Gökçeada

Ege Güzeli Gökçeada Hakkında Her Şey!

Tatil adresi arayanların ve bir adada tatil yapıp huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin tam aradıkları yerlerden biri Gökçeada.

Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada, Homeros’un ünlü İlyada destanında Imbros ismiyle yer alıyor. Yıllarca bölgede hüküm süren birçok uygarlığın izleri de, aynı Bozcaada‘da olduğu gibi gökçeada’da bulunuyor.

Gökçeada Tarihi

Türkiye’nin en büyük adası ünvanını taşıyan Gökçeada, Çanakkale iline bağlı bir ilçe olarak konumlanmış.

gökçeada liman

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya ulaşmak için tabii ki deniz yolculuğu yapmanız gerekiyor. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Kabatepe limanından kalkan feribotlar Gökçeada ile karşılıklı seferler düzenliyorlar.

İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Gökçeada’ya gitmek için öncelikle Gökçeada feribotlarının kalktığı Kabatepe’ye ulaşmak gerekiyor. İstanbul – Kabatepe arası yaklaşık olarak 335 kilometre.

Ankara’dan Gökçeada’ya gitmek için ise yaklaşık olarak 650 kilometre yol yapmanız gerekiyor. Tabii ki yine Kabatepe’ye kadar. Gökçeada’ya gitmek için feribot limanına kadar olan mesafe İzmir’den ise 330 kilometre civarında.

Gökçeada’ya ayrıca Çanakkale’den deniz otobüsü seferleri de yapılıyor. Gestaş’ın web sitesi gdu.com.tr adresinden Çanakkale deniz otobüsleri ile ilgili bilgileri alabilirsiniz.

gökçeada gezi rehberi

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada’nın merkezinin eski adı Panaia. Burası yalnızca çarşı ve alışveriş için kullanılan bir yer ahalini almış.

Gökçeada’da gezilecek yerlerin başında terkedilmiş Rum köyleri geliyor. Yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan Bademli Köyü, eski Rum evleriyle adanın neredeyse en eski köyü.

Diğer gezilmesi gereken köyler arasında ise ünlü dibek kahvesini yudumlayabileceğiniz Zeytinliköy ile Tepeköy.

Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada tatlı su kaynakları bakımından dünyadaki ilk dört ada arasında yer alıyor. Marmaros Şelalesi bu özelliğin eseri.

Marmaros Şelalesi’ne gitmek için Uğurlu Köyü yolunu takip ederek Dereköy‘e ulaşmak gerekiyor. Köyden çıktıktan sonra Marmaros Koyu yönünde yedinci kilometrede orman içinden akan derenin de bulunduğu bir vadi görünecek. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle doğal güzellikler içerisinde Marmaros Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz.

38 metreden dökülen bu şelale yaz aylarında sadece izinli kontrollü olarak ziyarete açık.

gökçeada gezi rehberi

Gökçeada’da sizi şaşırtacak bir başka yer ise Gökçeada Tuz Gölü.

Rüzgar ve dalgalarla kopan bir lagün olan Tuz Gölü, denizden gelen sularla beslenmeye devam eden bir doğal oluşum. Göl, eski ismi Kefalos olan Aydıncık bölgesinde yer alıyor. Gölün çamurunun tedavi amaçlı hastalıklara iyi geldiği söylentisi nedeniyle ziyaretçiler kendilerini çamurla kaplıyorlar.

Osmanlı egemenliği sırasında merkezlerden biri olan Yukarı Kaleköy’de Ceneviz döneminden kalma İskiter Kalesi bulunuyor.

Ayrıca Kokina mevkiinde Roma kaya mezarları, Yeni Bademli Höyüğü, Rum köylerinde bulunan tarihi kilise, çamaşırhane ve çeşmeler de görülecek yerler arasında.

gökçeada gezilecek yerler

Coğrafi olarak Türkiye‘nin en batı ucu sayılan İnceburun veya Avlaka Burnu da Uğurlu Limanı’na yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca burada bulunan bakir koy Gizli Liman da Gökçeada’da gezilecek yerler arasında.

Gökçeada Panaiya Bayramı, Rumlar için Gökçeada’da oldukça önemli bir etkinlik. Panaiya her yıl 15 ağustos’ta Tepeköy meydanında kutlanıyor ve bu şenliğe katılmak için çok sayıda ziyaretçi Gökçeada’yı ziyaret ediyor.

gökçeada gezi rehberi

Gökçeada’da Ne Yenir Ne İçilir?

Gökçeada’da -yine ada olmasından dolayı- yemek konusunda en iyi seçenek tabii ki deniz ürünleri!

Adanın Kaleköy sahilinde iyi balık lokantaları bulunuyor. Bunun dışında Ege‘ye özgü mezeler yine Gökçeada’da iyi seçenekler arasında yer alıyor.

Gökçeada gezisi

Gökçeada’da Denize Girilecek Yerler

Gökçeada’nın neredeyse her yerinden denize girmek mümkün.

Yıldız Koyu Türkiye’nin ilk Sualtı Milli Parkı olma özelliğini taşıyor. Yine Gizli Liman, Marmaros koyu, Laz Koyu ve Kuzu Limanı Gökçeada’da deniz girilebilecek iyi yerler arasında.

gökçeada gezi rehberi

Ayrıca adanın Aydıncık ya da eski ismiyle Kefalos sahilinde rüzgar sörfü imkanı da bulunuyor.

Gökçeada Gezi Rehberi

*Fotoğraflar: Gökçeada Belediyesi

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir