Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Avrupa

Otobüslü Orta Avrupa Turu Hakkında Her Şey!

Seyahat acenteleri tarafından gerçekleştirilen tur programları, uzun zamandır bol alternatifli şekilde düzenleniyor. Artık seyahat edilecek ülkeler kadar, seyahat şekli de çok önemli. Bir süreden beri birçok turu -fiyatları da göz önünde bulundurarak-çeşitli seçenekler arasından tercih edebiliyoruz. Uçak ile veya Otobüslü Orta Avrupa Turu olarak adlandırılan ve genellikle Budapeşte – Viyana – Prag şehirlerini kapsayan tur programları da bunların başında geliyor.

Otobüsle Orta Avrupa Turu

Orta Avrupa Turu nedir? diye iyice anlamak için öncelikle tur programlarının başlıklarına ve içeriğine göz gezdirmek gerekli.

Standart bir Orta Avrupa Turu genellikle Budapeşte, Viyana ve Prag‘dan herhangi birine uçak ile seyahat edip, program içeriğine göre son gün neredeyse oradan yine uçak ile dönmek üzere planlanıyor. Ya da kimi zaman ilk indiğiniz havalimanından dönüşünüzü de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Estergon

Buraya çok takılmadan dikkat edilmesi ve karar verilmesi gereken konuların en başında ulaşımın geldiği. Yani ineceğiniz havalimanından çok, Orta Avrupa Turu programına hangi ulaşım aracıyla gideceğiniz konusu! Uçak mı yoksa otobüs mü?

Evet Uçak ile Orta Avrupa Turu satın aldıysanız programın ilk ve son günleri dışında zamanınızın neredeyse çoğunluğunu yine otobüste geçiriyorsunuz zaten. Ama burada konu edilen husus bu değil. Otobüslü Orta Avrupa Turları’nda Türkiye’yi otobüsle terk ediyor ve güzergah üzerindeki tüm ülkelerden geçerek programınıza başlıyorsunuz.

Otobüsle Orta Avrupa Turu işte sadece bu nedenle bile “satın alırken” bilmeniz gereken detaylarla dolu.

Otobüslü Orta Avrupa Turu Satın Alırken Düşünmeniz Gerekenler

İşte bu tercih büyük önem teşkil ediyor. Çünkü otobüsle gideceğiniz bir Orta Avrupa Turu programında ilk gecenizi akşam saatlerinde İstanbul’dan hareket eden bir otobüsün içerisinde geçiriyorsunuz.

Tabii uzun bir otobüs yolculuğu rahatlığında olmuyor bu. Çünkü aracınız her ne kadar rahat olsa da, siz Türkiye’den Bulgaristan sınırına doğru gidip çıkış yaptığınızda hem Türkiye sınırı hem de Bulgaristan sınırında bir pasaport kontrolü için gecenin bir yarısı sıraya giriyorsunuz. Bu sıra, hava şartlarına göre bazen sıkıntılı bir bekleyiş olabiliyor.

Uykunuzu ve ertesi gün programınızı yapmak enerjinizi almak için yeniden dinlenmeye hazırlandığınızda bu defa da kahvaltı molası veriliyor. Bu ihtiyaç molalarını değerlendirmek zorundasınız çünkü bu güzergahlarda durulacak mola yerleri Türkiye’deki gibi değil.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Sınır Geçişi

Her şeyi hallettiğinizi sandığınız sırada bu defa da Bulgaristan’dan çıkmak üzere sınıra geliyorsunuz. Yine bir sınır ve pasaport bekleyişi ve hemen sonrasında giriş yapacağınız Sırbistan sınırında yine aynı bekleyiş.

Otıobüsle Orta Avrupa Turu Vize

Üstelik Türkiye’den çıkıp ilk giriş yaptığınız ülke Bulgaristan olunca Schengen bölgesine girdiğinizden şimdi de Schengen bölgesinden ayrılıyorsunuz. Yani Orta Avrupa Turu programınız her ne kadar Schengen vizesi uygulayan ülkelerden oluşsa da siz hala ana artere(!) girmediniz demektir. Bunun anlamı da “bir defa daha Schengen bölgesi pasaport kontrol sırası sizi bekliyor” demek.. Doğru tahmin ettiniz büyük ihtimalle Macaristan‘da!

İlk Konaklama için Orta Avrupa’dan Çok Balkanlar Tercih ediliyor

Ama telaş etmeyin! Macaristan’a hemen gitmeyeceksiniz. Bir önceki geceden beri yolda olduğunuzdan giriş yaptığınız Sırbistan’da, büyük ihtimalle Niş veya Belgrad‘da ilk gece konaklamanızı gerçekleştireceksiniz.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Budapeşte

Niş küçük ve sevimli bir şehir. İlk gün için daha fazla yol gitmemek adına konaklamak için ideal olarak görünse de, ertesi gün Macaristan sınırının yoğunluğunu bir nebze de olsa azaltabilmek için stratejik olarak Belgrad konaklaması çok daha uygun. Çünkü Macaristan sınırına erken varmak için Belgrad’dan çıkış yapmak, Otobüsle Orta Avrupa Turu’nuzun ana duraklarından olan Budapeşte’de size daha fazla gezecek zaman bırakacak.

