Dünyanın zirvesi neresi? Bu konuda bildiklerimiz gerçekten doğru mu? Dünyanın en yüksek dağı gerçekten Everest mi?

Dağların yüksekliğinin deniz seviyesinden mi, yoksa deniz altındaki yüksekliğinin de mi hesaba katılarak ölçülmesi gerektiği konusunda hep bir tartışma vardır.

“Dünyanın en yüksek dağı hangisi?” diye sorulduğunda, deniz seviyesinden en yüksek dağın hesaplanmasının ne kadar doğru olduğu konusu da farklı iddiaları ortaya çıkarıyor. Çünkü dünyanın coğrafi yüksekliklerinin hesaplanırken deniz altındaki yeryüzü zemininin de hesaba katılması gerektiği konusu, ilgili bilim adamlarının dediği gibi aslında çok mantıklı görünüyor.

Bu açıdan bakıldığında Everest dağının tırmanış mesafesinin en yükseklerden biri olduğu ve onun da yüksekliğinin deniz seviyesinden itibaren hesaplandığı ve böylece tamamının tırmanılmadığı düşünüldüğünde “O zaman dünyanın en yüksek dağı neresi?” sorusuna cevap aranıyor.

Dünyanın en yüksek dağı

Dünyanın En Yüksek Dağı Neresi?

Dağların deniz altındaki kısımları hesaba katıldığında Hawaii’de bulunan Mauna Kea Yanardağı tam 10205 metrelik yüksekliği ile “dünyadaki en yüksek zirve” olarak ortaya çıkıyor.

Yine başka bir açıdan bakıldığında; dünyanın merkezi ile dağların zirve yükseklikleri arasındaki mesafe dikkate alınırsa, Everest yine elindeki bu ünvanı bırakmak zorunda. Çünkü bu hesaplamaya göre de, Ekvador’da bulunan Chimborazo Dağı, Everest’e oldukça büyük bir fark atıyor.

Dünyanın en yüksek dağı

Bu araştırmalar ve hesaplamalar sonunda “Dünyanın en yüksek zirvesi gerçekten Everest mi?” diye sormak olağan bir hale geliyor. Tırmanış mesafesinden dolayı -dağcılar için- Everest Dağının en uzun tırmanış mesafesine sahip dağ olduğu bir gerçek. Ama sahi, dünyanın en yüksek zirvesi neresi?

Dünyanın en yüksek dağı

Booking.com
Önceki İçerikPlaza de Cibeles: Madrid’de Kibele’ye Adanmış Bir Meydan
Sonraki İçerikSt.Paul Yolu: Uzun Mesafeli Trekking Rotası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

3 YORUMLAR

  1. Everestin dibini nasıl göreceksin de ölçeceksin. Havaideki dağ denizin ortasında denizin derinliği dağın yüksekliğine katılır mı? Saçma! Dağ yüksekliği için deniz seviyesi baz alınır.
    Ona kalırsa Everestin dibi kim bilir kaç km’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz