PAYLAŞ

Muğla’nın Marmaris ilçesi Akdeniz ve Ege boyunca yapacağınız bir gezi de en çok keyif alacağınız bölgelerden biri. Çünkü Marmaris gezilecek yerler konusunda oldukça zengin. Marmaris ve çevresi öyle güzel ve etkileyici ki, bir yerden bir yere bile giderken kendinizi doğal güzelliklere bırakıyorsunuz. Marmaris’in yaklaşık 30 kilometre uzağında son zamanların en popüler tatil yerleri arasında gösterilen Selimiye yolu üzerinde yer alan Orhaniye köyü de bu yerlerden biri. Orhaniye köyünü bu kadar popüler yapan şey ise Kızkumu efsanesi ile de ünlü olan kumul oluşumu.

Kızkumu Efsanesi

Kızkumu Efsanesi gezisi

Kızkumu Nedir?

Her yıl yüzbinlerce kişi gerek yolları üzerinde olduğundan gerekse sadece burası için Kızkumu’nu ve dolayısıyla Orhaniye’yi ziyaret ediyor. Özellikle günlük turlar ile ve çevrede düzenlenen jeep safari rotalarında ziyaret noktası olması sebebiyle yoğun bir kalabalık her gün Kızkumu’nda buluşuyor.

Kızkumu Efsanesi marmaris gezisi

Kızkumu Efsanesi marmaris gezi rehberi

Hisarönü bölgesinin yat turizmi merkezi de olan bölgeyi ziyaret ettiğinizde göreceğiniz ilk şey, sanki denizin üzerinde yürüyor izlenimi veren onlarca kişi olacak. Çünkü burayı görmeye gelen herkes bu deneyimi gerçekleştiriyor.

Kızkumu uzunluğu yaklaşık olarak 600 metre ve genişliği ise 3 metre civarında olan kızıl kumların oluşturduğu bir doğa harikası.

Kızkumu Efsanesi Akdeniz ege gezisi

Kızkumu Efsanesi

Kızkumu’nun elbette bir kaç mitolojik bir efsanesi bulunuyor. Bunlardan en çok anlatılanları arasında yer alan Kızkumu efsanesi şöyle; Bybassos kralının güzeller güzeli prenses olan kızı ile bir balıkçı birbirlerine aşık oluyorlar. Sevgililer gizlice buluşmak için geceleri bu bölgede birbirlerine kandille işaret veriyorlar. Sonra bu durum duyuluyor ve söylentilere yol açıyor. Kulağına gelen söylentileri dikkate alan Kral, askerlerine kızını gece takip etmelerini ve onu işaret verirken yakalayıp aynı işareti askerlerinin vermesini söyleyerek prensesin sevgilisi balıkçıya tuzak kuruyorlar. Her şey kralın istediği gibi gerçekleşiyor. Işığı gören balıkçı sahile doğru gelirken kız kendisini yakalayan askerlerden kurtulup sevgilisine haber vermek için onun geldiği yönde denize doğru koşuyor. Kızın denizde attığı her adımda bir mucize gerçekleşerek kumların üzerinde yürümeye başlıyor ve sevgilisine ulaşıyor. Tam bu anda balıkçıyı yakalamak isteyen askerlerden biri ok ve yayına sarılıyor ve balıkçıyı vurmak isterken ok güzel prensese saplanıyor. Kumların rengi de kızın kanlarından bugünkü kızıl halini alıyor.

Kızkumu Efsanesi nerede

Her doğa oluşumu ve güzelliğine, benzer hikayeler barındıran mitolojik olaylar yakıştırılmış durmuş. doğrudur yanlıştır bilinmez ama Kızkumu bölgede özel bir yer olmaya devam ediyor.

Kızkumu Efsanesi nasıl gidilir

Kızkumu’na Nasıl Gidilir

Marmaris Orhaniye köyü’nde bulunan Kızkumu’na gitmek için aracınız varsa, Marmaris’ten Orhaniye ve Selimiye yönüne doğru yaklaşık olarak 30 kilometre devam ederek ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında Orhaniye Köyü’ne sefer yapan dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Kızkumu Efsanesi orhaniye köyü

Orhaniye’ye kadar gelmişken yola devam ederseniz tatil yapılacak en güzel yerlerden olan Selimiye, Söğüt ve Bozburun gibi noktaları da görebilirsiniz.

Booking.com

3 YORUMLAR

  1. Marmarisli biri olarak gerçekten Erkut hocam sizi tebrik ediyorum çok güzel anlatmışsınız kızkumu hikayesini çok farklı şekillerde anlatılıyor orhaniye tarafında fakat yazıya dökmek gerçekten zor okadar çok çeşit anlatanlar varki kafanızda bir hikaye kalmıyor malesef.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..