Yılbaşı tatili ve yılbaşına dair umutlar kim ne derse desin başkadır! Yeni yıla girmemize sayılı günler kala yepyeni bir yıla başka ülkelerde girmeyi planlayan ancak nerede gireceğini hala netleştiremeyenler varsa, onlara birkaç fikir de bizden olsun.

Yılbaşı tatili için dünya üzerinde hangi noktaya gitmelisiniz veya hangi yılbaşı turları sizi cezbedecek? Haydi hep beraber Yılbaşı Tatili için ipuçlarına bakalım

Yılbaşı Tatili için Nereye

Öncelikle Yeni Yıl tatili hem resmi tatil/izin günlerinin kısıtlı olmasından, hem de 31 Aralık gecesi “eğlence” şartlanmasından(!) ötürü diğer tatil dönemlerine göre oldukça farklı standartlar içeriyor.

Ancak bazı seneler perşembe, cuma veya pazar, pazartesi günlerine denk gelen yılbaşı geceleri ve resmi tatil olan 1 Ocak günü ile birlikte üç – dört günlük kısa bir tatil dönemi yaratıyor. Bu nedenle yılın bu keyifli anını uzak olmayan kısa seyahatlerle değerlendirebilmek oldukça mümkün bir hale gelebiliyor.

yılbaşı tatili için nereye

Yılbaşı Denilince Kar Tatili Akıllara Geliyor

Yılbaşı denildiğinde birçok kişi gibi benim de aklıma romantik kış görüntüleri ve kar tatili geliyor.

Ancak kimi zaman kar altında olan ve kış şartlarını sert halde yaşayan bazı yörelerin, özellikle bu mevsimde gezilecek görülecek yerlerle dolu bir tatil programına uygun olduğunu söylemek zor!

Bu nedenle örneğin bu sezonun gözdesi olan bir kayak tatili programı yapılabilir. Yine de, Avrupa’da bir şehir merkezinde geçirilecek böylesi bir tatilde, kimi bölgelerde burnunuzun ucunu bile dışarı çıkaramadığınız hava şartlarında olacağınızı aklınızdan çıkarmayın!

Yeni Yıl Tatili için Nereye Gitmeli?

Paris, Amsterdam ve Roma, tur şirketlerinin hala programlarında yer olan ve satışa açık son yerleri bulunan programları arasında yer alıyor.

Yılbaşı tatili özellikleri ile ön plana çıkan şehirlerden Amsterdam ve Paris eğlence, Roma ise yılbaşı ertesi romantik saatler için en cazip noktalardan.

Yurtiçinde Yılbaşı Tatili Seçenekleri

Eğer Türkiye’de bir yılbaşı tatili yapmak istiyorsanız yine en gözde noktalar tabii ki kayak merkezleri.

Uludağ her zamanki gibi gözde ve aynı zamanda eğlenceli. Bunun yanında bir yılbaşı tatili ile kayak tatilini birleştirebileceğiniz daha pek çok kayak merkezi bulunuyor. Kartalkaya, Palandöken, Erciyes bunlardan bazıları.

Birçoğunda rezervasyonlar şimdiden dolmuş durumda. Elinizi çabuk tutun.

Bir Kış ve Kayak Tatili de Komşudan

Eğer yeni yılda kayak yapayım ama aynı zamanda yakınlarda bir yurtdışı kayak tatili yapayım derseniz hemen yanımızda bulunan Bulgaristan’da Bansko kayak merkezi oldukça cazip bir adres.

yılbaşı tatili için nereye

Antalya ve Kıbrıs.. Eğlence Eğlence

Eğer bunların hiçbirini tercih etmiyor ama hem eğleneyim hem de keyifli ve konforlu bir otelde konaklayayım diyorsanız, akdenizin en güzel yılbaşı otelleri hala Antalya’da bulunuyor.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de yine yılbaşı eğlencesini garanti eden tur paketleri sunuyor.

Turunuzda Tek Şehir Seçin

Yurtdışına gidecek ve programlı bir tura katılacaksanız benim tavsiyem böyle önemli ve tematik bir tatil için alacağınız tur paketinde tek bir şehri seçmeniz olacak. Yorgunluğa hiç gerek yok.

Enerjinizi yeni yıl gecesi harcasanız bile bulunduğunuz şehirde ertesi gün harika dingin saatler geçirebilirsiniz.

yılbaşı tatili için nereye

Twitter üzerinde kesfet.tv hesabı üzerinde yaptığım ankette “Senin yeni yıl şehrin hangisi?” diye sordum ve dört şık verdim. Şıklar şöyleydi; Amsterdam, Marakeş, New York ve Bangkok. Sonuçlar şöyle oldu; Amsterdam %23, Marakeş %20, New York %29, Bangkok %28. Yani tercih halen eğlenceden ve uzaktan yana.

Şimdiden iyi bir yeni yıl tatili diliyorum.

Booking.com
Önceki İçerikEn Ünlü Köprüler: Dünyanın En Ünlü 6 Tarihi Köprüsü Şehirleri Birleştiriyor
Sonraki İçerikHadrianus Kapısı Antalya’nın Üç Kapılar’ı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz