Uçak yolculuklarında yemek konusu aslında sanılandan çok daha önemli bir durum. Sık seyahat eden kişilerin kimi öğünleri yolculuk saatlerine denk geldiğinden birkaç konuya dikkat etmek gerekiyor. Bu konuların en önemlileri seyahat öncesi ve seyahat sırasında yenen yemekler! Uçakta yenilen “uçak yemekleri”nin sağlıklı olup olmadıkları uzun zamandır tartışılan bir konu.

Uçak Yemekleri

Seyahat öncesi yenen yemekler çoğu zaman sıkışık saatlerden dolayı sadece hızlı bir şekilde karın doyurmayı amaçladığından zaten pek sağlıklı olmuyor. Havayoluyla seyahat ediyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de özellikle ülkemizin havalimanlarında satılan ürünlerin ciddi anlamda “pahalı” bir fiyatla sunulması.

Bilinen büyük fast food markaları başta olmak üzere tüm ürünler havalimanlarında, olduğundan çok daha fazla fiyatlarla yolculara servis ediliyor.

Uçak yemekleri seyahat

Normal fiyatı 1 TL. civarında gezinen sade bir simit bile havalimanlarında yanında bir bardak çay ile ile alındığında 15 TL. gibi bir ücrete mal oluyor. Bunun dışında fast-food ve atıştırmalıklar başta olmak üzere tüm hızlı yenilen yemeklerden sonra uçuş yapmak da oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Bu nedenle seyahat günleri uzmanların yemek önerisi uçuştan en az 3 saat önce hafif bir şeyler yenilmesi.

Normalden Yüzde 50 Fazla

Eğer “low cost” bir havayolunu tercih etmediyseniz, uçaklarda da yiyebileceğiniz veya en azından açlığınızı giderebileceğiniz imkanlar bulunuyor.. Uçak Yemekleri!

Ancak uçaklarda sunulan servisin en kötü yanlarından biri uçak yemekleri servisinin hızlı bir şekilde yapılıp sonrasında da aynı hızla toplanması. Hele ki yolculuğunuz uzun bir uçuş gerektiren bir yere değilse, servis sırası henüz oturduğunuz koltuğa gelmeden neredeyse inişe geçiliyor ve kabin personeli uyarılara başlıyorlar.

Uçak yemekleri

Uzun uçuşlarda ise genellikle doyurucu etkenlerinden dolayı karbonhidrat ağırlıklı sunulan menü yine benzer sebeplerden boşları toplamaya gelecek olan hostesin stresiyle bir çırpıda yenildiğinden arkasından gelen uyku hali, yediklerinizi yakamama hareketsizliği ile birleşince kabusa dönüşebiliyor.

Yemekle birlikte alınan gazlı içecekler de işin cabası. Bilimsel verilere göre havadaki basınç dolayısı ile hızlı yenilen bu yemeklerinin kalorisi, normal hayatta aldığınızın 1,5 katı olabiliyormuş!

Uçak Yemekleri Konusunda Uzmanların Önerileri

Sık seyahat edenlerin günlük hayatlarındaki sağlıksız beslenme şartları da yukarıda saydığımız durumlara eklendiğinde fazla kilo başta olmak üzere halsizlik ve diğer olumsuz şartlar sağlığı ciddi anlamda tehdit etmeye başlıyor.

Uzmanların bunları en aza indirgeyecek olan önerileri ise şöyle:

  • Akşam uçuşlarında havaalanına gelmeden yenen iyi bir akşam yemeği sizin uçuş boyunca açlık çekmenize engel olabilir.
  • Eğer mümkünse kendi yemek saatlerinize denk gelen uçuşları tercih edebilirsiniz.
  • Gece uçuşlarında hiç yememek veya çok çok az yemek iyi sonuçlar aldırabilir.
  • Uzun uçuşlarda ise saat farkları dolayısıyla bünyenizin kahvaltı saatine denk geldiği bir anda size sunulanın akşam yemeği olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Uçakta içilen içki, basınç farklılığı nedeniyle 1 kadehin 2 kadehe denk gelmesi şeklinde hesaplanır ve etkisi de aynı şekilde olabilir.

Uzmanlar böyle deseler de, sağlık konusuna aslında uçağa ödenen ücret kadar önem verilmediğini bizler de çok iyi biliyoruz.

Afiyet olsun.. İyi uçuşlar..

Booking.com
Önceki İçerikSt.Paul Yolu: Uzun Mesafeli Trekking Rotası
Sonraki İçerikMelissa Mey Venedik Karnavalı: Profesyonel Bir Fotoğraf Sanatçısı Gözüyle Karnaval Zamanı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz