Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

İskeçe

İskeçe Karnavalı Hakkında Her Şey!

Son dönemlerde belki duymuşsunuzdur. Yeni yılın ilk dönemlerinde neredeyse her yerden Yunanistan Turları ve İskeçe Karnavalı turları düzenleniyor. Peki nedir bu İskeçe Karnavalı ve İskeçe Karnavalı’na ya da İskeçe Festivali’ne ne zaman, nasıl gidilir?

İskeçe karnavalı 2020

İskeçe olarak bildiğimiz Yunanistan‘ın Xanthi şehri bir hafta boyunca etkinliklerle dolu bir karnaval dönemine ve bu bir haftanın son günü olan pazar günü de maskeli, kostümlü eğlenceli bir karnaval geçiş törenine ev sahipliği yapıyor.

Hafta boyu İskeçe, aylardan Şubat veya Mart olmasına rağmen adeta gözde bir tatil yerine dönüyor. Nüfusu yaklaşık olarak on katına çıkan kente -sadece Karnaval geçit töreninin yapıldığı gün- dünyanın çeşitli ülkelerinden ikiyüz binden fazla kişi geliyor. İskeçe’nin nüfusunun ortalama 70 bin civarında olduğunu belirtirsek bunun ne anlama geldiğini az çok tahmin edebilirsiniz.

İskeçe Karnavalı Adeta Bir Şölen

İskeçe Karnavalı’nın en özel günü, başta İskeçeliler olmak üzere tüm çevre halkının bütün bir yıl boyunca kıyafetlerini, maskelerini hazırlayıp, makyajlarını planladıkları o çok renkli karnaval geçit töreni gününde şehir adeta açık havada yapılan bir maskeli baloya dönüyor.

İskeçe Karnavalı, son yıllarda özellikle bir hafta süren etkinlikleri ve karnavalın düzenlendiği haftanın son pazar günü yapılan geçit töreni ile Yunanistan’ın Rio Karnavalı olarak adlandırılıyor. Dünyanın karnaval dönemleri olan bilinen ve aynı zamanlarda düzenlenen birçok karnavalın arasında İskeçe Karnavalı da, son yıllarda en ilgi çeken karnavallar arasında yer alıyor.

İskeçe Karnavalının Hikayesi

Dünyada düzenlenen her karnaval gibi İskeçe Karnavalı’nın da bir hikayesi var. Aslında bir değil birçok hikayesi var. Ancak web üzerinde bulacağınız veya herhangi bir turla gittiğinizde tur lideri veya rehberinizin anlatacağı hikaye de farklı olabilir. Bilmeniz gereken “bunların hiç birinin doğru olmadığı!”.

İskeçe Karnavalı aslında antik dönemden kalan pagan kültürünün izlerini taşıyan, ancak sonrasında Hıristiyanlığa ithaf edilen günümüzde de bir şölen sadece. Bu nedenle hikayeler arasında antik döneme ait olanların pagan inanışlarından izler taşımasından dolayı içinde hristiyan öğeler olan hikayeler son dönemde çok daha ön plana çıkıyor. Siz tüm anlatılanları boşverin ve eğlenmenize bakın!

Karnavalın dini motiflerle süslü olan bir hikayesi şöyle anlatılıyor; Hazreti Meryem’in yaşadığı yer ve çevresinde, oğlunun yani Hz.İsa’nın büyüdüğünde peygamber olacağına ilişkin söylentiler yayılmaya başlıyor. O sırada bundan rahatsız olan dönemin hakimi olan Romalı yönetim tarafından Hz.İsa’nın öldürüleceğine dair bazı söylentiler ortaya çıkıyor. Bunun üzerine halk, İsa’nın askerler tarafından tanınamaması ve bulunamaması için bütün çocukların yüzlerini boyuyor. Böylece hiçbir çocuk birbirinden ayırt edilmez hale geliyor. Günlerce çocuklar böyle boyalı bir şekilde gezerken onuncu gün sonunda tüm bu söylentilerin asılsız olduğu anlaşılıyor. Hz.İsa’nın ölümden kurtulmasına sevinen halk, bütün bir gün eğlenip sonrasında çocuklarını yıkıyorlar ve tertemiz bir pazartesiye uyanıyorlar.

