Spis Kalesi, Orta Avrupa’daki en büyük Ortaçağ kalelerinden biri. Doğası ve sahip olduğu konumuyla özel bir öneme sahip olan Slovakya‘nın doğusunda yer alan Spis Kalesi, şehirden uzaklaşıp tarihe doğru yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir seçim olarak öne çıkabilir.

Spis Kalesi

 

Spis Kalesi ve Son Lejyon

İlk kısmı 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen Spis Kalesi‘nin alt kısımlarının eklenmesi 15. yüzyılı bulmuş. Kale, bu nedenle farklı yüzyıllara ait mimari tarzlar da barındırıyor.

Spis Kalesi

Spis Kalesi günümüze ulaşan önemli ölçüde bozulmamış en büyük kalelerden biri olunca, film endüstrisinin de ilgisini elbette kendine çekmiş. Kırsal bir bölgede ve oldukça güzel bir yerde konumlanan kale, birçok filme ev sahipliği yapmış. Bu nedenle de sinemacıların olduğu kadar, bu filmleri seyreden turistlerin de ilgisini çeken bir nokta haline gelmiş.

Spis Kalesi birçok filme ev sahipliği yapmasına rağmen en büyük ilgiyi 2006 yapımı “The Last Legion” yani Son Lejyon filmi ile kendine çekmiş.

Colin Firth, Ben Kingsley gibi usta oyuncuların rol aldığı Roma dönemini anlatan tarihi filmin birçok sahnesi Spis Kalesi‘nde çekilince, gezginlerin bölgeye olan ilgisi çok daha fazla hale gelmiş.

Spis Kalesi

Unesco Dünya Mirası Listesinde

Yüzyıllar boyunca siyasete, çekişmelere, savaşlara sahne olan Spis Kalesi dönem dönem kültürel faaliyetlerin de merkezi haline gelmiş. Romanesk yapısına sonradan eklenen Gotik öğeler kalenin çehresini de ilginç hale getirmiş.

Spis Kalesi

Spis Kalesi, 15. yüzyılda neredeyse tamamen yenilenmiş ve 1780 yılında yaşadığı ve tanınmaz hale geldiği yangına kadar en görkemli günlerini yaşamış. Kale, 20. yüzyılın ilk yarısında büyük bir onarım geçirerek, günümüzde olduğu hale getirilmiş.

1993 yılında beri Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Spis Kalesi, gerçekten Slovakya‘ya giden herkes için görülmesi gereken nefis bir nokta.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..