Bacalar, kazalar, teknik sorunlar ve farklı nedenlerle, yaşam alanlarında yangın çıkabiliyor. Evlerde ve ofislerde yangın sonrası tadilat ve temizlik süreçleri, zorlu işlemleri içeriyor. Öyle ki,; temizleme, yenileme, onarım ve bakım için profesyonel destek şart görülüyor. Yangın sonrası hızlı temizlik için önerilerimizi dikkate alabilir, bakım ve yenileme tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Yangının Ardından Önce Güvenliği Sağlamalısınız

Yangın ardından güvenliğin sağlanması, içerisi soğumadan ve güvenlik kontrolü yapılmadan temizliğe başlanmaması gerekiyor. Özellikle büyük çaplı yangınlarda itfaiyenin, sigorta uzmanlarının gözleminin ardından eve girebilir ve onarım işlemlerine başlayabilirsiniz. Öncelikle elektrik sistemine bakmalı ve güvenliğinden emin olduktan sonra incelemeye devam etmelisiniz. Ortamın yeterince havalanmasını sağladıktan ve mümkünse maske, eldiven takarak temizlik yapmalısınız. Ayrıca temizlik boyunca camların açık olması gerekiyor.

Yangın sonrası temizlik

Malzemeleri Hazırlayın

Yangın sonrası temizlik için çok sayıda beze ihtiyaç duyuluyor. Kurum ve is lekeleri zor çıktığı için çok sayıda toz bezi, mikrofiber bez, cam bezi almalısınız. Ayrıca derz aralarının ve duvarların fırçalanması için temizlik fırçalarından destek alabilirsiniz. Varsa halı ve koltuk yıkama makinelerini hazırlayabilir, farklı alanlar için özel tasarlanmış deterjanlardan yardım alabilirsiniz. Yağ çözücü, kireç sökücü, çamaşır suyu, ahşap temizlik ürünleri, Arap sabunu, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, leke çıkarıcı ve bol miktarda su varsa, temizliğe hemen başlamanız mümkün.

Temizliğe Başlayalım

Öncelikle, kaba çöpleri büyük çöp poşetleri içine koyarak başlamalısınız. Kullanılamayacak durumda olan eşyaları, ilk etapta toplayıp dışarı çıkarmak hem kokunun azalmasına hem de ortalığın biraz açılmasına imkan veriyor. Yanmış perdeler, halılar, koltuklar içinden öncelikle kullanılamayacakları ayırmalsınız. Bir kısmı yanan perdeleri kestirerek, sadece islenmiş çamaşırları yıkayarak yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Evde dolaplarda duran bardaklardan çekmecelerdeki nevresimlere kadar her şeyi yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Koltuklar Gözden Geçirin

Koltukların içi sünger olduğu için eğer büyük bir yangın çıktıysa koltuklar muhakkak zarar görüyor. Koltukların üzerindeki döşemede, yanıklar nedeniyle açıklıklar bulunabiliyor. Eğer böyle bir sorun varsa koltuklarınızı yeniden kaplatabilir, iskeletin üstüne yeniden sünger döşeterek koltukları yenileyebilirsiniz. Eğer koltuklarda sadece leke ve is kaynaklı siyahlaşmalar varsa, koltukları yıkatmanız yetiyor. Ülkemizin en büyük şehirleri; Ankara, İstanbul, İzmir, , Bursa, Kocaeli ve Konya koltuk yıkama şirketleri açısından zengin görülüyor. Birçok şirketten teklif alarak değerlendirebilirsiniz.

Eşyalar Bitti, Sıra Binada

Eşyaların bakımını silerek tamamlayabilirsiniz. Eğer yoğun koku duyuyorsanız, havalandırarak, yeniden silerek eşyalardan is kokusunun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ardından binanın bakımına sıra geliyor. Uzun süre yanan evlerde çoğunlukla duvarlar siyahlaşıyor, ısı nedeniyle sıvalar dökülebiliyor. Boya işleri için bir boya ustasıyla anlaşarak sıvaları ve boyayı yenilemeye ihtiyaç duyuluyor. Boyanın temizlenmesi, evdeki kokunun da büyük oranda azalmasına yardımcı oluyor. Ahşap pencerelerde yanma, PVC pencerelerde zarar varsa, onları da değiştirmelisiniz. Çerçevelerin yanı sıra, yangın sırasında camlar da kırılabiliyor. Isı nedeniyle kapıların, camların oturması sorun oluyor. Bir uzmana danışarak gerekli yenileme ve onarımı yaptırabilirsiniz.

Apartmana Bakım Gerekiyor mu?

Evdeki işlemler bittikten sonra apartmanın durumunu gözden geçirmelisiniz. Uzun süreli yangınlarda, camlardan çıkan duman, binanın dış cephesinde, kapıdan sızan is ise apartman içinde kirlenmeye sebep veriyor. Apartman temizliği için alanında uzman bir temizlik personelinden destek alabilirsiniz, is lekelerinin çıkması için tüm duvarların ve yerlerin fırçalanarak temizlenmesi gerekiyor. Hayli zahmetli ve yorucu olan bu işin içinde trabzanların, basamakların, apartman camlarının silinmesi de yer alıyor. Binada ciddi hasar varsa, bina sakinleri apartmanın hem iş hem de dış cephesinin boyanmasını talep edebiliyor.

Yangın sorunu yaşıyorsanız, önerilerimizi dikkate alarak adım adım evinizi, ofisinizi yeni ve bakımlı görünüme kavuşturabilirsiniz. Geçmiş olmasını ve bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

Booking.com
Önceki İçerikBaharda Nereye Gidilir? Yılın En Güzel Günlerinde Keyifli Rota
Sonraki İçerikSicilya Gezisi: Akdeniz’in En Keyifli İtalyanı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz