PAYLAŞ

Yeni bir yıla girmenin belki de en iyi yollarından biri, seyahat etmek ve “yeni yıl şehirleri”nde olmaktır! Yeni bir yıla elbette her yerde girilebilir ancak yeni yıla nerede girilir? diye sorarsanız yakın ve küçük tavsiyelerimiz olacak.

Yeni Yıla Nerede Girilir?

Daha önce olmadığınız bir yerde yeni yıla girmek için kurduğunuz hayaller veya daha önce orada olup da yeni bir yıla da orada girmeyi istediğiniz yerler, aklınızın bir köşesinde dururlar.

Yeni yıla nerede girilir konusunda planlamaları artık erkenden gerçekleştirmek gerekiyor. Aralık ayı geldiğinde herşey için geç kalınmış olabiliyor. Çünkü erken alınan bir uçak bileti, otel veya tur paketli bir tatil rezervasyonu büyük avantajlar içerebiliyor.

Bu sene yılbaşı için yakınlarda bulunan iki güzel yılbaşı şehrini yaptığım gezilerden hatırlatmak istedim. Bugüne kadar yeni yıla bu şehirlerde girmediyseniz, kış kokusu ve yılbaşı havası içeren iki güzel destinasyonu hatırlatmak isterim.

yeni yıla nerede girilir st.petersburg gezi

St. Petersburg – Rusya

Rusya’nın vizyon kenti, kuzeyin Venedik’i ünvanlı, Moskova’nın kuzeybatısında bulunan Rusya’nın en büyük şehirlerinden St. Petersburg, yeni yıla nerede girilir sorusuna cevap olarak oldukça iyi bir seçim.

Çarlık Rusya’sından günümüze kadar korunmuş mimarisi ve görkemli eserleri, bu mevsimde donan suları, köprüleri, sanat tarihi ve ünlü Hermitage müzesi ile ünlü kent, yılbaşı için de oldukça etkileyici eğlence seçenekleri sunuyor.

yeni yıla nerede girilir katerina sarayı petersburg

Budapeşte – Macaristan

İşte bu şehir benim için çok özel.

Budapeşte ve dolayısıyla Macaristan, Moskova’da düzenlenen bir turizm fuarında şehrin tanıtımı hakkındaki afişle aklımdan çıkmayan yerler arasında olmasının başlangıcını yapmıştı.

Afişte yazanlar tam olarak aynısı olmasa da, şu şekildeydi. “160 yıl Türkler, 42 yıl Bolşevikler kaldı.. 1 gece de siz kalın.. BUDAPEŞTE! “

Profesyonel olarak turizmin içerisinde yer alan beni, o yıllarda oldukça etkileyen bir tanıtım çalışmasıydı bu. Sonrasında ilk fırsatta Budapeşte’ye bir daha gittim. Elbette ki Osmanlı ve Bolşeviklerin kaldığı yıllarda ki şehir değildi artık. Ama yine çok güzel.

Giden herkesin bildiği gibi Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biri olarak konumunu sürdürüyor. İhtişamlı yapıları, hepsi birer sanat eseri olan binaları ve çok sayıda müzesinin yanında, Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden birini, en eski lunaparkını ve 1000’in üzerinde kaplıcayı da yine Budapeşte’de bulabilirsiniz.

Yeni yıla nerede girilir budapeste

Şehri ikiye bölen Tuna nehri, Batı kıyısında bulunan Buda (Budin) ve doğu kıyısındaki Peşte’yi yüzyıllardır birbirinden ayırıyor. Ancak bu ayrılığı birleştiren köprülerinin (8 güzel olarak bilinir) en ünlüsü ise Aslanlı köprü.

Yılbaşı gecesi hele ki bir de kar yağmışsa, Budapeşte bambaşka görüntülerle yeni yıla başlangıç yapacaktır. Planlayabiliyorsanız ve şartlarınız elveriyorsa orada olun!.

Baktınız bunlardan biri olmadı, o zaman sevdiklerinizle olduğunuz heryerin en güzel yılbaşı gecesi geçirilecek yer olduğunu bir kez daha hatırlayın.

budapeşte 2

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here