Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Viyana

Mayerling Faciası Olarak Bilinen Sır Dolu Hikaye

Belki yalnız bir seyahat sırasında belki de tur şirketlerinin düzenlediği Orta Avrupa Turu esnasında, Avusturya‘nın nefis detaylarla süslü romantik başkenti Viyana‘ya yolunuz düştü. İşte böyle bir geziyi daha anlamlı hale getirmek için, Mayerling Faciası veya Mayerling trajedisi olarak isimlendirilen ve tarihin karanlık sayfalarını süsleyen gizemli bir hikayeye tanık olacaksınız.

mayerling faciası kahramanları

Nedir Bu Mayerling Faciası

Viyana’nın gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Mayerling’i anlamak için öncelikle bir hikayeye özetle bir göz atalım.

Hikaye AvusturyaMacaristan İmparatorluğunun son dönemlerinde geçiyor. Tabii ki aynı zamanda Habsburg Hanedanı’nın da son dönemlerinde.

Hikayenin kahramanları İmparator Franz Joseph‘in oğlu Veliaht Prens Rudolf ile Viyanalı soylu bir ailenin kızı olan Barones Marie Vetsera.

Mayerling köşkü

Prens Rudolf, babası İmparator Franz Joseph ile neredeyse hayat görüşleri tamamen ayrı iki insan. Özellikle siyasi konularda koyu bir muhafazakar olan İmparator, sol görüşlü Rudolf’a stratejik konular başta olmak üzere neredeyse hiçbir konuda söz geçiremiyor.

Rudolf öylesine imparatorluk görüşlerine aykırı ki, çeşitli sol görüşlü gazetelerde takma isimlerle yazılar bile yazıyor. Verdiği görüntü ile neredeyse İmparatorluk tahtında hiç gözü yokmuş gibi davranıyor.

Mayerling Faciası Rudolf

Mayerling Faciası Marie Vetsera

Mayerling Bir Dram Hikayesi Barındırıyor

Prens, istemeye istemeye İmparatorluk tarafından belirlenen gelin adayı Belçika Prensesi Stephanie ile evlendiriliyor ve Elisabeth isimli çocukları dünyaya geliyor.

Ancak prensin gönlü başka bir kadında. Viyanalı soylu bir ailenin kızı olan 18 yaşındaki Barones Marie Vetsera ile yasak bir ilişki yaşıyor.

Prens ile Barones, Prensin sahip olduğu Avusturya’nın Viyana Ormanları olarak bilinen bölgesinde yer alan Mayerling beldesinde bir av köşkünde zaman zaman bir araya geliyorlar.

Mayerling Faciası notları

İmparatorluk ailesi bu ilişkiden haberdar ve dolayısıyla çok rahatsız oluyorlar. İmparator ve Prens Rudolf şiddetli bir şekilde tartışıyor.

Bu tartışmadan kısa bir süre sonra da, Rudolf ile Marie Vetsera‘nın yine Mayerling’de bulunan av köşkünde buluştukları bir gün olan 30 Ocak 1889’da, Prens ve Barones başlarına birer kurşun sıkılmış bir şekilde, prensin de karısına bıraktığı bir mektupla cansız bir şekilde bulunuyor.

Talihsiz Barones gece yarısı apar topar yapılan bir törenle köy mezarlığına defnediliyor.

Mayerling Marie Vetsera

Mayerling’de gerçekleşen bu olay, prens ile sevgilisinin birlikte intihar ettikleri şekilde duyuruluyor.

Ancak ortada öyle şüpheli durumlar var ki, günümüze kadar hala intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda oluşan şüpheler sona ermiyor.

İşte bu olay tarihe Mayerling Faciası olarak geçiyor.

Mayerling Faciası

Mayerling faciasının sonuçlarından biri de, bu gizemli olayda hayatını kaybeden Rudolf’tan sonra veliaht olan kardeşi Prens Franz Ferdinand oluyor.

Prens Franz Ferdinand, 1914 yılında Saraybosna‘da uğradığı suikast ile yaşamını yitiriyor ve Habsburg Hanedanı’na son veren en önemli gelişmelerden biri meydana geliyor.

Bu suikast sonucunda meydana gelen karışıklıklar ise; bilindiği gibi dünyayı 1. Dünya Savaşı’na taşıyor.

Mayerling Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Mayerling faciası olayının yaşandığı av köşkü, hayatını kaybeden Rudolf’un babası İmparator Franz Joseph tarafından küçük bir kısmı bırakılarak yıktırılıp, yerine şu anda aynı yerde yer alan manastır yapılıyor.

Carmelite rahibelerine verilen manastırın küçük bir bölümü de, Mayerling faciası anısına müze olarak düzenleniyor.

Mayerling manastırı

Mayerling faciasının geçtiği Mayerling manastırı, Viyana merkezinden yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta.

Manastıra ve dolayısıyla müzeye giriş ücretli. Ulaşım için çeşitli alternatifler bulunuyor. Ancak Orta Avrupa Turu‘nda Viyana Ormanları ekstra turu ile veya yine rehberli olarak düzenlenen Viyana içinden alacağınız diğer turlar ile de Mayerling’e ulaşabilirsiniz.

Mayerling Faciası

Mayerling gezisi yapmadan önce Mayerling faciası’nın anlatıldığı Omar Sheriff, Catherine Deneuve, James Mason, Ava Gardner gibi isimlerin rol aldığı 1968 yapımı Mayerling filmini de izleyebilirsiniz.

Mayerling Faciası

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Viyana

Viyana Schönbrunn Sarayı Hakkında Her Şey

Güzel Çeşmeli Schönbrunn Sarayı, Viyana’nın Değil Herkesin GözdesiViyana Schönbrunn…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir