Yurtdışından Getirilen Telefon Nasıl Kayıt Yaptırılır? diye bir dolu soru alıyorum. Yurt dışından telefon getirmek Euro ve Dolar kurlarına rağmen hala belirli markalar için özellikle bazı ülkelerden alındığında avantajlı olabiliyor.

Bu nedenle bugüne kadar yurtdışından getirilen telefonların ülkemizde kayıt altına alınması vergi daireleri veya bankadan harcının ödenerek kayıt işlemlerinin gsm operatörleri tarafından yapılmasını gerektiriyordu.

İşte bununla ilgili yurtdışı telefon alışverişinizden sonra yapmanız gerekenler ile ilgili bir açıklama var.

Yurtdışı Telefon

Yurtdışından Getirilen Yurtdışı Telefon Nasıl Kayıt Yaptırılır?

Bu işlemi kolaylaştırmak adına Bilgi Teknolojileri ve İletişi Kurumu ( BTK ) yazılı bir açıklama yaptı. BTK Başkanı Acarer imzalı açıklamada;

“Yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmasında yeni bir uygulamanın başladığını, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların elektronik kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt altına alınması sırasında ödenen harcın bugüne kadar sadece vergi daireleri ile anlaşmalı bankaların şubelerinden nakit veya hesaptan ödenebildiğini hatırlarak ; Tüketicilerden gelen yoğun talepler neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Maliye Bakanlığı koordinesinde bir çalışma yapıldı.

Her iki kurumun ortak çalışması neticesinde yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların IMEI kayıt harçlarının İnternet Vergi Dairesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden “Cep Telefonu Harcı Ödeme” seçeneği seçilerek kredi kartı ile yatırılmasına imkan sağlandı.

IMEI kayıt işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden yapılmasına rağmen harç ücretlerinin vergi dairesi veya bankaya gidilerek yatırılması gerekiyordu. Artık telefon kayıt harçları internet üzerinden kredi kartları ile  kolayca ve zahmetsizce ödenebilecek. Bundan sonra yurtdışından telefon getiren vatandaşlarımız  vergi dairesi veya bankaya gitmeden internet ortamında kayıt işlemlerini gerçekleştirilebilecek.” dedi.
BTK Başkanı Acarer, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların yurda girişten itibaren 60 gün içinde kayıt ettirilmesinin zorunlu olduğunu ve bir kişinin iki yılda bir adet telefonu kayıt altına alabileceğini hatırlattı.

Yurtdışından telefon getirmeyi düşünüyorsanız dikkat edeceğiniz en önemli şey iki yıl içerisinde başka bir cihaz getirmemiş olmanız ve getirdikten sonra 60 gün içerisinde kayıt altına almanız.

Yurtdışından telefon getirmek kadar, yurtdışına çıktığınızda kullanacağız hat konusu da seyahat edenlerin önemli problemlerinden. Yurtdışı seyahatlerinizde kullanacağınız en ucuz ve en uygun telefon hattı konusunu buradan okuyabilirsiniz. Yurtdışı seyahati yaparken yüksek telefon faturaları ile karşılaşmayın.

Booking.com
Önceki İçerikDağ Filmleri Festivali: Dağlar Şehre İndi Tuzu da Biz Kattık
Sonraki İçerikŞehir Parkları: Nefes Alınacak Parkları Olmalı Şehirlerin
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz