PAYLAŞ

Vize uygulamaları hepimiz için bir sorun. Bu konu ekonomik olduğu kadar -özel olarak beni- psikolojik anlamda da etkileyen hiç mi hiç haz etmediğim bir konu.

Aslında vize uygulamalarına maruz kalan her insan gibi en özgür olunması gereken “seyahat etmek” konusuna yapılan bu engellemeden nefret ediyorum da diyebilirim. Yani dünyanın herhangi bir yerinde adeta istenmeyen bir kişi gibi algılanmayı ve öyle muamele görmeyi sevmiyorum işte!

Neyse, konumuz zaten vize ile gidilen ülkeler değil. Vizesiz bir seyahatle, gezip-tozup, tadını çıkaracağımız, harika bir tatil yapma fırsatı bulabileceğimiz ülkelerin birkaçından bahsetmek istiyorum.

Bazısı için bilindik şeyler, bazısı için de harekete geçirecek küçük fikirler olsun. Vizesiz Gezilecek 3 Kıtada 3 Ülke!

Vizesiz Tango ve Futbol Rüyası Arjantin

Görülmesi gereken yerler: Buenos Aires, Mar del Plata ve Cordoba

Yapılacak şeyler: Öncelikle aklınıza tango gelse de, önceliği bu ülkede futbola da verebilirsiniz. Örneğin seyahat tarihinizi dünyanın en büyük rekabetlerinden olarak gösterilen Boca Juniors – River Plate maçına denk getirebilir ve harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Evet az önce aklınıza gelen tangoya gelelim şimdi de! Arjantin seyahatiniz de mutlaka bir geceyi tangoya ayırın. Ama bu, Türkiye’deki Türk geceleri, İspanya’daki Flamenko gösterileri gibi çok turistik yerlerde olmasın. Bulun yerel bir tango gecesi mekanı. Karışın kalabalığa, seyreyleyin ateşli dansı.

Arjantin’e kadar gitmişken Casa Rosada’yı görün. Pembe Saray’ı ihmal etmeyin.

Yeme-İçme : Arjantin’de önce elbette Et yenecek. Hatta Cabana las Lilas önerebileceğim kadar önemli, ünlü ve lezzetli bir Buenos Aires restoranı.

Ayrıca tadılması gereken bir içecek de var Arjantin’de. Zaten benim için her zaman bu gezilerin en güzel taraflarından biri yerel içecekler. İşte bunun için şimdi oturun ve bir Yerba Mate söyleyin. Yok yok düşündüğünüz gibi değil. Sadece yapıldığı bitkinin ismini alan bir Paraguay çayı bu. Ama siz yine de sağlıklı olan bu bitkinin içeceğine dikkat edin!

Vizesiz Komşu İran

Görülmesi gereken yerler : Tahran, Tebriz, İsfahan, Meşhed, Kum

Yapılacak şeyler : Tahran’a gittiğinize göre o zaman tabii ki Azadi (Özgürlük) Meydanına uğrayın. İran ulusal müzesini mutlaka görün

İran gezisi sırasında gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri Safavilere başkentlik yapmış olan İsfahan. İsfahan’ın sahip olduğu eserleri keyifle ziyaret etmeyi kaçırmayın. Nagsh-e Jahan ya da nakşi cihan (imam meydanı olarak bilinir) meydanını görün. Unesco dünya mirası listesinde de bulunan meydan görülesi bir değer. Tabii ki bir de Şiraz’ı unutmuyoruz!

Yeme-İçme : Arjantin’de Yerba Mate içmiştik. İran’da ise bize uzak olmayan bir içecek oldukça ilgi görüyor. Kıtlamalı çay! E biz de İran’da kıtlamalı çay içeceğiz ve tabii ki safranlı pilav yiyeceğiz.

Gerisi size kalmış. İran lezzet dolu bir ülke. Tahran’da Shahrzad iyi ve önemli bir restoran.

Vizesiz Gezilecek En Güzel Ülkelerden Makedonya

Görülmesi gereken yerler : Üsküp, Ohrid

Yapılacak şeyler : Ohrid’e ve dünya mirası listesinde bulunan dünyaca ünlü Ohrid gölüne mutlaka gidin. Harika bir küçük kent.

Üsküp’te kentin iki yakasını birden ziyaret edin. Hem yeni Üsküp’e bakın, hem eski Üsküp’ü koklayın.

Üsküp yenilenen bir şehir. Ancak hala en güzel yerlerinden biri taş köprü. Taş köprü üzerinde resimler çekin, teleferikle Üsküp’ü kuşbaşı izleyebileceğiniz noktaya çıkıp bir kahve eşliğinde keyfini çıkarın.

Yeme-İçme: Balkan yemekleri kötü olabilir mi? Üstelik Makedonya, aynı zaman da pek de ucuz! Et ürünlerinin ve özellikle köftesinin lezzetine doyum olmuyor.

Benim favorim ise Sirenje peyniri ile lezzetlendirilmiş Shopska salatası.

Üsküp’te gidebileceğiniz çok restoran var. Tri Biseri restoranı deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK