Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Hanoi

Vietnam’ın En Ünlü Yeri: Tren Sokağı

Asya hakkında bir şeyler anlatırken illa bazı görseller kullanılacaksa, Vietnam’ın başkentinde bulunan “içinden tren geçen sokak” fotoğrafı olmazsa olmazlar arasında yer alır. Vietnam turları ve Hanoi gezileri sırasında herhangi bir kısıtlama yoksa mutlaka ziyaret edilecek noktalardan biri turistler arasında train street ya da bizde bilinen ismiyle tren sokağı olarak bilinen yerdir.

Tren geçen sokak

Vietnam’ın Başkenti Hanoi’de Ünlü Tren Sokağı

Vietnam için, beni en çok etkileyen ülkeler arasında yer alıyor dersem yanlış olmaz! Bugüne kadar bir Vietnam yazısı paylaşmamamın nedeni de aslında tam olarak bu sayılabilir. Neresini anlatsam eksik olacak gibi geldiğinden çekici noktalarından tek tek bahsetmenin en doğrusu olduğunu düşündüm. Başkent Hanoi‘nin çekici noktalarından birinden bahsedeceğim. Vietnam gezisi gerçekleştirenlerin bildiği ama Instagram dolayısıyla bütün dünya tarafından bilinerek ününe ün katan Tren Sokağı’ndan.

Tren Sokağı

Efsanelerle dolu Vietnam’ın hikayelerle bezenmiş başkenti Hanoi’de içinden tren geçen bir sokak var. Burası öyle bir yer ki; günün her saatinde turistler tarafından ziyaret edildiği gibi aynı zamanda yerel halkın da yaşamını devam ettirdiği bir sokakta bulunuyor. Bu nedenle ismi tren sokağı olarak biliniyor.

Vietnam rehberi Tren Sokağı

İçinden Tren Geçen Sokakta Yaşam

Hanoi’nin kalabalık ve gürültülü hali bu sokağa da yansımış durumda. Oldukça dar olan bir sokak, sadece ortasından geçen demiryolunun raylarına bırakılan bir alan ve kenarında yürünebilen birkaç santimetrelik alanlardan oluşuyor.

Bir trenin geçmesi için öylesine dar ki, bu alanda bir de yaşam sürdüğünü, çocukların kapı önünde oynadıklarını, yemeklerin yendiğini, hava almak için tren yolu kenarına sandalyelerin çıkarıldığını gördüğünüzde oldukça şaşırıyorsunuz.

Hanoi Tren Sokağı

Tren gün içerisinde belirli saatlerde bu sokaktan geçiyor. Ayrıca bunu yaklaşık olarak tam 118 yıldır yapıyor!

Saat 19.00’da denk geldiğim trenin geçiş saatinden önce herkesin bir telaş hazılıklar yaptığına şahit oldum. Bir taraftan pencere veya kapı önüne çıkarılıp kuruması için asılmış olan çamaşırlar toplandı, diğer taraftan da sandalyeler daha bir kapı önüne çekildi. Tre geçerken herkes duvarlara yapıştı ve tren geçip gitti. Sadece sağlı sollu fotoğraf çekmek için dizilen turistlerin şaşırmış yüz ifadeleri kaldı. Hanoililer için sırdana bir durumdu!

Tren Sokağı Kafeleri Kapandı

Bir zamanlar şehrin en kötü ve zor yaşanılan noktalarından biri olarak görülen Tren Sokağı, turistlerin burayı keşfetmelerinden sonra bir cazibe noktası haline geldi.

Vietnam gezi rehberi

f: Adi Perets / pexels

Hanoi’nin bu en turistik noktalarından biri olan tren sokağının neredeyse her yeri, sağlı sollu dizilen kafelerle ve dükkanlarla doldu. Ancak bu durumun, treni neredeyse hareket edemez bir hale getirmesi ve turistler ile tren için tehlikeler yaratmasından dolayı kafeler 2019 yılında kapandı. Hatta sokak girişlerine de bariyer ve görevliler konuldu.

Bu nedenle eskiden olduğu gibi rahat fotoğraf çekilemese de, ben 2020 yılı şubat ayında trenin geçmediği anlarda bu fotoğrafları çekebildim.

Tren Sokağı Nerede?

Fotoğraflarıyla ünlü olan Tren Sokağı yukarıda da bahsettiğim gibi Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bulunuyor.

Hanoi’ye gitttiğinizde eski şehir olarak bilinen (old town) bölgede Le Duan ve Kham Tien caddesi arasında yer alıyor.

kapak f: Taryn Elliott / pexels

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir