Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Anamur

Gitmeden Önce Anamur Hakkında Her Şey!

Mersin iline bağlı olan Anamur, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ziyaret edilmesi tavsiye edilen ilçe tarihi ve kültürel dokusuyla kendisine hayran bırakmaktadır. Doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Anamur’da gezilecek yerler açısından pek çok turistik destinasyon bulunmaktadır. Böylelikle bu sevimli tatil beldesi yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmeyi başarmaktadır.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi, Anamur ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta deniz manzarasına hakim bir alanda yer almaktadır. Tarihi yapının MS 3. yüzyılda Kilikya Ermeni krallığı tarafından Roma Kalesi’nin yerine yaptırıldığı bilinmektedir. Günümüzdeki halinin ise 13. yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir. Yıllar içerisinde çeşitli dönemlerde işgal edilen Mamure Kalesi, 1496 yılında Osmanlı Devleti topraklarına dahil olmuştur. Geçmişin izlerini yansıtan kale tarihi yapı meraklısı turistler tarafından Anamur’da rağbet gören mimari eserler arasında bulunmaktadır.

anamur

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti, Anamur’da MÖ 12 ya da 13. yüzyılda kurulmuştur. Zaman içerisinde Asurlular ve Hititler tarafından işgal edilen yerleşim yeri, Roma zamanında büyük bir ticaret kenti olmuştur. Kentteki pek çok kalıntının bu zamana ait olduğu düşünülmektedir. Uzun süren arkeolojik kazı ve araştırmalar sonrasında gün yüzüne çıkan kent, birbirinden farklı kültürel öğelere ev sahipliği yapmaktadır. Anemurium Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan kilise, tiyatro ve hamam gibi kalıntılar yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

anamur

Titiopolis Antik Kenti

Titiopolis Antik Kenti, Anamur’da Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait tarihi kalıntıların bulunduğu tarihi bir yerleşim yeridir. Bu özelliğini hâlâ koruyan köyün altında antik tiyatro, odeon, bouleuterion ne nimfeum gibi kalıntılar olduğu bilinmektedir. Titiapolis Antik Kenti’nde döneminin ünlü kişilerine ait mezarların bulunduğu nekropol alanı şehir halkı ve turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü Mağarası, Anamur’da sağlık turizmi açısından öne çıkan yerlerin başında gelmektedir. Yaklaşık 500 metre genişliği bulunan mağaranın içerisinde pek çok dikit ve sarkıt bulunmaktadır. Mağara “Dilek”, “Şifa” ve “Huzur” isimlerinde üç bölümden oluşmaktadır. İçerisindeki atmosferin astım hastalığı yaşayan kişilere iyi geldiği düşünüldüğü için Köşekbükü Mağarası Anamur’da oldukça ilgi görmektedir. Alan bu nedenle Astım Mağarası olarak da anılmaktadır.

anamur

Anamur Müzesi

Anamur Müzesi, ilçede Anemurium ve Titopolis Antik kenti ile Mamure Kalesi’nde ortaya çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği bir yapı olarak faaliyet göstermektedir. Bölgenin geçmişini yansıtan ve değerli bilgiler sunan eserleriyle anaAnamur Müzesi, başta şehir halkı olmak üzere yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet edilen gezi yerleri arasında bulunmaktadır.

Abanoz Yaylası

Abanoz Yaylası, Anamur Ermenek karayolu üzerinde yer almaktadır. Yayla dere yatağı ve iki tepe arasında kalmaktadır. İlçe halkının özellikle yaz aylarında sıklıkla ziyaret ettiği Abanoz Yaylası, ahşap ve taştan yapılan evleri ile bilinmektedir. Asırlık geçmişleri bulunan ardıç ve göknar ağaçları ile doğal güzellikleri gözler önüne seren yaylada yaz mevsimlerinde ziyaretçiler için bakallar, kır kahvesi ve lokantalar faaliyet göstermektedir. Abanoz Yaylası doğasıyla ilçede kendisine hayran bırakan yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Anamur

Anamur Rehberi Antik Dönemin Rüzgarlı Burnu

Anamur Mersin’den Uzak Antalya’dan FarklıAnamur’un TarihiAnamur’a Nasıl…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir