Muğla‘ya bağlı Ortaca ilçesi sınırlarında yer alan ve harika güzellikleri barındıran Dalyan, aslında bu güzelliklerinin büyük bölümünün kaynağını Köyceğiz Gölü‘ne borçlular. Antik dönemde Calbis olarak bilinen Dalyan, çevresinde hem doğa hem de tarih meraklıları için birçok yürüyüş rotası barındırıyor.

Ünlü Karia Yolu etaplarının kısa bir mesafe dışında da kalsa, bölgede bulunan parkurlar arasında Karia kentleri de yer alıyor. Bu rotalardan en önemlisi, bir Karia kenti olan Kaunos’tan başlayıp Ekincik Koyu’na ulaşan işaretlenmiş patika yürüyüş yolu.

Dalyan Ekincik Koyu

Dalyan Ekincik Koyu Yürüyüş Rotası

Dalyan’dan başlayan yürüyüş için geçeceğiniz karşı kıyıdan sağa ayrılan patikayı takip ederek yamaçların yanında yer alan dik kaya bloklarına oyulmuş kral mezarı olarak isimlendirilen kaya mezarlarının yanına geliyorsunuz.

Dalyan Kral Mezarları

Mezarların bulunduğu alanı gördükten sonra geri dönerek yaklaşık 15 dakika mesafede yer alan Kaunos antik kentine ulaşıyorsunuz. Kaunos, antik çağın en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Günümüze sur duvarlarından agorasına, stoa, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntılarına kadar birçok eserin ulaştığı Kaunos’da hele ki konuyla da ilgileniyorsanız keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Kaunos’un Akropolis’i

Kaunos antik kentinde kalıntıları gezip video / fotoğraf molası verdikten sonra dik bir patikayı takip ederek biraz da kondisyonunuza bağlı olarak nefes nefese kalarak Kaunos’un en tepesinde yer alan Akropolis’e çıkıyoruz. İşte burası en önemli noktalardan biri! Çünkü bu yolun en gözde noktaları arasında yer alan ve Sülüngür Gölü, sazlıklar arasında bulunan kanallar ile İztuzu kumsalından oluşan manzara siz keyfin doruğuna ulaştırıyor.

Dalyan Trekking

Kaunos antik kenti denizin zamanla dolup kaynakları ulaşılamaz hale getirmesi ve stratejik önemini kaybettirmesinden dolayı önemini yitirmiş. Kent sonrası rotaya Kaunos’un limanı olan Sülüklü Göl kıyısından yaklaşık olarak 20 dakikalık bir yürüyüşle devam edip Çandır Köyü’ne ulaşılıyor. Eğer hafiften açlık hissetmeye başladıysanız çevrenin otlarıyla yapılan gözlemeleri yanında içebileceğiniz yöresel ayran ile tatmayı unutmayın!

Çandır Köyü Sonrası

Çandır Köyü’nden sonra hafiften yükselmeye başlayan coğrafi yapıda Dalyan Deltası, İztuzu Kumsalı ve Kaunos Antik Kenti arkanızda yine çeşitli silütler ile belirecek. Buradan sonrası çam ağaçlarının hissedilmeye başlandığı ve bitki örtüsünün değiştiği bir bir yer. Patikada önce hafiften yükselip sonra inişe geçiliyor. Tam bu noktada mavi yolculuk teknelerinin durakları arasında yer alan ve 1 kilometreden fazla mesafede uzanan iri kumlu plajıyla ünlü olan Ekincik Koyu manzarası hissediliyor.

Dalyan Yürüyüş Turu

Yürüyüşe devam ederek önce Maden İskelesi Yat Limanı’na ulaşıyor ve sonrasında da Ekincik’e ulaşıyorsunuz.

Yürüyüş yaklaşık olarak dört saat süren ve kolay bir parkur yürüyüşü. Özellikle hafta sonu kalabalıklarından uzaklaşmak isteyenler için temiz havada, nefis manzaralarda teknik ekipman ihtiyacınız olmadan bu rotayı adımlayabilirsiniz.

Dönüş için iskeleden kalkan tekneleri kullanarak İztuzu Plajı üzerinden Dalyan’a geri dönebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikBir Tabiat Anıtı Yerköprü Şelalesi
Sonraki İçerikEge Güzeli Gökçeada
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz