Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Marsaxlokk

Marsaxlokk Malta Adası’nın Bambaşka Yüzü

Malta, hem küçük bir ada hem de küçük bir ülke. Ama yine de Malta gezilecek yerler konusunda pek çok alternatif ile dolu. Üstelik eskiye göre ulaşımı da çok daha rahat. Malta gezisi için nereden başlanır derseniz, tabii ki önce başkent Valletta! Ama Malta’nın bir başka yüzü olan Marsaxlokk da, mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Marsaxlokk Malta gezisi sırasında mutlaka görmeniz gerken yerlerden biri olan Marsaxlokk gezi rehberi ile aşağıda yer alıyor.

Marsaxlokk’ta Her Şey Var!

Malta’nın en özel yerlerinden olan Marsaxlokk, bu küçük ama güzel ada ülkesinin nefis bir balıkçı şehri.

marsaxlokk gezisi malta

Bir Balıkçı Köyü

Malta tarihinden bahsetmiştik. İşte Şövalyeler Adası Malta tarihinin dönüm noktalarının başında “Büyük Kuşatma” geliyor. Yani Osmanlıların ünlü Malta kuşatması.

Malta Adası’nı kuşatan güçlü Osmanlı donanması, askerlerini ilk olarak Marsaxlokk denilen bu yerden karaya çıkarmış.

Marsaxlokk günümüzde sessiz ve sakin harika bir koyun içerisinde bir balıkçı köyü görünümündeki bir şehir. Marsaxlokk balıkçı köyü tadındaki ortamını ve içerisinde bulunduğu koyu gördükten sonra, Osmanlıların doğal bir liman olarak ne denli doğru bir noktayı kullandıklarını anlıyorsunuz.

Uzun bir kuşatma sırasında gemilerin barınabileceği büyüklükte ve karaya çıkma imkanları hayli uygun olan bir bölge burası. İşte tarihi sahneleri gözlerinizi kapatarak hayal edebileceğiniz Marsaxlokk, bugün aynı koyda balıkçı teknelerine barınak, sahilde ise balık başta üzere birçok farklı mutfağa ev sahipliği yapan bir turistik cazibe noktasına dönmüş.

Zaten hep öyle değil mi? Bir çok ülkedeki gezilmesi gereken yerler, ya tarihi büyük olayların yaşandığı alanlardan oluşuyor ya da yüzlerce yıl önce büyük acılar çekmiş coğrafyalardan..

Marsaxlokk limanımarsaxlokk Malta gezisimalta gezi rehberi marsaxlokk horus

Valletta’dan Marsaxlokk’a Nasıl Gidilir?

Marsaxlokk gezisi yapmak ve bu nefis yere gitmek için en uygun yöntem, Malta’nın başkenti Valletta‘nın hemen girişinde bulunan otobüs duraklarını kullanmak.

Günlük, haftalık veya bir başka şehir içi ulaşım kartınız yoksa yapacağınız şey, asılı tarifelerden otobüslerin saat ve gidecekleri yer konusunda bilgilerini almak ve otobüs şoförüne ödeme yapmak.

Malta’da otobüslere yaptığınız ödeme sonrasında size verilen fişle birlikte iki saat boyunca her otobüsü ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Marsaxlokk gezisi malta gezilecek malta gezi rehberi marsaxlokk horus 2Marsaxlokk gezisi için size gereken otobüs 81 – 119 veya 120 numaralı hatlar. Sonrasında çok da uzun olmayan bir yolculukla, aslında ülkenin bir ucuna gidiyorsunuz.

Marsaxlokk’a eğer şehir içi otobüslerle gelirseniz ana durakta inin ve çok kısa bir yürüyüşle sahile doğru yürüyün. Yürüyerek çıkacağınız deniz kıyısındaki görüntülere hayran kalacağınızı düşünüyorum. Sırayla neredeyse denize sıfır ve sahile paralel dizilmiş bitişik nizam sıralı evler ile önlerindeki restoranlar ve hemen restoranların önünde denizde demirli balıkçı kayıkları nefis görünüyor.

Marsaxlokk için kente akşam üzeri gelirseniz; balıkçıların ağlarını temizledikleri kimilerinin de teknelerinin bakımlarını yaptıklarını görebilirsiniz. Bu saatlerde gün içerisinde tutulan balıklar pazara ve dükkanlara veriliyor ve biten bir günün ardından balıkçılar adeta yorgunluk atıyorlar. malta gezi rehberi marsaxlokk balıkçılarmarsaxlokk gezisi kayıkçımarsaxlokk balıkçıSiz de bu sırada sahilde sıralı olan restoranlardan birine oturmadan önce bir ucundan neredeyse diğerine kadar yürüyün. Fotoğraflar çekin, ağları temizleyen balıkçılara ve onlardan gelecek balık artıklarını bekleyen köpek ve kedilere bakın.

Sizinle aynı anda birkaç martı da denizin üzerinde size benzer sebeplerle uçuşup duruyor olacaklar. Eğer uzun zamandır sakin bir yeri özlediyseniz, Marsaxlokk tam da o yer işte!

Malta’Qnın Simgesi Nazar Boncuğu veya Horus’un Gözü

Marsaxlokk’un balıkçı teknelerine hayran kalacaksınız. Birbirinin neredeyse aynı boyalı ve renklerdeki bölgeye özgün ahşap kayıkların şekilleri de alıştığımızın biraz dışındalar.

Teknelerin önünde bizim nazar boncuğuna benzer bir göz işareti bulunuyor. Horus’un gözü olan bu işaret, teknelerin baş kısmına denizcilere uğur getirmesi ve koruması için yapılıyor.

marsaxlokk gezisi Malta turu rehberi Erkut Özenmalta gezi rehberi marsaxlokk kayıklarmalta gezi rehberi marsaxlokk kayık 3marsaxlokk gezisiMarsaxlokk’u Malta’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Denizi koklayın, sakinliğe kendinizi bırakın, bir şeyler için ve deniz kıyısında yer alan herhangi bir restorana oturup keyifle taze balıklardan oluşan menülerden tadın.

marsaxlokk gezisi

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir