Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Slovakya

Tarihi Filmlerin Efsanevi Mekanı Spis Kalesi

Spis Kalesi, Orta Avrupa’daki en büyük Ortaçağ kalelerinden biri. Doğası ve sahip olduğu konumuyla özel bir öneme sahip olan Slovakya’nın doğusunda yer alan bu tarihi mekan, şehirden uzaklaşıp tarihe doğru yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir seçim olarak öne çıkabilir.

Son Lejyon filmi nerede çekildi

Spis Kalesi ve Son Lejyon

İlk kısmı 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen kalenin alt kısımlarının eklenmesi 15. yüzyılı bulmuş. Kale, bu nedenle farklı yüzyıllara ait mimari tarzlar da barındırıyor.

Spis Kalesi

Spis Kalesi günümüze ulaşan önemli ölçüde bozulmamış en büyük kalelerden biri olunca, film endüstrisinin de ilgisini elbette kendine çekmiş. Kırsal bir bölgede ve oldukça güzel bir yerde konumlanan kale, birçok filme ev sahipliği yapmış. Bu nedenle de sinemacıların olduğu kadar, bu filmleri seyreden turistlerin de ilgisini çeken bir nokta haline gelmiş.

Ünlü kale birçok filme ev sahipliği yapmasına rağmen en büyük ilgiyi 2006 yapımı “The Last Legion” yani Son Lejyon filmi ile kendine çekmiş.

Colin Firth, Ben Kingsley gibi usta oyuncuların rol aldığı Roma dönemini anlatan tarihi filmin birçok sahnesi bu mekanda çekilince, gezginlerin bölgeye olan ilgisi çok daha fazla hale gelmiş.

Slovakya gezilecek yerler

Unesco Dünya Mirası Listesindeki Kale

Yüzyıllar boyunca siyasete, çekişmelere, savaşlara sahne olan Spis Kalesi dönem dönem kültürel faaliyetlerin de merkezi haline gelmiş. Romanesk yapısına sonradan eklenen Gotik öğeler kalenin çehresini de ilginç hale getirmiş.

son lejyon

Spis Kalesi, 15. yüzyılda neredeyse tamamen yenilenmiş ve 1780 yılında yaşadığı ve tanınmaz hale geldiği yangına kadar en görkemli günlerini yaşamış. Kale, 20. yüzyılın ilk yarısında büyük bir onarım geçirerek, günümüzde olduğu hale getirilmiş.

1993 yılında beri Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan kale, gerçekten Slovakya’ya giden herkes için görülmesi gereken nefis bir nokta.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir