Prag’ı anlattığım Prag Gezi Rehberi yazılarının birinde, kentin “şanslı” olmasından bahsetmiştim. Evet Prag şanslı bir kent! Çünkü Prag, ziyaretçileri kendisine çekmek için bir çok nedeni bir araya topluyor. O nedenle romantik tatiller denildiğinde romantik başkent ünvanı taşıyan Prag ile karşılaşıyorsunuz. Prag, deyim yerindeyse süslü bir kent. Karl Köprüsü ise Prag’ın en güzel ve en süslü gezilecek yerlerinden biri.

Karl Köprüsü Prag

Karl Köprüsü ( Charles Bridge )

İyi korunmuş tarihsel dokusu ile pazarlamasının çok iyi yapılması, hemen yakınında bulunan ülkeleri de içine alan kombine turlar düzenlenmesi ve tabii ki az önce de bahsettiğim “Romantik Başkent” ünvanı, Prag’ın turizm pastasından her zaman için sağlam bir pay almasını sağlıyor.

Prag, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından bolca malzeme barındırıyor. Galiba bu şehrin önemli özelliklerinden biri şu; “Prag’da gezilmesi görülmesi gereken yerlerden çok “bulunulması” gereken yerler var. Yani sokakları, parkları, köprüleri gibi bulunulması, zaman geçirilmesi gereken birçok yer bulunuyor Prag’da.

Karl Köprüsü

Prag’ın Simgelerinden Biri

Karl köprüsü veya bilinen adıyla Charles Bridge” işte o bahsettiğim Prag’da bulunulması gereken yerlerden biri.

Turistik potansiyeli fark edilip doğru pazarlanmaya başlanan tarihi, mimari ve sanatsal “karakteri” ile şehrin ortasından geçen Vltava Nehri üzerinde bulunan birçok köprüden ayrılan, Charles Bridge” günün her saatinde keyifli insanlarla dolu.

Karl Köprüsü

Orta Avrupa şehirlerinin mimari ve yapısal birçok özelliği tabii ki Prag yapıları içinde geçerli. Bu nedenle bu coğrafyada yol alırken daha farklı birşeyler bulmaya çalışıyor insan. Çünkü birçok önemli ve güzel görünen eser görmek, bir süre sonra bir kanıksama yaratıyor. Bazılarının resimlerini bile çekmek istemiyorsunuz. Bu nedenle Karl Köprüsü gibi Vltava nehri üzerinde yürüyebileceğiniz trafiğe kapalı, üzerinde sanatçıların bulunduğu, tarihi yapısıyla insanların haşır neşir olduğu bir köprü oldukça ilgi çekiyor.

Karl Köprüsünün Hikayesi

1357-1400 yılları arasında yapılan Karl köprüsünün temel atımı için güzel bir hikaye anlatılıyor.

Karl Köprüsü Prag

Bilim adamları ve astroloji uzmanlarının, IV. Karl olarak bilinen Bohemya Kralı ve aynı zamanda da Kutsal Roma İmparatoru olarak ilan edilen Lüksemburg hanedanına bağlı önemli bir tarihsel karakter olan Karl’a, inşaata başlanması için doğru zamanın 9.7.1357 saat 5.31 olarak ilettikleri, bunun da Palindromik düzende 1357.9.7.531 olmasına dayandığı iletiliyor. Yani baştan ve sondan okunduğunda aynı diziyi takip eden bir sistemde olması gerektiği!

Karl tabii ki kral adam! Kral falan da olsa astrolojiye olan ilgisi ve bir takım inançlarıyla bu isteğe uyuyor ve inşaat belirtilen bu sisteme göre gerçekleştiriliyor.

Karl Köprüsü prag turları

Karl, kendi döneminde Prag başta olmak üzere ülkenin her yerinde mimari ve süsleme sanatlarında önemli eserler verilmesini destekliyor. Yani aslında günümüzün “Romantik Başkent” projesinin asıl sahiplerinden biri de IV. Karl.

Karl Köprüsü 516 metre uzunluğunda. Koruma ve kontrolünü iki adet yeni ve bir önceki eski köprüden (Judith köprüsü) kalanla birlikte üç adet Kule sağlamış. Köprü süsleme sanatının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen yapıda, asıllarının birebir kopyası olan “taklit” 30 dini ve tarihi motifli heykel ile süslenmiş.

Karl Köprüsü Ne Zaman Görmeli?

Karl köprüsü gerçekten de Prag için bir simge ve görülmesi gereken bir yapı. Ama turist gruplarının çok yoğun şekilde ziyaret ettikleri saatlerden kaçınmanızı öneririm. Fotoğraf çekmek bile zulüm haline gelebiliyor.

Karl köprüsünü hem yaz hem de karlar altında bulunduğu bir sırada “noel” döneminde gezme fırsatım oldu. İkisinde de farklı tatlar olmasına rağmen “hangisi?” derseniz, tercihim ışıklandırılmış, karlar altında ve etrafına faytonla gelinebilen bir zamanda, yani kışın görülmesi derim. (Buzz! gibi olmasına rağmen).

Yaz aylarında elbette ki farklı bir görünümü var. Üzerinde ressamlar, müzik kutularından çıkan melodilerin eşliğinde satıcılar ve etrafa serpilmiş bir dolu kalabalık Karl köprüsüne doyumsuz tatlar kazandırıyor.

Karl köprüsü, köprünün üzerinde Prag şehrine, eski kente ve kaleye bakış atmak için durduğunuzda, kulaklarınızı gürültüye ve gözlerinizi turistlere kapatmayı başarabilirseniz, sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak kadar sihirli bir gizem içeriyor. Gezileriniz arasına Prag kentini kattığınızda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Karl Köprüsü yer almalı.

Prag’da Nerede Kalınır?

Prag’da konaklama alternatifleri için booking.com sitesinde oldukça cazip ve her alternatifte çok sayıda seçenek bulunuyor.

Booking.com

Booking.com
Önceki İçerikHırvat Adaları: Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinin En Güzelleri
Sonraki İçerikGelidonya Feneri: Antalya’nın Büyülü Noktasına Doğa Yürüyüşü
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz