Youtube için projeniz var, içeriğiniz hazır ancak teknik konusuna yeterince hakim değilsiniz… Eğer youtube’ta profesyonel çekimler yapabilmek için hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, yazımızdan destek alabilirsiniz. Bahsettiğimiz ürünleri sipariş ederek ihtiyaçlarınızı tamamlayabilir, “Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz” diyerek başlayacağınız yeni serüveni teknolojik yardımcılarla profesyonelleştirebilirsiniz.

Başlangıç Setleri

İnternette vlog çekmek isteyenler için hazırlanan; birçok markanın, farklı başlangıç setleri bulunuyor. Oysa her vlog’un konusu ve ihtiyacı farklı. Bu nedenle, ekipman ihtiyaçlarınızı karşılarken ilk sorunuz “neye ihtiyacım var?” olmalı. İhtiyaçlarınızı belirlerken dikkate almanız gereken bazı kıstaslar bu soruların yanıtlarına göre belirleniyor.

  • Çekim açık havada mı, yoksa iç mekanda mı olacak?
  • Videolarda durarak konuşacak mısınız, yoksa hareket halinde mi olacaksınız?
  • Makyaj videoları gibi yakın plan çekimler mi ön görüyorsunuz, yoksa çekimler için daha geniş kadraj mı kullanacaksınız?

Bu soruları yanıtlayarak alışverişlerinizi yönlendirebilirsiniz.

Dışarıda Çekim Yaparken Dikkat

Eğer açık havada video çekecekseniz, muhakkak reflektör almalısınız. Gün ışığından yararlanırken videolarda daha net görünmenizi sağlayacak ışık yansıtıcılar, temel ihtiyaçlarınız arasında sıralanıyor. Ayrıca mikrofonun dışarıdan gelen sesi engelleyecek özellikte, rüzgar kesici ve hatta su geçirmez özellikli olması büyük avantaj sağlıyor. Yine hareketli videolar çekmek istiyorsanız, aksiyon çekimler yapacaksanız Gopro almayı ihmal etmemelisiniz. En iyisi hangisi derseniz Gopro Hero 8 modelini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer çekim için cep telefonunuzu kullanacaksanız, telefonun batarya gücünün, kamera sisteminin yeterince iyi olduğundan emin olmalısınız. Yanınızda her ihtimale karşın, şarj sorununun önüne geçecek bir powerbank bulundurabilirsiniz. Hızlı şarj olabilen telefon modellerini tercih etmek, özellikle dış çekimlerde youtuberlara büyük fayda sağlıyor.

Gezi videoları çekenler, el kameraları ve kamera tutucularla çalışıyor. Siz de eğer gezi bloggerı olmaya heves ediyorsanız, kamera tutucu almalısınız. Böylece, çekimler esnasında izleyiciyi rahatsız edecek titreşimlerin önüne geçebilirsiniz. Bluetooth destekli tutucular, kullanıcıları dışarıda kablolarla cebelleşmekten kurtarıyor. En iyi açıyı bulmayı kolaylaştıran ürünlerin, tutma kısımlarının kaymaz destekler bulundurması tavsiye ediliyor.

İç Mekan Çekimleri için Ekipmanlar

Makyaj videosu gibi yakın plan çekim gerektiren videolar hazırlayanların çok yüksek ışığa ihtiyacı olmuyor. Kamera ve ışık oldukça yakına konumlandığı için, yüksek ışığa gerek kalmıyor. Oysa daha geniş kadrajda çekim yaparken, ışığın etkisinin hissedilmesi için daha yüksek frekans gerekiyor. Eğer geniş planlı çekimler yapacaksanız birden çok sayıda ışık alabilir, ring light seçiyorsanız ışık şiddetinin fazla ve halka kısmının geniş olmasına önem verebilirsiniz. Uzaktan kumandalı, şiddeti artırılıp azaltılabilen ışık seçeneklerini değerlendirmek fayda sağlıyor.

İç mekan çekimlerinde iyi bir ışık kaynağına, çekim cihazını (telefon veya fotoğraf makinesi) tutacak bir tripod ve bir yaka mikrofonuna sahip olmalısınız. Youtuberlar çoğunlukla ring light adı verilen dairesel ışık kaynaklarını kullanıyor. Eğer spor videoları çekecekseniz, hareket edecekseniz, uzun kablolu veya bluetooth özellikli mikrofonlar seçebilirsiniz. Masada oturacaksanız, kablonun daha kısa olması da sorun yaratmıyor. Çekim sırasında oturumdaki diğer kişilerle iletişimde olmanız gerekiyor mu bakmalısınız. Örneğin bir workshop yapacak, onu kayıt altına alacak ve oturumdakilerle soru cevap etkinliği düzenleyecekseniz, mikrofon tek başına yeterli olmuyor. Kulaklıklı mikrofonlardan almanız gerekiyor.

Youtube videolarının çekimi kadar montajı ve kurgusu da başarısını belirliyor. Bu nedenle kullanacağınız montaj programını kaldırabilecek bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar modeline sahip olmanız önem taşıyor. Bilgisayar seçerken işlemci sayısına, işlemci sürümüne, ram kapasitesine dikkat ederek bilgisayar karşılaştır adımını tamamlamalısınız. Videoları özellikle yüksek çözünürlüklü kameralarla çekiyorsanız, dosya ağırlıklarının da fazla olacağını hesap etmelisiniz. Videoları depolamak adına geniş hafızalı bir harici disk tercih edebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikBundle’dan Arşivlik Bir Derleme: Best Of 2020
Sonraki İçerikYeni Trend Deniz Uçağı Keyfi Lujo Hotel Bodrum’da
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz