Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Fethiye

Gemile Koyu ve Gemile Adası

Fethiye çevresinde çok sayıda popüler kumsal ve plajlar bulunuyor. Bunların yanında son dönemlerde bir nebze artan kalabalığına rağmen Gemile Koyu yine de benzerlerine göre az bilinen bir mekan.

Gemile Koyu

Gemile Koyu

Gemile Koyu, konumu nedeniyle karadan gelenlerden çok, deniz yoluyla gelenlerin uğrak noktalarında yer alıyor. Tekneleriyle gezenlerin uğradıkları bu sessiz ve huzurlu koy, gündüz saatlerinde günübirlik tekne turları ile gelen kalabalıklar tarafından istila edilse de, kısa bir süre sonra özüne dönüyor.

Gemiler Koyu Değil! Gemile Koyu ve Gemile Adası

Koyun hemen karşısında yer alan ada da, koy ile aynı ismi taşıyor. Eski ismi Aya Nikola olan Gemile Adası‘nın üzerinde erken Hristiyanlık ve Doğu Roma dönemine ait kalıntılar bulunuyor.

Gemile fethiye gezisi

Deniz kıyısında sarnıç kalıntıları, büyük kilisede freskler ve en ilginç olanı Gemile Adası’nda bulunan ve iki kiliseyi birbirine bağlayan tünel arkeolojik açıdan oldukça önemli kalıntılar arasında gösteriliyor. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki tünelin bazı kısımlarının yıkık olmasına rağmen tünel içerisinde bulunan merdivenlerin aralarında yer alan 17 durak, Hazreti İsa’nın çarmıha götürülürken durduğu ve bir şekilde dinlendiği 17 ayrı durumu temsil ediyor.

Fethiye kamp

Gemile Koyu’nun karşısında yer alan ve aynı koy ile aynı ismi taşıyan Gemile Adası’nın 240 – 241 yıllarında meydana gelen depremler nedeniyle özellikle kıyı kesimindeki yapıların sular altında kaldığı biliniyor. Bu batık kalıntılar suların yaklaşık 2 metre derinliğinde bulunuyor ve hem su üstünden hem de su altından görülebiliyor. Dalış meraklıları da basit bir şnorkel ile bu noktalarda keyifli dakikalar geçiriyorlar.

Gemile Koyu’nun korunaklı yapısı, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili sessiz ve huzurlu plajıyla çevreden çok sayıda piknikçinin akınına uğraması kaçınılmaz oluyor. Fethiye, Hisarönü, Kayaköy üzerinden özellikle hafta sonu gelenler atmosferi bir süreliğine zedeliyor olsalar bile, Gemile Koyu özellikle her iki bahar sezonunda kendi sessizliğine bürünüyor.

Gemile Koyu manzara

Gemile Koyu, hem Gemile Adası hem de çevrede bulunan Beştaşlar, Soğuksu, Kısık Koyu ve Mağarası gibi noktalarla da Kıyıköy‘den başlayacağınız bir veya birkaç gün sürecek bir kamp ve trekking yürüyüşü için çekici bir rota üzerinde bulunuyor.

Fethiye gezilecek yerler

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir