Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

İstanbulDoğa Yürüyüşü Rotaları

Boğaziçi’nde Gizemli Gece Yürüyüşleri: Ay Işığında Yürüyüş Rotaları

Boğaziçi, İstanbul’un en güzel ve tarihi yerlerinden biridir. Boğazın iki yakasını birleştiren köprüler, yalılar, saraylar, kuleler, kaleler, camiler ve parklar, Boğaziçi’nin eşsiz manzarasını oluşturur. Boğaziçi’ni gündüz görmek kadar, gece de görmek ayrı bir keyiftir. Gece Boğaziçi’nde yürüyüş yapmak, hem şehrin ışıklarını hem de ayın parıltısını izlemek, hem de Boğaziçi’nin tarihini, kültürünü ve doğasını keşfetmek için harika bir fırsattır.

Boğaziçi’nde gece yürüyüşü yapmak isteyenler için, ay ışığında yürüyüş rotaları hazırladık. Bu rotalar, Boğaziçi’nin hem Avrupa hem de Asya yakasındaki en güzel noktalarını kapsıyor. Bu rotaları takip ederek, Boğaziçi’nde gizemli bir gece yürüyüşü deneyimi yaşayabilirsiniz.

1. Bebek Sahili – Rumeli Hisarı

Bebek sahili, Boğaziçi’nin en popüler ve canlı yerlerinden biridir. Burada hem yürüyüş hem de bisiklet yapabilir, hem de sahilin tadını çıkarabilirsiniz. Bebek sahilinden yürüyerek Rumeli Hisarı’na ulaşabilirsiniz. Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi için yaptırılmış tarihi bir kaledir. Kale, gece ışıklandırıldığında çok etkileyici görünür. Kaleye giriş yapamazsanız bile, dışarıdan manzarasını seyredebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 2 km uzunluğundadır ve yürüyerek 25 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem tarihi hem de modern yönünü gösterir.

2. Ortaköy – Çırağan Sarayı

Ortaköy, Boğaziçi’nin en hareketli ve renkli semtlerinden biridir. Ortaköy’de, Boğaziçi Köprüsü’nün altında yer alan Ortaköy Camii’ni, çeşitli kafeleri, restoranları, dükkanları ve sokak sanatçılarını görebilirsiniz. Ortaköy’den yürüyerek Çırağan Sarayı’na gidebilirsiniz. Çırağan Sarayı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve günümüzde lüks bir otel olarak hizmet veren görkemli bir saraydır. Saray, gece ışıklandırıldığında çok ihtişamlı görünür. Sarayın bahçesine giriş yapabilir, Boğaz manzarasını izleyebilir ve tarihi atmosferi hissedebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 1,5 km uzunluğundadır ve yürüyerek 20 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem kültürel hem de lüks yönünü gösterir.

3. Üsküdar Sahili – Kız Kulesi

Üsküdar sahili, Boğaziçi’nin Asya yakasının en güzel yerlerinden biridir. Burada, Üsküdar Meydanı’nda yer alan Mihrimah Sultan Camii’ni, sahil boyunca uzanan çay bahçelerini, balıkçıları ve vapur iskelelerini görebilirsiniz. Üsküdar sahilinden yürüyerek Kız Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Kız Kulesi, Boğaz’ın ortasında yer alan küçük bir adada bulunan tarihi bir kuledir. Kule, gece ışıklandırıldığında çok romantik görünür. Kuleye tekne ile geçiş yapabilir, kuledeki restoranda yemek yiyebilir veya kuledeki müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 2 km uzunluğundadır ve yürüyerek 25 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem doğal hem de masalsı yönünü gösterir.

4. Kanlıca – Anadolu Hisarı

Kanlıca, Boğaziçi’nin Asya yakasının en sevimli ve sakin semtlerinden biridir. Burada, Kanlıca İskelesi’nde yer alan meşhur Kanlıca yoğurdunu, sahilin karşısında yer alan Yıldız Sarayı’nı, Kanlıca Çınaraltı Parkı’nı ve Kanlıca Camii’ni görebilirsiniz. Kanlıca’dan yürüyerek Anadolu Hisarı’na gidebilirsiniz. Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı’nın karşısında yer alan ve İstanbul’un fethi için yaptırılmış tarihi bir kaledir. Kale, gece ışıklandırıldığında çok güzel görünür. Kaleye giriş yapamazsanız bile, dışarıdan manzarasını seyredebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 3 km uzunluğundadır ve yürüyerek 35 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem lezzetli hem de tarihi yönünü gösterir.

5. Emirgan – İstinye

Emirgan, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en yeşil ve şirin semtlerinden biridir. Burada, Emirgan Korusu’nda yer alan çeşitli ağaçları, çiçekleri, kuşları, göletleri ve köşkleri görebilir, hem yürüyüş hem de piknik yapabilirsiniz. Emirgan’dan yürüyerek İstinye’ye gidebilirsiniz. İstinye, Boğaziçi’nin en modern ve zengin semtlerinden biridir. Burada, İstinye Park AVM’de yer alan lüks mağazaları, İstinye Marina’da yer alan yatları, İstinye Sahil Parkı’nda yer alan spor alanlarını ve İstinye Camii’ni görebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 4 km uzunluğundadır ve yürüyerek 45 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem doğal hem de şık yönünü gösterir.

