Route 66 ile Efsaneye Yolculuk

0

Dünyanın en ünlü otoyolu olan Route 66 artık yok ama yine de dünyanın her yerinden gezginler bu rotada seyahat ediyor ve Route 66 markası yine gezegenin üzerinde olan birçok yerde tabelalarda, t-shirtlerde, kahve fincanlarında ve hediyelik eşyalarda yer almaya devam ediyor. Peki nedir bu Route 66?

Route 66

Route 66 Efsanevi Otoyol

Amerikan karayolu sisteminde, ABD kültüründe ve tabii ki turizminde önemli bir yere sahip olan, orijinal ismiyle U.S. Route 66, 1926-1985 yılları arasında ABD karayolları ağı içerisinde yer almış ünlü bir otoyolun ismi.

Route 66

Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletini kateden Route 66 1926 yılında Illinois ve ile Kaliforniya eyaletlerini birbirine bağladı. Ülkeyi (ya da neredeyse kıtayı!) doğudan batıya kateden bu yolun uzunluğu tam 3940 kilometreydi.

Route 66

Amerşka’nın En Popüler Kültür Markalarından Biri

Şarkılara konu olan, sinema filmlerine bol bol sahne görevi yapan, “Amerika’nın Ana Caddesi”, “Ana Yol” veya Amerikalı mizahçı Will Rogers’a ithafen “Will Rogers Otoyolu” gibi isimlerle de anılan Route 66, aynı zamanda başlı başına bir kültür.

Route 66

Popüler kültürün önemli öğelerinden biri haline gelen Route 66 markası neredeyse dünyanın her yerinde karşınıza çıkıyor. Yolla aynı ismi taşıyan Bobby Troup’un söz ve müziklerini yaptığı şarkıyı Nat King Cole’den Rolling Stones’a birçok ünlü şarkıcı ve grup seslendirdi.

Route 66

Route 66 1985 yılında ABD Karayolları sisteminden çıkartılıp, Eyaletlerarası Otoyol sistemi’ne bıraksa da efsane olmaya devam ediyor.

Route 66 rotasında her yıl onbinlerce insan seyahat ediyor.

Route 66 rotası

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz