Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Teknoloji

Yurtdışı Seyahatleri için Teknolojik Hazırlık ve Önlemler

Çok değil bundan yaklaşık yirmi sene önce Netflix gibi platformlar olmadığı için DVD kiralıyor, her şeyi Google’a sormak yerine ansiklopedilere başvuruyor ve telefonla konuşmamız gerektiğinde internet bağlantımız kopuyordu. Teknolojinin evrimi ile birlikte hayatımızın her alanını etkileyen yenilikler bütün alışkanlıklarımızı yavaş yavaş tamamen değiştirdi. Buna seyahatlerimiz de dahil. Yurtdışı Seyahatleri için Teknolojik Hazırlık ve Önlemler yazısı aşağıda..

ExpressVPN

Eskiden seyahat konumu ve aktivitelere göre bavul hazırlamak yeterliydi ve elektronik cihazlarımız veya internet konusunda endişelenmiyorduk. Teknoloji bizi bilgiye istediğimiz zaman istediğimiz yerden ulaşmak gibi bir avantaj sağlarken siber saldırganların da bize ulaşmasını kolaylaştırdı. Seyahat öncesinde siber güvenliğimizi sağlamak için bazı hazırlıklar yapmak ve seyahat sırasında teknolojiden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmek için önlemler almak artık bir seçenekten ziyade bir ihtiyaç. 

VPN Mini Teknolojik Kit

Yurtdışı seyahatiniz öncesinde bavulunuz haricinde sırt çantasına sığabilecek minik bir teknolojik malzeme çantası hazırlamanızda fayda var. Dijital göçebe veya bir gezginseniz VPN gibi kapsamlı bir kit işinize çok yarayacaktır. 

Seyahat sırasında kullanacağınız teknolojik mini kitinde neler olmalı? Yurtdışı seyahatiniz için yanınıza bir powerbank almanız çok önemlidir. Akıllı telefonunuzu şarj etme imkanınız gün içinde pek olmayabilir. Emin olun, yurtdışı seyahatinde özellikle turistik yerleri geziyorsanız şarjınız fotoğraf ve video çekmekten kısa bir süre içinde bitecektir. Telefonunuzu birkaç gün şarj etmek için yeterli kapasiteye sahip bir powerbank almayı unutmayın. 

Evrensel adaptör ve yedek şarj kabloları yanınıza almanız gereken diğer önemli malzemelerdir. Yurtdışı seyahatinde hücresel veri kullanmanız finansal bir hata olabilir. Bu yüzden havaalanında yerel bir plan satın almayı unutmayın. 

Cihaz Güvenliği

Yurtdışı seyahatlerinize gerçekten ihtiyaç duymadıkça telefonunuz haricinde elektronik bir cihaz götürmemeye çalışın. Yanınıza ne kadar çok cihaz alırsanız o kadar çok cihazın güvenliğinden sorumlu olursunuz. 

Seyahat öncesinde cihazlarınıza ekran kilidi koyun. ‘’Cihazımı Bul’’ özelliğini aktifleştirmeyi unutmayın.

Seyahatinizde bilgisayarınızı yanınıza alırsanız bilgisayarınız için kilit de almayı ihmal etmeyin. Havaalanı veya kafe gibi yerlerde bilgisayarınızı yalnız bırakmanız gerektiğinde aynı bisiklet kilitlerine benzeyen bu kilitleri cihazınızın çalınmasını engellemek için kullanabilirsiniz. 

Veri Güvenliği

Seyahatiniz sırasında telefonunuz gibi cihazlarınız çalınabilir veya kaybolabilir. Tabii ki bu herhangi birinin yaşamak isteyeceği en son problemdir fakat ne kadar önlem alırsanız alın gerçekleşebilir. Bu gibi bir duruma hazırlık olarak kimlik, pasaport, seyahat sigortası, ehliyet gibi önemli belgelerinizin dijital kopyalarını oluşturun. Bu dijital kopyaları şifreli bir USB belleğe yükleyin. Bu belleği bavul veya sırt çantanızda taşımak yerine üstünüzde taşıyın. 

Ortak Wi-Fi Ağlar

Ortak Wi-Fi ağlar, hücresel verinizi kullanmak istemediğiniz zamanlarda kurtarıcı bir seçenek gibi gözükebilir. Bununla birlikte, ortak ve ücretsiz bir Wi-Fi ağa bağlandığınızda kişisel veri ve bilgileriniz çalınabilir. Havaalanları, kafeler, oteller, parklar ve benzeri alanlarda bulunan şifresiz Wi-Fi ağlar siber saldırganların siber saldırı gerçekleştirmek için en çok kullandıkları araçlardan biridir. Bu ağlar herhangi bir şifrelemeye sahip değildir. 

Örneğin, havaalanında telefonunuz şifresiz Wi-Fi ağına otomatik bağlandı ve siz banka hesabınıza giriş yaptınız. Ağ operatörü haricinde ağa sızmış olan bir siber saldırgan banka hesap şifrenizi görebilir ve hesaplarınız çalınabilir. Bu saldırı Ortadaki adam (Mitm) saldırısıdır. 

Şeytani İkiz saldırısında ise siber saldırganlar, sahte bir Wi-Fi ağı oluşturur. Güvenli olduğunu düşünerek bağlandığınız şifresiz Wi-Fi ağı aslında siber saldırganların verilerinizi ele geçirmek için oluşturduğu tuzak bir ağdır. 

Ortak Wi-Fi ağlarda güvenli bağlantıya sahip olmak için VPN programlarından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantınız şifrelenir. 

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat ipuçlarıTeknoloji

En İyi Uçak Seyahat Uygulamaları: Seyahatlerinizi Kolaylaştıracak 10 Uygulama

1. Enuygun2. Skyscanner3. Google Maps4. Google Translate5. XE Currency6. Tripadvisor7. Booking.com8.
Daha Fazla
Teknoloji

Seyahat Blogları ve İnternetten Para Kazanma Rehberi: Gezerek Para Kazanmak

Seyahat Blogları ve Gezerek Para Kazanmak1- Neden Seyahat Bloglama?2- Blogunuzu Oluşturun3- Hedef…
Daha Fazla
TeknolojiSeyahat ipuçları

Teknoloji ve Seyahat: En İyi Seyahat Uygulamaları ve İnternet Hizmetleri Rehberi

1- Uçak Bileti ve Oteller2- Şehir Rehberleri ve Haritalar:3- Yerel Taşıma Araçları:4- Dil…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version