Bu nedenle otobüsle orta avrupa turu programlarında ilk gün konaklamasına dikkat etmenizde fayda olabilir.

Otobüsle Orta Avrupa Turu ve Macaristan’a Geçiş

Otobüsle Orta Avrupa Turu yapmanın avantajları da bulunuyor. Örneğin Sırbistan’da Niş veya Belgrad ağırlıklı olmak üzere sunulan otellerden birinde kaldığınızda, bu şehirlerden biri de tur programınıza eklenmiş oluyor ve daha fazla yer gezme şansını yakalıyorsunuz.

Otobüsle Orta Avrupa Turu sınırlar

Ancak bu avantajın sebep olduğu sıkıntılardan biri, Türkiye’den çıkışta girmiş olduğunuz Schengen bölgesini, Bulgaristan’ı bir gün önce Türkiye’ye vize uygulamayan Sırbistan’a girerken terk ettiğiniz için yeni bir Schengen ülkesine girerken olası uzun bekleme saatleri! Turunuzun programı gereği, orada olduğunuz gün hafta sonuna ve bir de yine olası kalabalık saatlere denk geldiğinde Sırbistan’dan çıkıp Macaristan’a girmek için tüm gününüzü harcayabiliyorsunuz.

Otobüslü Orta Avrupa Turu’nda Gezilecek Yerler

Bu zaman kaybı da sizin Budapeşte’yi (özellikle kış döneminde) ya gece karanlığında ve soğuk altında ya da çok kısa bir şekilde panoramik olarak görmenize neden oluyor. Ama şöyle düşünebilirsiniz “Artık dönüşe kadar bir daha sınır geçişi yok!”

Budapeşte’ye giriş saatinize göre o gün Budapeşte gezilecek yerler programını yapmak durumundasınız çünkü Budapeşte gecenizin ertesi sabahı -genellikle ekstra olarak düzenlenen- Szentendre, Vişegrad ve Estergon gezisi oluyor. Budapeşte’ye kadar gitmişken bu nefis yerleri gezip orta çağ usulü yenilen lezzetleri tatmamak olmaz!

Otobüsle Orta Avrupa Turu Estergon Gezisi

Otobüslü Orta Avrupa Turu programının en can sıkıcı yönlerinden biri buraya kadar anlattıklarımdan oluşuyor.

Tur programları Budapeşte konaklamalarından sonra yine genellikle program sırasına göre Bratislava üzerinden Çekya’nın romantik başkenti Prag‘a devam ediyor. Budapeşte’den yola çıkıp Prag’a giderken, Slovakya’nın başkenti Bratislava yine ekstra tur olarak sunuluyor. Sonrasında durağınız Prag.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Karl Köprüsü

Romantik Şehirler Arka Arkaya Nefis Görüntüler Veriyor

Çekya’nın başkenti Prag gezisi de yine varış saatinize göre çoğunlukla vardığınız gün panoramik olarak gerçekleştiriliyor.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Prag durağının ikinci gününde yine ekstra olarak düzenlenen Karlovy Vary veya Dresden turlarına katılabiliyorsunuz. Yalnız yine zaman sıkıntısından dolayı bu turlardan sadece biri sağlıklı bir şeklide yapılabiliyor. İkisine birden gitmeyi aklınızdan pek geçirmemenizde fayda var.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Karlovy Vary

İkinci Prag akşamını da otelinizde geçirdikten sonra sabah erken saatlerde Viyana’ya doğru yola çıkılıyor. Yine yol üzerinde düzenlenen nefis bir ekstra tur bulunuyor. Çok güzel bir yer olan Cesky Krumlov turuna katılmanızı tavsiye ederim. Ortaçağ kasabalarından biri olan Cesky Krumlov‘un karakteristik ev ve yönetim binaları gerçekten şahane görünüyor.

Viyana’ya varış saatinize göre Viyana panoramik turunu gerçekleştiriyorsunuz. Otele yerleşmeden önce yapacağınız bu turda Viyana opera binasının önünde indikten sonra yürüyerek yapıyorsunuz. Viyana gerçekten görülmeye değer ve çok keyifli.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Szentendre

Otelinizde geceyi geçirdikten sonra ertesi sabah Viyana Ormanları Turu düzenleniyor. Ormana gidiyoruz diye düşünmeyin çünkü “Viyana ormanları” aslında bir bölgenin ismi. Tur sırasında Avusturya topraklarında bulunan Liechteinstein prensliğine ait şato ve bahçesi, Mayerling faciası olarak bilinen ve filme de çekilen Mayerling köşkü ziyareti yapılıyor.