İşte o yıllardan beri bu tarihlere denk geldiği düşünülen günlerde bu adet devam ediyor ve bu son gün insanlar yüzlerini boyayıp çılgınlar gibi eğleniyor ve gecesinde yıkanıp huzurlu yeni bir pazartesiye uyanıyorlar.

iskeçe karnavalı 2020

Hikayelerden biri böyle.. Dünyanın bütün karnavallarının çoğu hikayesi gibi mistik öğelerle süslü. Yine de bu hikayelerden doğan geleneklerin, günümüzde eğlenmek için bahaneler yarattığı artık bir gerçek!

İskeçe Karnavalı 2020 Ne Zaman

İskeçe Karnavalı temelinde eski takvimlerle bağlantılı günlere denk geldiğinden her yıl son günü pazar olacak şekilde değişiyor.

2020 yılında İskeçe Karnavalı karnaval geçiş şenliği 1 Mart 2020 Pazar günü yapılacak. Önceki bir hafta boyunca ise İskeçe Karnavalı’na ait etkinlikler kenti coşkuyla yaşatmaya devam edecek.

İskeçe Karnavalı Programı Nasıl Yapılır?

İskeçe Karnavalı’na gitmek için bir plan yapıyorsanız çeşitli alternatifler kullanabilirsiniz.

Bunlar arasında uzun bir Yunanistan programı yapabilir ve sonunu İskeçe Festivali‘ne bağlayabilirsiniz.  Ya da hafta sonuna denk gelen karnavala son gün gidip sadece günübirlik bile katılabilirsiniz. Ancak Yunanistan’a kadar gitmişken İskeçe Karnavalı’nın yapıldığı İskeçe kentine yakın olan bölgelerden Selanik ve Kavala‘yı da, tadını çıkaracak bir programla kendi turunuza ekleyebilirsiniz.

Bunun için kendinize en az bir uzun hafta sonu denilen Perşembe günü başlayan bir program ayarlayabilirseniz Selanik‘te nefis vakit geçirebilir, çevredeki gezilecek ve görülecek yerleri ziyaret edip Yunan tavernalarında eğlenebilirsiniz.

Ayrıca yine konaklamanızı denk getirebileceğiniz Kavala’da hele bir de seviyorsanız deniz ürünleri ve isteğe bağlı Yunan rakısı Uzo ile siz de karnavalın bir parçası olabilirsiniz.

İskeçe Karnavalı Turları

İskeçe Karnavalı’na Giderken Nelere Dikkat Edilmeli

İskeçe Karnavalı’na giderken en çok dikkat etmeniz gereken şey zamanlama!

Karnaval döneminde Türkiye’den Yunanistan’a doğru çok yoğun bir kalabalık olması, özellikle sınır geçişlerinde uzun saatler beklemenize yol açabilir ve programlarınız bu saatlerin uzaması nedeniyle sıkıntıya uğrayabilir. Ya da karnavalın tadını çıkarmadan erkenden şehirden ayrılabilirsiniz.

Bu nedenle Türkiye’den Yunanistan’a eğer kendi aracınızla bir seyahat veya İskeçe Karnavalı’na bir tur planlıyorsanız, karnaval tarihlerinin en yoğun olacağı hafta sonunun öncesinde gidin.

İskeçe Karnavalı’nın en renkli anı olan karnaval geçişini sonuna kadar tam olarak izlemeden sınırda araç trafiğine takılmamak için erkenden dönmeye ihtiyacınız olmaması için de eğer mümkünse bir gün sonra dönmeye çalışın. Dediğimiz gibi; keyifli vakit geçirmek için en önemli şey planlama ve doğru zamanlama! Gitmiş olmak için İskeçe Karnavalı Turları programlarına katılırsanız, bu seyahatten size geriye kalan sadece yorgunluk ve hızlı hızlı çekip paylaştığınız Instagram fotoğraf ve hikayeleriniz olur.

İskeçe Karnavalı tarihleri ve teması her ne kadar belirli bir takvim takip edilse de, kimi zaman turistik kaygılar ile festival komitesi tarafından değiştirilebiliyor. Bu değişiklik doğal olarak festivalin en görkemli günü olan kostümlü geçiş gününü de etkiliyor. Bu nedenle bir İskeçe Karnavalı ziyareti düşünürseniz tarihleri mutlaka yerel sitelerden de gözden geçirmenizde fayda var.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir