Fethiye çevresinde çok sayıda popüler kumsal ve plajlar bulunuyor. Bunların yanında son dönemlerde bir nebze artan kalabalığına rağmen Gemile Koyu yine de az bilinen bir mekan.

Gemile Koyu

Gemile Koyu, konumu nedeniyle karadan gelenlerden çok deniz yoluyla gelenlerin uğrak noktalarında. Tekneleriyle gezenlerin uğradıkları bu sessiz ve huzurlu koy, gündüz saatlerinde günübirlik tekne turlarıyla gelen kalabalıklar tarafından istila edilse de, kısa bir süre sonra özüne dönüyor.

Gemile Koyu ve Gemile Adası

Koyun hemen karşısında yer alan ada da, koy ile aynı ismi taşıyor. Eski ismi Aya Nikola olan Gemile Adası‘nın üzerinde erken Hristiyanlık ve Doğu Roma dönemine ait kalıntılar bulunuyor.

Gemile Koyu yukarıdan

Deniz kıyısında sarnıç kalıntıları, büyük kilisede freskler ve en ilginç olanı Gemile Adası’nda bulunan iki kiliseyi birbirine bağlayan tünel arkeolojik açıdan oldukça önemli kalıntılar. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki tünelin bazı kısımlarının yıkık olmasına rağmen tünel içerisinde bulunan merdivenlerin aralarında yer alan 17 durak, Hazreti İsa’nın çarmıha götürülürken durduğu ve bir şekilde dinlendiği 17 ayrı durumu temsil ediyor.

Gemile kamp

Gemile Koyu karşısında yer alan Gemile Adası’nın 240 – 241 yıllarında meydana gelen depremlerle özellikle kıyı kesimindeki yapıların sular altında kaldığı biliniyor. Bu batık kalıntılar yaklaşık 2 metre derinlikte yer alıyor.

Gemile Koyu’nun korunaklı yapısı, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili sessiz ve huzurlu plajıyla çevreden çok sayıda piknikçinin akınına uğraması kaçınılmaz oluyor. Fethiye, Hisarönü, Kayaköy üzerinden özellikle hafta sonu gelenler atmosferi bir süreliğine zedeliyor olsalar bile, Gemile Koyu özellikle her iki bahar sezonunda kendi sessizliğine bürünüyor.

Gemile Koyu manzara

Gemile Koyu, hem Gemile Adası hem de çevrede bulunan Beştaşlar, Soğuksu, Kısık Koyu ve Mağarası gibi noktalarla da Kıyıköy’den başlayacağınız bir kamp ve trekking yürüyüşü için çekici bir rota üzerinde bulunuyor.

Gemile Koyu Fethiye

Önceki yazıEn Güncel Seyahat Kaynakları ve Gezi Siteleri
Sonraki yazıÜmit Burnu ve Hikayesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..