Otobüsle Orta Avrupa Turu mayerling

Yine bu tur sırasında gezilen Seegrotte oldukça ilginç bir mağara yapısı.

Bir yeraltı gölünü de içinde barındıran Seegrotte içerisinde küçük bir de tekne turu gerçekleştiriliyor. Nazilerin uçaklarını barındırdıkları, tamir ettikleri ve derken 1944 tarihinden itibaren “Salamander” isimli uçağın kanat takımları hariç burada üretilmiş olması oldukça şaşırtıyor insanı. Son olarak da kaplıcalarıyla ünlü sayfiye yeri Baden şehrinin ziyaret edildiği bu tur da, Viyana gezilecek yerler konusunda oldukça başarılı.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Viyana

Sonrasında zaman kalırsa bu turun akşamında Viyana’da serbest bir zaman geçirebilir ve hatta ünlü Figl Müller‘de Schinitzel yiyebilirsiniz.

Otobüs ile Avrupa Turu Dönüş Zamanı

Viyana’da iyi bir vakit geçirdikten sonra artık dönme zamanı geliyor. Ama İstanbul’a kadar uzun bir yol olmasından dolayı dönüş yine Sırbistan üzerinden olacak. Otobüslü Avrupa Turu güzelliklerinden biri olarak bu defa da Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı gezmek için bir zamanınız var.

Otobüsle Orta Avrupa Turu cesky krumlov

Yine sınır geçişleri sizi bekliyor tabii ki! Önce Schengen bölgesinden çıkıp yeniden Sırbistan’a gireceksiniz. Bu sırada şansınız varsa sıra beklemeyebilirsiniz. Ancak yine gün ve saatin sıra olup olmaması konusunda çok önemli olduğunu belirtmeliyim.

Sırbistan’da Belgrad‘ın tadını çıkarmaya bakın. Akşam varış saatinize göre panoramik turunuzu yaptıktan sonra dışarı çıkın ve turlayın. Belgrad her mevsim bir başka.

Otobüsle Orta Avrupa Turu Rehberi

Orta Avrupa Turu Otelleri

Otobüslü Orta Avrupa Turu programının “otobüs” ile gerçekleşmesinin asıl nedeni, bu turun bir “Ekonomik Seyahat” olması.

Yani beklentilerinizi çok büyük bir fiyat ödeyebileceğiniz bir egzotik ada turu ve o adalarda hatta Antalya’da konaklayabileceğiniz bir resort otel kavramından uzak tutmalısınız. Unutmayın! Bu tercihi siz yaptınız ve ana öğesi “Ucuz tatil” olduğundan dolayı otobüsle planlanmış bir tura katıldınız.

Otobüsle Orta Avrupa Turu prag

İşte bu turu sizin ödediğiniz fiyatlarla satın almanızı sağlayabilecek özelliklerinden biri de seçilen otellerin her ne kadar yıldızlandırılması 3* yapılmış olsa bile Türkiye standartlarında belki 2* oteller. Hatta bazıları şehir merkezlerine oldukça uzak. Zaten şehir merkezinde ve daha konforlu 5* bir otelde kalsanız, muhtemelen sekiz gece konaklama yapıp beş-altı ülke gezdiğiniz bu tura ödediğiniz parayla belki bir gece konaklama yapabilirsiniz. Onda da kahvaltı alabilir misiniz çok da emin değilim!

Kendinizi Mutlu edin!

Otobüslü Orta Avrupa Turu, seyahat planlayanlar için oldukça ekonomik bir Avrupa turu seçeneği. Ancak dediğim gibi özellikle ödediğiniz fiyatları düşünüp biraz da kendiniz buralarla ilgili fiyatları sorarsanız zaten bu turu yol dahil nasıl bu fiyata aldığınızı oldukça düşüneceksiniz.

Bazı dönemlerde gidiş – dönüş uçak biletinin bile alınamadığı fiyatlarla böylesi bir gezi yapmanın tadını çıkarın. Otellerden beklentiniz, güvenlik, temiz olması ve sıcak suyu bulunması yeterli olabilir mesela. Biraz da ekstra turlara katılmak için ödeme yapacak gücünüz bulunuyorsa otobüsle Orta Avrupa Turu‘ndan memnun döneceğinizi düşünüyorum.

Kendinizi memnun etmek sizin elinizde! Her şeyden şikayet eden bir yapınız varsa, oldukça yorucu ve isimleriyle fazla beklentilere sebep olan şehirleri kapsayan Orta Avrupa Turlarına kesinlikle katılmayın..

Otobüsle Orta Avrupa Turu

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir