Geceyi Macaristan’ın ışıltılı ve adeta büyülü başkenti Budapeşte‘de geçirdiyseniz, sabah erkenden yola çıkın ve Budapeşte’nin hemen yakınlarında bulunan güzelliklere doğru yol almaya başlayın. Szentendre gezisi keyifli bir bu fikir için biçilmiş kaftan.

szentendre gezisi

Szentendre Gezisi

Budapeşte’ye yaklaşık olarak 25 kilometre mesafede bulunan Szentendre kasabası Macaristan’da bulunduğunuz sürede en keyifli anları geçirebileceğiniz nefis bir nokta.

Szentendre, günümüzde sanatçıların köyü olarak biliniyor. Ancak tabii ki tarihi bir geçmişi var. Tarihi 12.yüzyıla kadar uzanan Szentendre, o zamandan bugüne kadar büyük bir değişim geçirse de, hala eski bir yerleşim yeri görüntüsünde.

szentendre gezisi

Szentendre’ye giderken Tuna’nın ayrıldığı veya birleştiği kollardan devam eden kıyı şeridine ulaşıyorsunuz. Zaten bu sevimli kasaba da bu nefis kıyıda yer alıyor. Szentendre’nin bu kadar sevimli olmasının ana sebeplerinden olan su kıyısında bulunmasını, küçük bir merkez ve nefis yapılar o kadar güzel süslüyor ki, kısa bir süre önce ayrıldığınız Budapeşte’den sonra başka bir dünyaya gelmiş gibi oluyorsunuz.

szentendre gezisi

Szentendre’ye Nasıl Gidilir?

Szentendre’ye gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Eğer Orta Avrupa Turu veya başka bir tur programı satın alıp Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye geldiyseniz, içerisinde Szentendre’nin de bulunduğu Estergon, Vişegrad, Szentendre ekstra turuna katılabilirsiniz.

szentendre gezisiszentendre gezisi

Yok eğer Szentendre’ye kendiniz gitmek istiyorsanız tercihiniz tren olmalı. Tren ile Budapeşte’den Szentendre’ye ulaşmak oldukça kolay. Bunun için öncelikle Batthyány tér’den HEV demiryollarına ulaşmanız gerekiyor. Buradan oldukça sıklıkla kalkan trenler ile Szentendre’ye bilet alabilirsiniz. Trenlerde bilet kontrolü yapıldığından dikkatli olmanızı öneririm. Yaklaşık 40 dakika sürecek olan yolculukla Szentendre’ye ulaşmış olacaksınız. Dönüş için tren saatlerini mutlaka önceden kontrol etmeyi unutmayın.

szentendre gezisi

Bunun dışında hava müsait ise ve zamanınız varsa nehir tekneleri ile de Szentendre’ye ulaşmanız mümkün. Bu alternatifi seçerseniz Szentendre gezisi çok daha cazip bir hale gelecektir.szentendre gezisi

Szentendre’de Ne Yapılır?

Ulaşımı hallettiğinize göre Budapeşte’nin hemen yakınlarında bulunan keyifli bir Szentendre gezisi yapmak için bir engeliniz kalmadı demektir. Peki bu kasabada ne yapılır?

Burada yapılacak ilk şey, çok da zorlanmayacağınız bir yürüyüşle şehri (kasaba daha doğru bir tanım gibi ama Szentendre aslında bir şehir) dolaşmaya başlayın. Keyifli sokaklarında yürüyün ve etrafı kolaçan edin.

Gözünüze ilk çarpan şeylerden biri alışveriş yapılabilecek küçük dükkanlar olacak. Özellikle hediyelik eşyaları almak için doğru bir yerde olduğunuza emin olabilirsiniz. Sanatçılar şehri olarak Szentendre gezisi sırasında mimari de dikkatinizi çekecek. Özellikle Blagovestenka  ve Belgrade Kiliseleri gözünüzden kaçmayacak.szentendre gezisi

Çevrede bulunan kafe ve restoranlarda Budapeşte’ye göre daha uygun fiyatlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Alışveriş dükkanlarından birkaçında Türk bayrağı veya Türk ismi göreceksiniz. Buraları Türkler işletiyor ve denk gelirseniz alışverişinizi yaparken Türk çayı da içebilirsiniz. Pazarlık her yerde olduğu gibi burada da geçerli tabii ki.

Szentendre gezisi sırasında nehir kıyısına inmeyi ve orada da kısa bir gezinti yapmayı ihmal etmeyin.

szentendre gezisiszentendre-gezisi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..