Muğla‘nın Marmaris ilçesi, Akdeniz ve Ege boyunca yapacağınız bir seyahat sırasında en çok keyif alacağınız bölgelerden biri. Çünkü Marmaris gezilecek yerleri ile oldukça zengin bir bölgede yer alıyor. Marmaris ve çevresi, öyle güzel ve etkileyiciki, bir yerden bir yere kısa bir yol giderken bile kendinizi doğal güzelliklere bırakıyorsunuz. Marmaris’in yaklaşık 30 kilometre uzağında son zamanların en popüler tatil yerleri arasında gösterilen Selimiye yolu üzerinde yer alan Orhaniye köyü de bu yerlerden biri. Orhaniye köyünü bu kadar popüler yapan şey ise; efsanesi ile de ünlü olan kumul oluşumu Kızkumu ve keşfet tv’de kızkumu gezi rehberi.

Kızkumu Gezi Rehberi

Kızkumu Efsanesi gezisi

Kızkumu Gezi Rehberi?

Her yıl yüzbinlerce kişi, gerek yolları üzerinde olduğundan gerekse sadece burası için Kızkumu’nu ve dolayısıyla Orhaniye’yi ziyaret ediyor.

Özellikle günlük turlar ile ve çevrede düzenlenen jeep safari rotalarında ziyaret noktası olması sebebiyle yoğun bir kalabalık her gün Kızkumu’nda buluşuyor.

Kızkumu gezi rehberi

Kızkumu turları

Hisarönü bölgesinin yat turizmi merkezi de olan bölgeyi ziyaret ettiğinizde göreceğiniz ilk şey, sanki denizin üzerinde yürüyor izlenimi veren onlarca kişi olacak. Çünkü burayı görmeye gelen herkes bu deneyimi gerçekleştirmek için buraya geliyor.

Kızkumu, uzunluğu yaklaşık olarak 600 metre ve genişliği ise 3 metre civarında olan kızıl kumların oluşturduğu bir doğa harikası.

Kızkumu Seyahat yazarı erkut Özen

Kızkumu Efsanesi

Böylesi harika bir doğal oluşumu için anlatılan hikayeler olmaz mı? Kızkumu’nun da bir kaç mitolojik bir efsanesi bulunuyor.

Bunlardan en çok anlatılanları arasında yer alan Kızkumu efsanesi şöyle; Bybassos kralının güzeller güzeli prenses olan kızı ile bir balıkçı birbirlerine aşık oluyorlar.

Sevgililer, gizlice buluşmak için geceleri bu bölgede birbirlerine kandille işaret veriyorlar. Sonra bu durum duyuluyor ve söylentilere yol açıyor.

Kulağına gelen söylentileri dikkate alan Kral, askerlerine kızını gece takip etmelerini ve onu işaret verirken yakalayıp aynı işareti askerlerinin vermesini söyleyerek prensesin sevgilisi balıkçıya tuzak kuruyorlar.

Her şey kralın istediği gibi gerçekleşiyor. Işığı gören balıkçı sahile doğru gelirken, kız kendisini yakalayan askerlerden kurtulup sevgilisine haber vermek için onun geldiği yönde denize doğru koşuyor. Kızın denizde attığı her adımda bir mucize gerçekleşerek kumların üzerinde yürümeye başlıyor ve sevgilisine ulaşıyor.

Tam bu anda balıkçıyı yakalamak isteyen askerlerden biri ok ve yayına sarılıyor. Balıkçıyı vurmak isterken ok güzel prensese saplanıyor. Kumların rengi de, işte bu kızın yani prensesin kanlarından bugünkü kızıl halini alıyor.

Kızkumu nerede

Her doğa oluşumu ve güzelliğine, benzer hikayeler barındıran mitolojik olaylar yakıştırılmış durmuş. Doğrudur, yanlıştır bilinmez ama, Kızkumu, bölgede özel bir yer olmaya devam ediyor.

Kızkumu'na nasıl gidilir

Kızkumu Nerede? Nasıl Gidilir?

Marmaris Orhaniye Köyü’nde bulunan Kızkumu’na gitmek için aracınız varsa, Marmaris’ten Orhaniye ve Selimiye yönüne doğru yaklaşık olarak 30 kilometre devam ederek ulaşabiliyorsunuz.

Bunun dışında Orhaniye Köyü’ne sefer yapan dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Kızkumu orhaniye köyü

Orhaniye‘ye kadar gelmişken yola devam ederseniz, tatil yapılacak en güzel yerlerden olan Selimiye, Söğüt ve Bozburun gibi noktaları da görebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikMarmaris’in En Özel Köşelerinden Bozburun Hakkında Her Şey
Sonraki İçerikAiolis Kıyıları Rotası ve Denize Girilebilen Antik Sahiller
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

3 YORUMLAR

  1. Marmarisli biri olarak gerçekten Erkut hocam sizi tebrik ediyorum çok güzel anlatmışsınız kızkumu hikayesini çok farklı şekillerde anlatılıyor orhaniye tarafında fakat yazıya dökmek gerçekten zor okadar çok çeşit anlatanlar varki kafanızda bir hikaye kalmıyor malesef.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz