Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

İstanbul

Pierre Loti Tepesi ve Hikayesi

Her tarafından hikayeler fışkıran İstanbul’da “Pierre Loti’nin hikayesi” -en azından ismi nedeniyle- kulaklara tanıdık gelmesinden dolayı şanslı olanlardan biri sayılabilir! Size tanıdık gelmedi mi Pierre Loti? Peki ya Pierre Loti Tepesi diye devam etsem?..

Şimdi oldu değil mi? İstanbul’dan bahseden sayfalara Pierre Loti’yi eklememek büyük eksiklik olurdu. İşte Pierre Loti Tepesi ve tabii ki hikayesi..

Pierre Loti Tepesi ve Hikayesi

Pierre Loti Kimdir?

Gezmek tutkusuyla dolu ve maceralara atılmak için kanı kaynayan bir yaştaydı. Dönemin sömürge zengini ülkelerinden olan Fransa‘da bunları yapabilmenin tek bir koşulu vardı. Fransız ordusuna hatta daha da önemlisi Fransız donanmasına katılmak!

İşte kahramanımızın hikayesi de, çocuk sayılabilecek yaşlarda katıldığı donanma sayesinde henüz daha 20’sinde okyanuslara açılmasıyla başlıyor.

Kimden mi bahsediyoruz? Tabii ki Louis Marie Julien Viaud ya da okyanus seyahatinde huzuruna çıktığı Tahiti Kraliçesi’nin ona verdiği ve sonradan bilinen ve hatta kullanılan tek ismiyle Loti.. Pierre Loti.

Türk Dostu Pierre Loti

Loti, Türk yakın tarihinde aslında çok önemli bir isim. Bunun nedenlerinin başında, yaşadığı dönemde aralarında kendi ülkesi Fransa da dahil olmak üzere, hem işgal kuvvetlerine karşı aldığı tavır, hem de Türk bakış açısıyla Avrupa’ya verdiği mesajlar geliyor.

Pierre loti kimdir

Pierre Loti, Türk dostu kimliğiyle defalarca ziyaret ettiği İstanbul’da hem Osmanlı yönetimi hem de milli mücadele sırasında Ankara Hükümeti tarafından tebrik ve şükranla karşılanmış biri. Çok kimlikli bir yakın zaman seyyahı olarak adlandırabileceğimiz Pierre, asker kimliğinin yanı sıra, birçok kitabı yayınlanan bir yazar kimliğiyle de ön planda yer alan bir isim.

Böylesi özelliklere sahip birinin hafızalarımıza kazınmasını sağlayan özelliği ise bir “kahve dükkanı”. Neredeyse herkesin adını duymuş olduğu ve İstanbul’da yaşayanların hiç değilse en az bir kez gittiğini tahmin ettiğimiz, ancak İstanbul’da yaşamayanlara da çok tanıdık gelecek bir kahve dükkanı. Ya da ona bir çay bahçesi de diyebiliriz “Pierre Loti Kahvesi“.

Bir çok yerli film ve dizide doğal mekan olarak kullanılan kahvenin simge olmuş, klasik “kırmızı beyaz masa örtüleri” denildiğinde bile, üzerinizde hemen “Aa! Ben burayı biliyorum” duygusunu yaratan Pierre Loti Tepesi’nde bulunan aynı ismi taşıyan güzel manzaralı kahve bahçesi.

Pierre Loti veya Piyer Loti Kahvesi

1876 yılında ilk kez İstanbul’a gelen ve bir yıl kadar kalan Pierre Loti, o yıllarda Eyüp semtindeki bir tepenin üzerindeki bu kahveyi kendine mekan etmiş.

Haliç’in o dönemki mistik manzarasının oryantalist biri olan Pierre Loti’ye sihirli bir yer gibi geldiği söylenir.

Tabii ki o zamanlar bu kahve dükkanı başka bir isimle anılıyormuş. Haliç’e hakim manzaralı bu kahve Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinir, Eyüp ve Haliç’in sakinlerine nefis manzarasıyla dinlenme ve sohbet imkanı sunarmış.

Pierre Loti Tepesi ve hikayesi

Gel zaman git zaman İstanbul’u karış karış gezen, notlar ve günlükler tutan Loti, bu çalışmaları sırasında bir romanına da ismini verecek olan bir kadına aşık olmuş. Aziyade Hanım‘a. Hatta Loti’yi buraların müdavimi yapanın da Selanikli biri ile evli olan Aziyade isimli bu kadın olduğu söylenir.

Aziyade hikayesi ve Pierre’in Türklere olan ilgisiyle bu kahve, işte o tarihlerden beri “Pierre Loti kahvesi” olarak anılmış ve kahvenin bulunduğu bu tepeye de “Pierre Loti Tepesi” adı verilmiş.

Günümüzde bu tepe ve üzerine kurulu kahve, geçen onca zamanın değiştirdiği Haliç manzarası ve çevrenin kalabalıklaşması dışında hala dingin ve huzurlu bir görüntü veriyor.

Belirli saatlerdeki turist kalabalıkları bu sakinliği kısa süreli durdursa da çok rahatsız ettiğini söyleyemeyiz.

Pierre Loti tepesi

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Haliç köprüsünün Eyüp tarafındaki girişinden yolu takip edip, Eyüp Sultan Cami tarafında yol boyunca dikili “Pierre Loti Tepesi” tabelaları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Dar sokakları takip edip varacağınız yolun sonunda onarılmış Osmanlı konaklarının (Konaklar, otel ve restoran olarak hizmet veriyor) ve mezarlığın arasından “Pierre’in kahvesi”ne ulaşabilirsiniz. Aracınızla gitmeyi düşünürseniz ispark’a ait ücretli park yerleri bulunuyor.

Pierre Loti Tepesi‘ne, eğer aracınız olmadan gelir ve kahvesinde bir çay yudumlamak isterseniz, Eyüp Sultan Camii’ne kadar gidip buradan ister yürüyerek, isterseniz de teleferik ile kısa manzaralı bir seyahat yaparak ulaşabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi, İstanbul‘da yaşamış ve zorlanmamış hikayeleri olan bir adamın, dahası Türk dostu olan bir Fransızın ismiyle anılıyor. İsminin değişmesi için zaman zaman yapılan girişimler olmuş olsa bile, yaşanmışlıkların bu tepeyi ve kahveyi terk etmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Loti, bu kahvede oturup Haliç manzarası eşliğinde Aziyade’yi düşünürken ve bizlere şehir hikayeleri bırakmışken onu incitmenin gereği olduğunu hiç düşünmüyoruz. Siz ne dersiniz?

Hikayeyi youtube video kanalı’ndan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
İstanbul

Sultanahmet Meydanı: Tarih Kokan Bir Açık Hava Müzesi

1. Sultanahmet Camii2. Ayasofya Camii3. Topkapı Sarayı Müzesi4. Aya İrini Müzesi5. Türk ve…
Daha Fazla
İstanbul

Yedikule Zindanları - Tarihin Tozlu Sayfalarından 10 İlginç Hikaye

1. Yedikule Zindanları, aslında bir zindan değildi.2. Yedikule Zindanları, Fatih Sultan Mehmet…
Daha Fazla
İstanbul

Boğaziçi'nde Bir Gün: Boğaz Turu ve Yalılar

1- Boğaz Köprüleri2- Rumeli Hisarı3- Anadolu Hisarı4- Küçüksu Kasrı5- Beylerbeyi Sarayı6-…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir