Bir umut diye yeniden yazmak istedim.. Neyi olacak? Tabii ki yurtdışı çıkış harcı konusunu!

Her yurt dışı çıkışında havalimanına geç gelmenin de etkisiyle, “uçağa yetişebilecek miyim” diye allak bullak olan aklım, havalimanında çifte güvenlik kontrolü denilen uçağa gidiş sırasındaki soyun – dökün silsilesinden sonra kurulu bulunan pasaport kontuarında kendine geldi!

Yurtdışı Çıkış Harcı Konusu Biter mi?

Polis memuruna pasaportumu uzattım. İçinde bulunan boarding kartımı aradaki tezgahın üzerinden uzatarak bana geri verdi ve Yurtdışı çıkış harcı…” diye devam ederken, cümlesini tamamlamadan sırtım ile başım arasında tam ensemin ortasına bir şaplak yemiş hissine kapıldım. Evet tahmin ettiğiniz gibi “yurt dışı çıkış harcı”nı yatırmamıştım.

Ya da daha doğrusu uçağı kaçırma endişesiyle unutmuştum!

O anki hislerimi inanın anlatamıyorum. Çünkü çok ciddi bir problemle baş başa kaldım. Geç kaldığımı düşündüğüm uçağa, daha da bir geç kalmak için adeta elimden geleni yapmıştım!

Bir an ne yapabilirim diye düşündüm. Şimdi koşup yurtdışı çıkış harcı yatırmak için geri dönsem “Uçağa yetişmek için yeterli zamanı bulabilir miyim” diye düşündüm, bilmiyordum.

Zordaydım ve saçmalamak durumunda kaldım. Polis memuruna “15 TL’yı size versem sonra siz halletseniz” gibi saçmalık dolu cümlelerle yaklaşsam da bu teklifimin ülkemin pasaport polisi tarafından pek kabul gördüğünü söyleyemem.

Tabii ki haklılar! Benim ki sadece çaresizlikten işte!

yurtdışı çıkış harcı pasaport

Havaalanı Polisleri Yardımcı Olmasalardı Uçağı Kaçırmıştım!

Polis memuruna; “Tamam hemen halledeceğim ama sizden ricam beni sıra beklemeden tekrar alın bari, uçağım kalkmak üzere” dedim. Birkaç saniye sanki boş gibi baktıktan sonra halden anlayan bir ifadeyle “Tamam” der gibi kafasını öne doğru salladı.

Hemen güvenlik kontrolünün yanında bulunan görevlilere de durumu nefes nefese benzer cümlelerle açıklamaya çalıştım. Ama her dediğim sözden sonra birbirlerine bakıp “Ne diyor bu?” veya “Ne yapalım, ne dersiniz” şeklinde ifadesiz bir süre takıldılar. Sonra bir kadın görevli “tamam buyurun, buradan geçin ve geldiğinizde beni görün” dedi.

Sonrasında bir koşu, kalabalıkları aşarken “Yol verir misiniz” diye bağırmalarla, anlamsız olarak nitelendireceğim bir 15 TL. için adrenalinimi yükseltmiş oldum.

Sonuç olarak yetiştim yetişmesine de, gereğini bilemediğim, örneklerini göremediğim, herhangi bir yerde rastlamadığım bir iş için yaşadığım heyecanı ve harcadığım bu anlamsız zamanı dünyanın gelişmiş ülkelerinden hangilerinde yaşandığını da merak etmedim değil.

Şimdi merak ettiğim bir konu daha var. Artık yeni bir turizm bakanımız, maliye bakanımız var. Arada sırada gündeme de gelen bu konunun, yani yurt dışı çıkış harcı‘nın kaldırılması ile ilgili bir çalışma takvimlerinde var mı acaba?” diye sormak isterdim onlara.

Konunun, 15 TL.lik anlamsız bir harcın maliyetinden çok , zaten schengen başta olmak üzere bir takım vize uygulamalarının yarattığı psikolojik kayıpta, bize vatandaşlık ve aidiyet duygularına katkı sağlayacak bir düzenleme olacağını düşünüyorum.

Haydi bir daha söyleyelim. Olur belki.. Kalksın artık şu Yurtdışı çıkış harcı

Booking.com
Önceki İçerikSığacık Pazarı Her Zaman Keyif ve Lezzet Dolu
Sonraki İçerikKalabalıklardan Uzak Alternatif Tatil Yerleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz