Reims kenti, Fransa‘da herhangi bir yeri gezmeye giden birçokları için farklı bir deneyim sunan, Fransa‘nın birçok şehrine göre küçük ancak çok anlamlar taşıyan bir yer.

Bu nedenle Paris seyahati düşünüyor veya herhangi bir tur programıyla benelüx turları satın almayı planlıyorsanız Reims size cazip bir alternatif olarak belirecektir.

Reims Gezi Rehberi

Kralların Kenti Reims

Reims kentinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Reims o dönemdeki Galya bölgesinin başkenti. İsmi kentin eski adı olan “Remes”den gelen Reims şehrinin o dönemde de önemi çok büyük.

Ancak Fransız ve hatta Hristiyan dünyası için önemli bir kent haline gelmesinin asıl sebebi, Reims‘in Galya’nın başkenti olması değil. Frank Kralı Clovis’in, Reims kentinde vaftiz olması!

Reims Katedrali

Bundan bin beşyüz yirmi üç sene önce yani 496 tarihinde gerçekleşen törenle vaftiz olan 1.Clovis nedeniyle, Fransız Kralları taçlarını kutsal kabul ettikleri bu kentte giymeyi adet edinmişler.

Fransız Krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı bu kentin de önemi artarak büyük prestij kazanmış.

Reims Gezisi

Reims gezisi yapmak için Paris‘ten yola çıktığınızda Reims’in tek özelliğinin bu olmadığını da anlayacaksınız.

Aslında Rhin ve Paris‘e çok da uzak olmayan kent, özellikle birinci dünya savaşında konumu ve Paris’e bu kadar yakınlığı nedeniyle büyük zarar görmüş. Savaştan sonra kent çok fazla büyüyememiş. Ama geleneksel şarap ve özellikle de şampanya üretimi artarak devam etmiş ve dünyanın en önemli ve en lezzetli şaraplarının üretimi sürmüş.

Reims Gezisi

La Vesle Nehri kıyısına kurulu olan Reims‘in bu isimle bilinen ünlü bir şarap markası da dünya şarapları arasında bulunuyor.

Reims Gezisi

Reims‘e giderken yol üzerinde de göreceğiniz gibi sanki sonsuzluğa uzana üzüm bağları ve bu bağlarda kurulu çiftlik evlerinin keyfine doyamayacaksınız. Bu nedenle yol üzerinde küçük ara yollara girebilir ve yerleşimler üzerinde fotoğraf molaları verebilirsiniz.

Reims gezi rehberi

Reims’de Gezilecek Yerler

Başta da belirttiğimiz gibi Reims küçük bir kent. Ancak Kralların Kenti olarak bilinmesi, yıllarca sayfiye yeri, av bölgesi ve saray şaraplarının yapıldığı bir bölge konumunda olması, kente boyutundan çok daha fazla anlam katmış.

Reims Gezisi

Reims Katedrali

Reims gezisinin belki de en görkemli noktasını 1211 – 1516 yılları arasında yapılmış olan Reims Katedrali oluşturuyor.

Dünyanın gotik üslup ile yapılmış en görkemli eserlerinden biri olarak gösterilen Reims Katedrali, Kralların taç giyme yeri de olduğundan, Fransa için manevi bir de önem taşıyor.

Reims Gezisi

Vitraylarında Chagall’in imzası bulunan bu eşsiz katedral, günümüzde de önemini yitimiş sayılmaz.

Burada vaftiz olan Clovis’in töreninin bin beşyüz’üncü yıl dönümünde, Hristiyan dünyasının ruhani lideri Papa’nın da katıldığı törenlere yaklaşık 200 bin kişi iştirak etmiş.

Zaten katedral de, eskiden bu noktada bulunan Roma kalıntılarının üzerine kurulmuş.

Reims Gezisi

Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Reims Katedrali’nin asıl adı Cathedrale Notre Dame de Reims. Yani Meryem Ana’ya adanan bir yapı.

Reims detay

Boulingrin Kapalı Çarşısı

Reims‘de gezilecek yerlerden biri de, uzun yıllar önce depo olarak yapılan ve sonrasında yine uzun yıllar kapalı kalan binanın restore edilerek bir kapalı pazar yeri haline getirilmesiyle oluşturulan Boulingrin.

Boulingrin pazar yeri, Reims‘de gezmekten keyif alacağınız bir nokta.

Reims Operası

Birinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse taş taş üstünde kalmayan Reims’de hasar gören yerlerden biri de Grand Theatre olarak bilinen yapıydı. Savaş sonrası başlayan Art Deco akımının önemli temsilcilerinden olan Reims Operası işte bu yıkılan binanın yerine yapıldı.

Reims Gezisi

Booking.com
Önceki İçerikVenedik ve Cam İşçiliği ile Ünlü Murano Adası
Sonraki İçerikKumda Araç Kullanmak: Overland Aktivitenizin İşkence Olmaması için 10 İpucu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Erkut Bey,
    Muhteşem anlatımınızla daha önce defalarca görmüş olduğum Reims şehrini adeta yeniden bambaşka boyutları ile keşfettim. Emeğinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz