Resifler, dünyanın gizemli noktaları olmaktan çıkıp, bulundukları yerlerdeki “gezilecek, görülecek noktalar” arasında yer almaya başlamalarından beri uzun zaman geçti. Avustralya’da bulunan Büyük Set Resifi’nin ardından dünyanın en büyükleri arasında ikinci sırada yer alan Belize Set Resifi’de şimdilerde Belize’nin ve Karayip’lerin en önemli turizm noktalarından biri halinde. Belize Set Resifi ve Jacques Cousteau

Ünlü deniz kaşifi Jacques Cousteau kendi kadar ünlü araştırma gemisi Calypso ile 1971 yılında buraya gelmiş ve oluşumundaki gizemi çözmek, büyük mavi çukurun derinliğini belirlemek için çalışmalar yapmış.

Belize set resifi

Ona göre buranın oluşumunun gizemi 150 bin yıla yayılan bir dizi olayın yarattığı etkiler olmuş. Jeolojik kaymalarla oluşan 125 metre derinlikte devasa sarkıtlar bulunan bir mağaranın, zamanla yükselen deniz seviyesinin altında kalmasıyla şimdiki haline geldiği belirlenmiş.

Belize Set Resifi

Belize Set Resifi sistemi, yüzlerce balık türü, kıyı lagünleri, mercanlar, Amerikan deniz timsahlarının yaşadığı mangrow adacıklarıyla adeta bir su dünyası.

Ancak turizm hareketlerinin popüler noktası haline gelen Belize Resifi’nde, tüplü dalışlarla etkilenen kırılgan mercan resiflerinin de olması, bu hareketin yarattığı bir takım ihtiyaçlar ile yanlış planlanmaya başlayan yerleşim yerlerinin oluşması ve tabii ki fazla sayıda insanın bölgede gezinmesi, tehlike çanlarını çaldırmaya başlamış.

Belize set resifi mavi çukur

Belize Set Resifi büyük mavi çukur, gizemli yapısı kadar doğal yaşamı barındıran bir bölgenin en önemli noktası sadece. Görmek için, keşfetmek için son dönemde gidilebilecek en iyi adreslerden biri. Seyahat planlayacağımız yerler listesinde üst sıralarda yerini almayı fazlasıyla hakediyor.

Booking.com
Önceki İçerikGelidonya Feneri: Antalya’nın Büyülü Noktasına Doğa Yürüyüşü
Sonraki İçerikMadrid Gezisi: Madrid’i Gezerken Yararlanacağınız için 12 İpucu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz