PAYLAŞ

Reims kenti, Fransa’da herhangi bir yeri gezmeye giden birçokları için farklı bir deneyim sunan, Fransa‘nın birçok şehrine göre küçük ancak çok anlamlar taşıyan bir yer. Bu nedenle Paris seyahati düşünüyor veya herhangi bir tur programıyla benelüx turları satın almayı planlıyorsanız Reims gezisi size cazip bir alternatif olarak belirecektir.

Reims Gezisi

Reims Gezisi: Kralların Kenti

Reims kentinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Reims o dönemdeki Galya bölgesinin başkenti. İsmi de, kentin o dönemki adı olan “Remes”den geliyor. Kentin o dönemde de önemi büyük. Ancak Fransız ve hatta Hristiyanlar için önemli bir kent haline gelmesinin asıl sebebi Reims’in Galya’nın başkenti olması değil. Frankların Kralı Clovis’in Reims kentinde vaftiz olması! Bundan yaklaşık bin beşyüz yirmi iki sene önce yani 496 tarihinde gerçekleşen törenle vaftiz olan 1.Clovis nedeniyle Fransız Kralları da taçlarını kutsal kabul ettikleri bu kentte giymeyi adet edinmişler. Fransız Krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı bu kentin de önemi artarak büyük prestij kazanmış.

Reims Gezisi

Reims gezisi yapmak için Paris’ten çıktığınızda Reims’in tek özelliğinin bu olmadığını da anlayacaksınız. Aslında Rhin ve Paris‘e çok da uzak olmayan kent özellikle birinci dünya savaşında konumu ve Paris’ bu kadar yakınlığı nedeniyle büyük zarar görmüş. Savaştan sonra kent çok fazla büyümemiş ama geleneksel şarap ve özellikle de şampanya üretimi artarak devam etmiş ve dünyanın en önemli ve lezzetli şarapların üretimi sürmüş.

Reims Gezisi

La Vesle nehri kıyısına kurulu olan Reims’in bu isimle bilinen ünlü bir şarap markası da dünya şarapları arasında bulunuyor.

Reims Gezisi

Reims’ giderken yol üzerinde de göreceğiniz gibi sanki sonsuzluğa uzana bağlar ve bu bağlarda kurulu çiftlik evlerinin keyfine doyamayacaksınız. Bu nedenle yol üzerinde küçük ara yollara girebilir ve yerleşimler üzerinde fotoğraf molaları verebilirsiniz.

Reims Gezisi ve Gezilecek Yerler

Başta da söylediğim gibi Reims küçük bir kent ancak Kralların Kenti olarak bilinmesi, yıllarca sayfiye yeri, av bölgesi ve saray şaraplarının yapıldığı bir bölge konumunda olması buraya çok fazla anlam katıyor.

Reims Gezisi

Reims Katedrali

Reims gezisinin belki de en görkemli noktasını 1211 – 1516 yılları arasında yapılmış olan Reims Katedrali oluşturuyor.

Dünyanın gotik üslup ile yapılmış en görkemli eserlerinden biri olarak gösterilen Reims katedrali, Kralların taç giyme yeri de olduğu için manevi bir de önem taşıyor.

Reims Gezisi

Vitraylarında Chagall’in imzası bulunan bu eşsiz katedral günümüzde de önemini yitimiş sayılmaz. Burada vaftiz olan Clovis’in töreninin bin beşyüz’üncü yıl dönümünde Papa’nın da katıldığı törenlere yaklaşık 200 bin kişi iştirak etmiş. Zaten katedral de bu noktada bulunan Roma kalıntılarının üzerine kurulmuş.

Reims Gezisi

Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Reims Katedralinin asıl adı Cathedrale Notre Dame de Reims. Yani Meryem Ana’ya adnan bir yapı.

Boulingrin Kapalı Çarşısı

Reims’de gezilecek yerlerden biri de uzun yıllar önce depo olarak yapılan ve sonrasında yine uzun yıllar kapalı kalan binanın restore edilerek bir kapalı pazar yeri haline getirilmesiyle oluşturulan Boulingrin.

Reims Operası

Birinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse taş taş üstünde kalmayan Reims’de hasar gören yerlerden biri de Grand Theatre olarak bilinen yapıydı. Savaş sonrası başlayan Art Deco akımının önemli temsilcilerinden olan Reims Operası işte bu yıkılan binanın yerine yapıldı.

Reims Gezisi

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Erkut Bey,
    Muhteşem anlatımınızla daha önce defalarca görmüş olduğum Reims şehrini adeta yeniden bambaşka boyutları ile keşfettim. Emeğinize sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..