6. Arnavutköy – Bebek

Arnavutköy, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en tarihi ve sevimli semtlerinden biridir. Burada, sahil boyunca sıralanan renkli ve ahşap yalıları, Arnavutköy Meydanı’nda yer alan Arnavutköy Camii’ni, Arnavutköy Balık Pazarı’nı ve Arnavutköy İsArnavutköy’den yürüyerek Bebek’e gidebilirsiniz. Bebek, Boğaziçi’nin en popüler ve canlı semtlerinden biridir. Burada, Bebek Parkı’nda yer alan çeşitli ağaçları, çiçekleri, kuşları ve heykelleri görebilir, hem yürüyüş hem de bisiklet yapabilirsiniz. Bebek’ten yürüyerek Rumeli Hisarı’na ulaşabilirsiniz. Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi için yaptırılmış tarihi bir kaledir. Kale, gece ışıklandırıldığında çok etkileyici görünür. Kaleye giriş yapabilir, kaledeki müzeyi ziyaret edebilir ve Boğaz manzarasını izleyebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 2 km uzunluğundadır ve yürüyerek 25 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem yeşil hem de tarihi yönünü gösterir.

7. Beylerbeyi – Çengelköy

Beylerbeyi, Boğaziçi’nin Asya yakasının en tarihi ve şık semtlerinden biridir. Burada, Beylerbeyi Sarayı’nı, Beylerbeyi Camii’ni, Beylerbeyi İskelesi’ni ve Beylerbeyi Çarşısı’nı görebilirsiniz. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve günümüzde müze olarak hizmet veren zarif bir saraydır. Saray, gece ışıklandırıldığında çok görkemli görünür. Saraya giriş yapabilir, sarayın iç ve dış mimarisini, bahçesini ve koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz. Beylerbeyi’nden yürüyerek Çengelköy’e gidebilirsiniz. Çengelköy, Boğaziçi’nin en doğal ve sakin semtlerinden biridir. Burada, Çengelköy İskelesi’nde yer alan meşhur Çengelköy salatalığını, Çengelköy Korusu’nda yer alan çeşitli ağaçları, çiçekleri ve kuşları, Çengelköy Camii’ni ve Çengelköy Çınaraltı Parkı’nı görebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 3 km uzunluğundadır ve yürüyerek 35 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem zarif hem de doğal yönünü gösterir.

8. Tarabya – Yeniköy

Tarabya, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en huzurlu ve elit semtlerinden biridir. Burada, Tarabya Koyu’nda yer alan balıkçı teknelerini, Tarabya Marina’da yer alan yatları, Tarabya Camii’ni ve Tarabya Çay Bahçesi’ni görebilirsiniz. Tarabya’dan yürüyerek Yeniköy’e gidebilirsiniz. Yeniköy, Boğaziçi’nin en zengin ve güzel semtlerinden biridir. Burada, sahil boyunca sıralanan muhteşem yalıları, Yeniköy Camii’ni, Yeniköy İskelesi’ni ve Yeniköy Çay Bahçesi’ni görebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 4 km uzunluğundadır ve yürüyerek 45 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem huzurlu hem de güzel yönünü gösterir.

9. Kandilli – Vaniköy

Kandilli, Boğaziçi’nin Asya yakasının en eski ve seçkin semtlerinden biridir. Burada, Kandilli Rasathanesi’ni, Kandilli Camii’ni, Kandilli İskelesi’ni ve Kandilli Çarşısı’nı görebilirsiniz. Kandilli Rasathanesi, Osmanlı döneminde kurulmuş ve günümüzde deprem araştırmaları yapan tarihi bir rasathanedir. Rasathaneye giriş yapabilir, rasathanenin tarihini, çalışmalarını ve koleksiyonlarını öğrenebilirsiniz. Kandilli’den yürüyerek Vaniköy’e gidebilirsiniz. Vaniköy, Boğaziçi’nin en küçük ve şirin semtlerinden biridir. Burada, Vaniköy Camii’ni, Vaniköy İskelesi’ni ve Vaniköy Korusu’nu görebilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 2 km uzunluğundadır ve yürüyerek 25 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem eski hem de şirin yönünü gösterir.

10. Sarıyer – Rumelifeneri

Sarıyer, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en kuzeydeki ve en geniş semtlerinden biridir. Burada, Sarıyer İskelesi’nde yer alan meşhur Sarıyer böreğini, Sarıyer Balık Pazarı’nı, Sarıyer Camii’ni ve Sarıyer Çay Bahçesi’ni görebilirsiniz. Sarıyer’den yürüyerek Rumelifeneri’ne gidebilirsiniz. Rumelifeneri, Boğaz’ın Karadeniz ile birleştiği noktada yer alan tarihi bir fenerdir. Fener, gece ışıklandırıldığında çok güzel görünür. Fenerin yanında yer alan Rumelifeneri Köyü’nde, köy hayatını, doğayı ve denizi yaşayabilirsiniz.

Bu rota, yaklaşık 5 km uzunluğundadır ve yürüyerek 60 dakika sürer. Bu rota, Boğaziçi’nin hem lezzetli hem de kuzeyli yönünü gösterir.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
İstanbul

Eyüp Sultan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eyüp Sultan Camii’nin Tarihi ve ÖnemiEyüp Sultan Camii’nin Yeniden DoğuşuEyüp Sultan…
Daha Fazla
Lezzet Rehberiİstanbul

İstanbul'a Yakın Kahvaltı Mekânları Bu Hafta Sonu Doğada Olun!

İstanbul’a Yakın Kahvaltı Mekânları: Anadolu YakasıLotus Restaurant & Home…
Daha Fazla
İstanbul

Pierre Loti Tepesi ve Hikayesi

Pierre Loti Tepesi ve HikayesiPierre Loti Kimdir?Türk Dostu Pierre LotiPierre Loti veya Piyer Loti…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir