“Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin..” diye başlayan tanımlamalar, hepimizin aşina olduğu en klasik giriş cümlelerinden biridir. İşte o üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de bulunan en iyi plajlar, bir süredir sessiz, sakin ve olanca güzellikleri ile yeniden kendisini ziyaret edecek olan misafirlerini bekliyor.

Türkiye’de En İyi Plajlar

COVID-19 salgını dünya çapında devam ederken, bir şekilde sürüdürülmesi gerekli olan hayatın yaz sezonu ile birlikte turizmi hareketlendireceği düşünülüyor.

Aşı ve sosyal mesafe başta olmak üzere koronavirüs salgını ile birlikte yaşarken alacağımız tedbirler, bu işin de en önemli noktası görülmeye devam ediyor. Şehir merkezlerinden uzak olan ve birçok kişinin ziyaret ettiği bu noktalarda alınacak önlemler dışında her şeye rağmen kendi önlemlerimizi almayı unutmadan, özlediğimiz plajlara bir göz atmak için tam zamanı!

En iyi Plajlar

1 – Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin en özel tatil noktaları arasında yer alan Kelebekler Vadisi, gerçek anlamda dünyanın bile en çekici yerlerinden biri olarak gösteriliyor.

Fethiye Ölüdeniz’den hareket eden teknelerle ulaşılabilen Kelebekler Vadisi‘ne, aynı zamanda vadinin hemen arkasında bulunan Faralya Köyü‘nün dik patikalarını kullanarak da inebilirsiniz. Tabii bu yolu, hem kondisyon hem de doğa yürüyüşü tecrübeniz yoksa tercih etmenizi önermiyoruz.

Kelebekler Vadisi

Vadinin denizi ve tabii ki kumsalı her zaman mükemmel. Ancak bölgenin özellikle araç trafiğinden uzak olması, vadinin en çekici özelliklerinden biri. Bu sayede nefis gün batımlarını derin sessizliği ile geceler karşılıyor.

Kelebekler Vadisi Türkiye’nin en güzel plajları arasında farklı bir konumda.

2 – Göcek Koyları

Göcek koyları, isminden de anlaşılacağı gibi birbirinden güzel küçük kıyıların ve adaların saklı noktalarından oluşan adeta bir plajlar demeti!

Bu noktalara ancak teknelerle ulaşılabiliyor. Zaten bu kıyıları çekici yapan özellik de işte bu ulaşım sıkıntısı!

Göcek Plajları

Günlük ağaçları ile ünlü olan Günlüklü, Akbükü, ismini boynuzu andıran girintiden alan Boynuzbükü, kaya mezarları ile ünlü Taşyaka, manastır kalıntılarına ev sahipliği yapan Manastır Koyu ve tabii ki ünlü Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun ismini taşıyan koy, muhteşem Göcek koylarından öne çıkanlar.

Tersane Adası, Yassıca Ada gibi deniz keyfinin dilediğince yaşanabileceği yerler ile Kleopatra Koyu Göcek’in en iyi plajlar listesinde yer alan mekanlar.

3 – Dalyan İztuzu Plajı

Alabildiğince Akdeniz manzarası ile Dalyan Deltası arasında tam 5 bin 500 metre boyunca uzanan harika sahiller aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarını yurdu olarak biliniyor.

Uzun yıllar boyunca bu kaplumbağalar her yıl belirli dönemlerde yumurtalarını bırakmak için bu sahile geliyorlar.

en iyi plajlar Dalyan İztuzu Plajı

Etkileyici İztuzu Plajı, dünyanın en iyi korunan kumsalları arasında yer alıyor. İztuzu plajlarına Dalyan’dan kalkan tekneler veya minibüslerle ulaşabiliyorsunuz. Kumsalın iki ucunda bulunan plajlar arasında hiçbir tesis olmaması, İztuzu’nun sakin bir deniz keyfi çıkarmak isteyenlerin gözdesi olmasını sağlıyor.

4 – Sarıgerme Plajı

Dalyan’ın hemen yanıbaşında sayılabilecek bir konumda yer alan Sarıgerme, Dalyan kadar popüler olmamasının keyfini bu sayede daha bir el değmemiş kalarak çıkarıyor.

Altın sarısı olarak tanımlanan yaklaşık yedi kilometrelik kumsallar, her yıl artan bir ilgiyle ziyaretçi çekiyor.

Sarıgerme Plajı kumsalının bir kısmında lüks tatil köyleri yer alırken diğer kısmında, yalnız kalmak isteyenlerin huzurlu bir şekilde denizden yararlanmasını sağlayacak güzellikler içeriyor.

5 – Gökçeada Kefaloz Plajı

Türkiye’de güneşin en son battığı yer olarak ün yapan Gökçeada, çok sayıda plaja sahip olmasına rağmen Aydıncık yani Kefaloz Plajı ile çok farklı bir özellik kazanıyor.

Kefaloz Plajı

Nefis kumsalının yanı sıra hemen arkasında yer alan Tuz Gölü ile de oldukça ilgi çekici olan Kefaloz Plajı, etkili rüzgarları ile her yıl rüzgar sörfü meraklılarını da buraya çekiyor.

Aydıncık Burnu‘nun sert ve kaba dalgaları kesmesi nedeniyle denize girmek için de harika bir seçenek olan Kefaloz Plajı, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken kumsallar arasında bulunuyor.

6 – Kadırga Koyu Assos

Assos birçok yönüyle zaten ilgi çekici bir cazibe noktası. Ancak hem sakinlik hem deniz hem de tarih ile iç içe olmak istediğinizde Kadırga Koyu bu özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Kadırga Koyu

Geniş ve uzun bir alana yayılan bu sayede de kalabalıkların üstüste yığılmasını engelleyen Kadırga Koyu, Kuzey Ege’nin de en özel adreslerinden biri sayılıyor.

Kadırga Koyu’nun suyu da aynı Assos ve çevresinde olduğu gibi oldukça serin. Kaz Dağları‘nın etkisinin de hissedildiği bu müthiş mekanın çevresinde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

7 – Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada özellikle son dönemde yıldızı en çok parlayan çekim noktalarından biri.

Adanın özellikle hafta sonlarında yoğunlaşan kalabalıklığı, çevresinde bulunan çok sayıda plaj sayesinde iyi bir şekilde dağılıyor. İşte bu plajların en ünlülerinden biri de Ayazma Plajı.

En İyi Plajlar Ayazma

Serin suları ve mükemmel kumları ile dikkat çeken Ayazma Plajı, çok eski tarihlerden beri şifalı su kaynaklarının da bulunduğu bir yer olarak biliniyor.

Türkiye’nin en iyi 7 plajı olarak bahsettiğimiz bu plajlar dışında Keşfet TV sayfalarında okuyabileceğiniz diğer nefis seçenekler arasında; Kaputaş Plajı, Olympos, Alanya Kleopatra Plajı, Çıralı, Patara gibi alternatifler de bulunuyor.

Türkiye'nin en iyi plajları

GOCEK FOTO:MUSTAFA SARIIPEK/DALAMAN(MUGLA), (DHA)

Booking.com
Önceki İçerikEge Güzeli Gökçeada
Sonraki İçerikAntalya’da Kamp Yapabileceğiniz En iyi Kamp Alanları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz