Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Norveç

Bunları Okumadan Norveç’te Yurt Dışı Tatil Planı Yapmayın!

Dünyanın belki de en huzurlu ülkelerinden biri olan Norveç, bu sayede yurt dışı tatilleri için de çekici bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Binlerce göl ve sayısız doğa harikasına ev sahipliği yapan Norveç’i herkes bir şekilde görmek istiyor. Peki Norveç tatilinizi bir üst seviyeye çıkarmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise sizleri http://www.ytur.net/ tarafından hazırlanan oldukça keyifli bir gezi rehberiyle baş başa bırakalım.

Norveç’te Yurt Dışı Tatil Planı

İşte Norveç tatilinizi mükemmel kılacak detaylar…

1. Kuzey Işıkları İçin Kışı Tercih Edin!

Norveç, aslında yılın her dönemi gidip görülebilecek bir ülke. Ancak öyle bir şey var ki başlı başına Norveç’te tatil yapma sebebi bile olabilecek cinsten. Evet tahmin ettiğiniz gibi bu Kuzey Işıkları! Kuzey Işıkları, Norveç ve İsveç’ten net olarak ekim, kasım ve aralık aylarında görülebiliyor. Bu nedenle Norveç turu için planlama yaparken bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Aynı zamanda kar manzaralarına tanıklık etmek, donmuş göllerin üzerinde yürümek ya da fiyortların bembeyaz halini görebilmek için kış ayları en ideal dönem. Noel’i Norveç’te geçirmek ve belki de yılbaşı turları ile yeni yıla büyülü bir atmosferde girmek de harika bir seçenek. Eğer kış insanı değilseniz yaz aylarında da Norveç’te yapılabilecek birçok aktivite var. Mesela gemi ile yapılan fiyort gezileri, aynı zamanda dağ yürüyüşleri veya balina turları gibi aktiviteler yaz aylarında Norveç’in vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

2. Norveç Gezileri İçin En İdeal Rotayı Belirleyin!

Norveç turu sırasında gezilerinizi planlamak, tatil sırasında zaman kaybını büyük oranda önleyebilir. Bunun için sizlere Norveç’i en kolay şekilde gezebileceğiniz bir rota hazırladık. Oslo Gardermoen Havalimanı’na indikten sonra dilerseniz araç kiralayabilir, dilerseniz de toplu taşımalarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Oslo turu sırasında Vigeland Park,Viking Gemi Müzesi, Akershus Kalesi gibi pek çok harika mekânı keşfedebilirsiniz. Eğer doğa tutkunuysanız vakit kaybetmeden gezilerinize Preikestolen’den başlayabilirsiniz. Trekking için uygun bir yer olan Preikestolen, devasa bir uçuruma sahip. Daha sonra Vestland’daki Voringfossen Şelalesi’ne doğru hareket edin. Çevresindeki yürüyüş yollarında gönlünüzce gezdikten sonra Norveç’in tarihi şehirlerinden Bergen’e doğru rotayı çevirebilirsiniz. Bergen turunda Hansa Müzesi, Bergenhus Kalesi ve Bergen Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz. Norveç’in batısında yer alan Geiranger’deki seyir tepelerine gitmeden önce kesinlikle fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurun.

yurt dışı tatil planı

3. Norveç Tatilinizi Kolaylaştıracak Bilgilere Kulak Verin!

Ülkenin resmî dili Norveççe olsa bile hemen hemen herkes İngilizceyi çok rahat bir şekilde konuşabiliyor. Bu yüzden Norveç’te birazcık İngilizce biliyorsanız bölge halkıyla akıcı bir şekilde diyalog kurabilirsiniz. Ülke halkı genel itibariyle güler yüzlü ve yardımsever olduğu için tatil sırasında herhangi bir durumda soru sormaktan çekinmeyin. Norveç’e gittiğinizde Türkiye saatinden bir saat geride olduğunu hesaba katmayı unutmayın.
Norveç’i tamamen keşfedebilmek için tatil sürenizi epey uzun tutmanız gerekebilir. Bu yüzden Norveç tatili sırasında uykuya ne kadar az vakit ayırırsanız sizin için o kadar keyifli olacaktır. Norveç’e gittiğinizde mutlaka fiyortlarda bot turu yapın ve aynı zamanda fırsat buldukça deniz ürünleriyle ünlü Norveç mutfağını keşfetmeye çalışın.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir