Seyahatlerde yeni bir problemimiz var. Akıllı telefonlardan bilgisayar ve diğer taşınabilir elektronik aygıtlarımıza kadar tüm mobil cihazlarımızı sürekli şarj etmemiz gerekiyor. Bu ihtiyaç nedeniyle de artık Avrupa genelinde çok sayıda havaalanı, yolcularının şarj gereksinimlerini “genel ihtiyaçlar” arasında gördüğünden bunu karşılamak için büyük bir hizmet yarışındalar. Yani yolcu dostu havaalanları ön plana çıkıyor artık. Hatta bu yolcu dostu havaalanları en iyi havaalanları sıralamasında bu özellikleri ile de yarışmaya başladırlar. Avrupa’nın şarj istasyonu olan havalimanları sıralamasında Londra Heathrow ve Varşova Chopin Havaalanı, yaklaşık 3000 adet prizle bu alanın lideri olarak öne çıkıyor.

Yolcu Dostu Havaalanları

Artık neredeyse evden veya işten çıkıp havalimanına gidene kadar tükettiğimiz şarjımıza özellikle havaalanında uçağımızı beklerken daha fazla ihtiyacımız oluyor.

Yani daha seyahatin ilk aşamasındayken yani henüz havaalanındayken problemlerimiz başlıyor. Bu nedenle havaalanlarında bu cihazları şarj etme imkanına sahip olmak oldukça önemli hale geldi.

Yolcu Dostu Havaalanları

Hangi Havaalanları Yolcu / Şarj Dostu?

Peki hangi ülkelerdeki havaalanları mobil cihazlarını şarj etmek isteyenlere en kapsamlı hizmeti sunuyor?

Akıllı seyahat sitesi KAYAK ’ın bu soruya yanıt bulmak için Avrupa genelinde yaptığı araştırmaya göre liderlik İngiltere’de.

Başkent Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda, özellikle dış hatlar terminalinde, yolculara elektronik cihazlarını şarj etmeleri için her türlü kolaylık sağlanmış durumda. Tüm yolculara açık olan dış hatlar bekleme salonlarında 3000’i aşkın priz bulunuyor. Bu rakam, her iki yolcuya bir priz düşüyor demek. Londra’daki Luton Havaalanı ise Heathrow’a kıyasla daha az yolcu kapasitesine sahip olsa da, 400 adet priz ve 40 adet çok kullanımlı şarj istasyonuyla yolcuları bu hizmetten mahrum etmemeyi başarmış görünüyor.

Londra’dan Sonra Varşova

Polonya’daki Varşova Chopin Havaalanı’nda yaklaşık 3000, Almanya’daki Münih ve İspanya’daki Barselona El Prat havaalanlarında ise yaklaşık 1000’er adet priz bulunuyor. Yolu Viyana Havaalanı’ndan geçenler ise havaalanı genelindeki prizlerin yanı sıra özel çalışma bölmelerinden ve dizüstü bilgisayar masalarından da faydalanabiliyor.

Benzer bir uygulama Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda da yolcuların hizmetine sunuluyor.

Yolcu Dostu Havaalanları

Moskova’daki Sheremetyevo Havaalanı ise yolculara 1500 adet priz sunuyor. Bu hizmet Rusya genelinde diğer havaalanlarında ise sadece VIP salonlarında yolculara veriliyor. Diğer yandan ortak kullanıma açık prizlerin yanı sıra uluslararası ulaşım sağlayan pek çok havaalanında farklı noktalara konumlanmış ücretli sarj istasyonları bulunuyor.

Ortak kullanıma açık prizler aracılığıyla şarj imkanı sunmayan havaalanları da, bu temel ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla çalışmalarını hızlandırmış durumda. Örneğin Almanya’nın önde gelen havaalanlarından Frankfurt ve Hamburg havaalanları, bu kapsamda çalışmalar yürütüyor.

Yolcu Dostu Havaalanları giderek artıyor.

Kayak, İtalya, Yunanistan, AE ve Türkiye Bölge Müdürü Gürhan Karaağaç, konu hakkında şöyle konuşuyor “Online seyahat işlemlerini kolaylaştırmaya ve geliştirmeye odaklı bir teknoloji şirketi olarak böyle bir araştırma yapmamımız amacı, mobil cihazlar aracılığıyla güvenilir ve doğru bilgiye her an, her yerde erişebilmenin öneminin farkında olmamız. Geliştirdiğimiz KAYAK uygulamaları ve sunduğumız özellikler de yolcuların ihtiyaçlarını gidermeye odaklanıyor. Örneğin, ‘Uçuş Takipçisi’ özelliğimiz sayesinde uçuşunuzda herhangi bir rötar olup olmadığını gerçek zamanlı takip edebiliyorsunuz.”

Yolcu Dostu Havaalanları

Not: Veriler havaalanı basın ofislerinden verilen bilgiye dayanılarak sağlanmıştır. Araştırma kapsamına alınmayan havaalanları bu konuda bilgi sağlamamış veya araştırmada yer almak istemediklerini belirtmişlerdir.
Booking.com
Önceki İçerikSafranbolu Gezisi: Safranbolu’yu Gezmek İçin Bir Dolu Neden Var
Sonraki İçerikHasan Söylemez Hayata Yolculuk Kitabı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz