avrupa işini bitiririz. Ön anlaşma belki 2014’e de sarkabilir. O zaman da en geç 2017’de vize muafiyetini elde ederiz. Bu süreç bir çok ülkede en çok 3 yıl sürmüş.”

2016’da Vizesiz Avrupa Olur mu?

Yapacak bir şeyimiz olmadığından tabii ki beklemek zorundayız. Umarız bu defa tarihi tutar ve vize isimli sınıflandırıcı uygulamaya son verilir. Ancak beklerken yapılabilecek birkaç güzel şeyden biri de “finansal vizeleri” kaldırmak yani pasaport harçlarını makul düzeylere indirmek olabilir. Avrupa vizesi ile ilgili madem bir yol haritası var ve biz bunu kabul etmek durumundayız şu an da yapılabilecek en iyi durum düzeltmelerinden biri de bu olabilir.

Sanırım başka bakanlıkları ilgilendirse de ortak çalışmalar yapılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Sahi bu arada şu 15 TL. tutarında ki yurtdışı çıkış harcına bir el atsalar minnettar kalacağız.

Sn. Bağış’a vize sorununa gösterdiği samimi ilgi ve çaba için teşekkür ederken, vizesiz Avrupayı beklediğimiz kadar, pasaport harçlarının da makul ücretlere çekilmesini beklediğimizi de kendisine iletelim.

egemen bağış

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here