Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Graz

Avusturya Güzeli Graz’da Mutlaka Görülmesi Gereken 6 Yer

Klasik bir dönemin modern bir dünyayla buluştuğu, Avusturya romantizminin harmanlandığı ülkenin en büyük ikinci şehri Graz gezilecek yerleri ile ziyaret edilmek için birçok sebep barındırıyor.

Graz Gezi Rehberi

Graz gezilecek yerler

Avusturya Güzeli Graz Gezilecek Yerler

Graz, yüzlerce yıllık tarihi ve doğal yapısıyla Avusturya’nın her zaman ilgi çeken şehirlerinden biri olarak biliniyor. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler için bir liste, Graz’a gittiğinizde yararlanmanız için aşağıda sizi bekliyor.

1 – Saat Kulesi – Kale Tepesi

Graz kentinin belki de en önemli doğal simgesi Kale Tepesi olarak bilinen yani Schlossberg isimli nokta.

Graz saat kulesi

Burası eski dönemin merkezi. Tabii ki tepe üzerinde yer alan Uhrturm‘un Graz’ın en önemli yapısı olduğuna da hiçbir şüphe yok!

Kuleyi görmek için muhteşem bahçelerin arasında nefis bir yürüyüş yapabilir, dilerseniz dağın içindeki tünelden geçen cam asansöre binebilir veya şirin füniküleri kullanabilirsiniz.

graz

2- Graz Sanat Müzesi

Graz kentinin 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması anısına inşa edilen bina kentin bir diğer doğal simgesi olan Mur Nehri kıyısında yer alıyor.

Graz Sanat Müzesi

Parlak mavi soğan kubbesiyle Kunstahus, Paris’te bulunan Centre Pompidou’nun kentteki sanatsal karşılığı olarak sayılıyor.

Müzenin takma ismi “Uzaylı Dost”. Müzede yakın döneme ait sanat eserleri yer alıyor.

3 – Eggenberg Sarayı

Avusturya’nın özellikle ortaçağ itibariyle başlayan hanedanlara evsahipliği dönemi, bu periyodu anlatan eşsiz eserlerle taçlanmış.

Bunlar arasında birçok köşk, saray gibi yapılar da bulunuyor. İşte Eggenberg Sarayı bunların en şık örneklerinden.

Graz Eggenberg Sarayı

Nefis mimarisi ile Scloss Eggenberg, varlıklı bir aristokrat hanedanına ait oldukça geniş bir alanda inşa edilmiş bir yapı. İnşaasına 1625 yılında başlanan barok saray için astronomik özellikler kullanılmış. Örneğin; miladi takvimi simgeleyen 365 pencerenin eklenmesi bu yüzden.

Sarayın huzur dolu bahçelerini gezmeyi tavus kuşlarını görmeyi unutmayın.

4 – Joanneum Quarter

2011 yılında açıldıktan sonra kentin en önemli noktalarından biri haline gelen Joanneum Quarter ya da Joanneum Bölgesi bir kültür merkezi kompleksi.

Graz gezilecek yerler Joanneum Bölgesi

Kompleks Stryian Devlet Kütüphanesi, Neue Galerie, Doğal Tarih Müzesi gibi bölümler içeriyor.

Tarihi yapıların yer altında bulunan bir merkez ile birbirine bağlandığı bölgede 24 veya 48 saatlik biletler alarak birkaç müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz.

5 – Opera House Graz

Graz kentinde gezerken dikkatinizi çekebilecek eserlerden biri de Opera House Graz olacak.

Graz Opera House Binası

Hemen önünde “Işık Kılıcı” isimli insan haklarının korunmasını temsil eden 54 metre uzunluğunda çelik bir heykel bulunan neo-barok bina, eski ve yeninin bir arada bulunduğu bir nokta olarak gösteriliyor.

Eğer Avusturya’da bir opera, bale veya müzikal izlemek isterseniz, ülkenin en büyük ikinci operası olan Opera House Graz hem uygun fiyatlı hem de oldukça keyifli bir anı olacaktır.

Graz Opera House

6 – Silah Deposu

Dünyanın en büyük tarihi silah deposu Landeszeughaus Graz’ın gezilmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

15. Yüzyıl sonlarından 19. yüzyıl başlarına kadar kullanılan silahlar, savaş kıyafetleri ve askeri malzemeler oldukça ilgi çekici.

Müzede tam 32 bin parça bulunuyor. Müzenin ahşap kaplı iç yapısı ve parlak sütunları da oldukça etkileyici.

Landeszeughaus Graz Silah Deposu

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir