Belki yalnız bir seyahat sırasında, belki de tur şirketlerinin düzenlediği Orta Avrupa Turu esnasında, Avusturya’nın nefis detaylarla süslü romantik başkenti Viyana’ya yolunuz düştü. İşte böyle bir geziyi daha anlamlı hale getirmek için, Mayerling faciası veya Mayerling trajedisi olarak isimlendirilen ve tarihin karanlık sayfalarını süsleyen gizemli bir hikayeye tanık olacaksınız.

mayerling faciası

Nedir Bu Mayerling Faciası

Viyana gezilecek yerler arasında yer alan Mayerling’i anlamak için öncelikle bir hikayeye özetle bir göz atalım.

Hikaye AvusturyaMacaristan İmparatorluğunun son dönemlerinde geçiyor. Tabii ki aynı zamanda Habsburg hanedanının da son dönemlerinde.

Hikayenin kahramanları İmparator Franz Joseph’in oğlu Veliaht Prens Rudolf ile Viyanalı soylu bir ailenin kızı olan Barones Marie Vetsera.

Mayerling Faciası

Prens Rudolf, babası İmparator Franz Joseph ile neredeyse hayat görüşleri tamamen ayrı iki insan. Özellikle siyasi konularda koyu bir muhafazakar olan İmparator, sol görüşlü Rudolf’a stratejik konular başta olmak üzere neredeyse hiçbir konuda söz geçiremiyor. Rudolf öylesine imparatorluk görüşlerine aykırı ki, çeşitli sol görüşlü gazetelerde takma isimlerle yazılar bile yazıyor. Verdiği görüntü ile neredeyse İmparatorluk tahtında hiç gözü yok gibi davranıyor.

Mayerling Faciası

Mayerling Faciası

Bir Dram

Prens, istemeye istemeye İmparatorluk tarafından belirlenen gelin adayı Belçika Prensesi Stephanie ile evlendiriliyor ve Elisabeth isimli çocukları dünyaya geliyor. Ancak prensin gönlü başka bir kadında. Viyanali soylu bir ailenin kızı olan18 yaşındaki Barones Marie Vetsera ile yasak bir ilişki yaşıyor. Prens ile Barones, Prensin sahip olduğu Avusturya’nın Viyana Ormanları olarak bilinen bölgesinde yer alan Mayerling beldesinde bir av köşkünde zaman zaman bir araya geliyorlar.

Mayerling Faciası

İmparatorluk ailesi bu ilişkiden haberdar ve dolayısıyla rahatsız oluyorlar. İmparator ve Prens Rudolf şiddetli bir şekilde tartışıyor. Bu tartışmadan kısa bir süre sonra da, Rudolf ile Marie Vetsera’nın yine Mayerling’de bulunan av köşkünde buluştukları bir gün 30 Ocak 1889’da, Prens ve Barones başlarına birer kurşun sıkılmış bir şekilde prensin de karısına bıraktığı bir mektupla cansız bir şekilde bulunuyor. Talihsiz Barones gece yarısı apar topar yapılan bir törenle köy mezarlığına defnediliyor.

Mayerling Faciası

Olay prens ile sevgilisinin intihar ettikleri şekilde duyuruluyor. Ancak ortada öyle şüpheli durumlar var ki, günümüze kadar hala intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda oluşan şüpheler sona ermiyor. Olay tarihe Mayerling Faciası olarak geçiyor.

Mayerling Faciası

Mayerling faciasının sonuçlarından biri de, hayatını kaybeden Rudolf’tan sonra, kardeşi veliaht Prens Franz Ferdinand oluyor. Franz Ferdinand, 1914 yılında Saraybosna’da uğradığı suikast ile yaşamını yitiriyor ve Habsburg hanedanına son veren en önemli gelimelerden biri meydana geliyor. Bu suikast sonucunda meydana gelen karışıklıklar dünyayı 1. Dünya Savaşına taşıyor.

Mayerling Faciası Olayına Sahne Olan Mayerling Manastırı

Mayerling faciası olayının yaşandığı av köşkü hayatını kaybeden Rudolf’un babası İmparator tarafından küçük bir kısmı kalarak yıktırılıp yerine şu anda aynı yerde yer alan manastır yapılıyor. Carmelite rahibelerine verilen manastırın küçük bir bölümü de, Mayerling Faciası anısına müze olarak düzenleniyor.

Mayerling Faciası

Mayerling Faciasının geçtiği Mayerling manastırı Viyana merkezinden yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta. Manastıra ve dolayısıyla müzeye giriş ücretli. Ulaşım için çeşitli alternatifler mevcut. Ancak Orta Avrupa turunda Viyana Ormanları ekstra turu ile veya yine rehberli olarak düzenlenen Viyana içinden alacağınız turlar ile de Mayerling’ ulaşabilirsiniz.

Mayerling Faciası

Mayerling gezisi yapmadan önce Mayerling Faciası’nın anlatıldığı Omar Sheriff, Catherine Deneuve, James Mason, Ava Gardner gibi isimlerin rol aldığı 1968 yapımı Mayerling filmini de izleyebilirsiniz.

Mayerling Faciası

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..