Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Balıkesir

Balıkesir’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Balıkesir, Türkiye’nin Marmara ve Ege bölgelerinde yer alan bir ildir. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken Balıkesir, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Balıkesir’de gezilecek yerler arasında, antik kentler, milli parklar, adalar, plajlar, camiler, müzeler ve daha birçok seçenek bulunmaktadır. Balıkesir’de tatil yapmak isteyenler için, bu güzel ilde görülmesi gereken en popüler 10 yeri sizler için listeledik.

1. Ayvalık

Balıkesir’in en ünlü ilçelerinden biri olan Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında yer almaktadır. Ayvalık, tarihi evleri, dar sokakları, zeytin bahçeleri, lezzetli yemekleri ve elbette Cunda Adası ile ünlüdür. Ayvalık’ta gezilecek yerler arasında, Saatli Cami, Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık Tarih Müzesi, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı ve Aşıklar Tepesi sayılabilir. Ayvalık’ta ayrıca, deniz ürünleri, zeytinyağlılar, kahvaltı, lokma ve ayvalık tostu gibi yöresel lezzetleri de tatmanızı tavsiye ederiz.

balıkesir

2. Cunda Adası

Ayvalık’a bağlı olan Cunda Adası, Türkiye’nin ilk ve tek bağlantılı adasıdır. Cunda Adası, eski Rum evleri, taş sokakları, tarihi kiliseleri, balık restoranları ve butik otelleri ile çok sevimli bir yerdir. Cunda Adası’nda gezilecek yerler arasında, Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Agios Yannis Kilisesi, Cunda Marina, Patriça Plajı ve Sevim ve Necdet Kent Kütüphanesi sayılabilir. Cunda Adası’nda ayrıca, deniz ürünleri, kahvaltı, lokma, sakızlı dondurma ve cunda kurabiyesi gibi yöresel lezzetleri de tatmanızı tavsiye ederiz.

Edina Cunda Adası

3. Kazdağları

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan Kazdağları, Türkiye’nin en yüksek ikinci dağ silsilesidir. Kazdağları, zengin bitki örtüsü, temiz havası, şelaleleri, gölleri, kanyonları ve köyleri ile doğa tutkunlarının gözdesidir. Kazdağları’nda gezilecek yerler arasında, Hasanboğuldu Şelalesi, Sütüven Şelalesi, Sarıkız Tepesi, Adatepe Köyü, Tahtakuşlar Köyü ve Kazdağı Milli Parkı sayılabilir. Kazdağları’nda ayrıca, trekking, kamp, bisiklet, rafting, atv safari gibi doğa sporları yapabilir, yöresel yemekleri ve konaklama seçeneklerini deneyebilirsiniz.

4. Antandros Antik Kenti

Balıkesir’in Altınoluk ilçesinde bulunan Antandros Antik Kenti, MÖ 8. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Antandros Antik Kenti, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıları ile tarihe tanıklık eden bir yerdir. Antandros Antik Kenti’nde gezilecek yerler arasında, nekropol, agora, tiyatro, hamam, sarnıç, surlar ve tapınaklar sayılabilir. Antandros Antik Kenti’nde ayrıca, muhteşem deniz ve dağ manzarasının keyfini çıkarabilir, arkeolojik kazı çalışmalarına katılabilirsiniz.

5. Kyzikos Antik Kenti

Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan Kyzikos Antik Kenti, MÖ 7. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Kyzikos Antik Kenti, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıları ile tarihe tanıklık eden bir yerdir. Kyzikos Antik Kenti’nde gezilecek yerler arasında, Hadrian Tapınağı, Zeus Tapınağı, tiyatro, stadyum, hamam, sarnıç, surlar ve nekropol sayılabilir. Kyzikos Antik Kenti’nde ayrıca, muhteşem deniz ve dağ manzarasının keyfini çıkarabilir, arkeolojik kazı çalışmalarına katılabilirsiniz.

6. Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir şehir merkezinde bulunan Saat Kulesi, 1827 yılında, Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Balıkesir’in sembolize eden tarihi miraslardan biri olan Saat Kulesi, toplam 20 metre yüksekliğinde, beş katlı bir yapı olup; mimari yapısı itibariyle Galatasaray Kulesi’ne benzetilmektedir. 1897 yılında deprem sonucu yıkılan kule, daha sonra 1901’de Ömer Ali Bey tarafından tekrar yaptırılmıştır. Balıkesir Saat Kulesi, Klasik Osmanlı mimarisinin iyi bir örneğini teşkil etmektedir.

7. Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Balıkesir şehir merkezinde bulunan Kuva-yi Milliye Müzesi, 1923 yılında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Ali Hikmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Balıkesir’in tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan bir müze olan Kuva-yi Milliye Müzesi, Kurtuluş Savaşı’na ait silahlar, belgeler, fotoğraflar, madalyalar, üniformalar ve kişisel eşyalar gibi birçok eser sergilemektedir. Kuva-yi Milliye Müzesi, aynı zamanda, Balıkesir’in ilk sineması olan ve 1928 yılında açılan Sinema Salonu’nu da bünyesinde barındırmaktadır.

8. Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi

Balıkesir şehir merkezinde bulunan Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi, 1461 yılında, Fatih Sultan Mehmet’in paşalarından Zağnos Paşa tarafından yaptırılmıştır. Balıkesir’in en eski ve en büyük camilerinden biri olan Zağnos Paşa Camii, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Zağnos Paşa Camii’nin yanında, külliye olarak inşa edilen medrese, imaret, hamam, kütüphane ve türbe gibi yapılar da bulunmaktadır. Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi, Balıkesir’in tarihi ve dini önemini yansıtan bir yerdir.

9. Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı, Ege Denizi’nin kıyısında yer alan ve 7 km uzunluğunda olan bir plajdır. Sarımsaklı Plajı, kumunun sarımsak renginde olması nedeniyle bu ismi almıştır. Sarımsaklı Plajı, mavi bayraklı, temiz ve bakımlı bir plaj olup; deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir yerdir. Sarımsaklı Plajı’nda ayrıca, su sporları, kafe, restoran, otel ve kamp alanları gibi imkanlar da bulunmaktadır.

10. Marmara Adası

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı olan Marmara Adası, Marmara Denizi’nin en büyük adasıdır. Marmara Adası, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken bir yerdir. Marmara Adası’nda gezilecek yerler arasında, Mermer Denizi, Çınarlı Köyü, Manastır Koyu, Aya Nikola Manastırı, Asmalı Manastır, Marmara Müzesi ve Marmara Kalesi sayılabilir. Marmara Adası’nda ayrıca, deniz ürünleri, zeytinyağlılar, peynir helvası, marmara kurabiyesi ve marmara lokumu gibi yöresel lezzetleri de tatmanızı tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir