Dünyanın pek çok noktasında özellikle sosyal medya popülaritesi ile ilgi patlaması yaşanan yerler var. Türkiye’de de birçok adres, özellikle Instagram platformunun popülerliği sonrasında daha bir coşkuyla ziyaret edilmeye başladı. Tazı Kanyonu olarak bilinen veya hakim olduğu vadiye “Bilgelik Vadisi” ismi verilen doğa harikası yer de işte bunlar arasında yer alıyor.

Tazı Kanyonu Doğa Yürüyüşleri

Tazı Kanyonu Nerede?

Tazı Kanyonu, sınırları Antalya‘nın Serik ve Manavgat İlçeleri ile Isparta‘nın Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yer alıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı‘nın kuzey bölümünde yer alan Gaziler Köyü mezarlığına yakın bir bölgede bulunan Tazı Kanyonu, muhteşem manzarası ile başta doğa yürüyüşü yapan trekking grupları olmak üzere sosyal medya kullanıcılarını kendisine çekiyor.

Tazı Kanyonu rehber Erkut Özen

14 kilometrelik bir alanda uzanan Köprülü Kanyon Milli Parkı, her yıl binlerce tatilci ve turistlerin rafting başta olmak üzere trekking, tırmanış gibi birçok doğa sporu ve outdoor aktivite için ziyaret ettiği bir bölge.

İşte bu bölgenin üst kısımlarında yer alan ve yan duvarlarının 200 ila 400 metre arasında yüksekliklerde olduğu söylenen Tazı Kanyonu, son dönemde bireysel ziyaretçilerin dışında, sosyal medya gruplarından düğün fotoğrafçılarına, turist gruplarından kampçılara kadar birçok kesimin ilgi odağı halinde yer alıyor.

Tazı Kanyonu Kahve

Bölge halkı tarafından uzun zamandır bilinen bir yer olan Tazı Kanyonu, sosyal medyada artan popülerliği ile “Bilgelik Vadisi” adı verilen tarihi Eurymedon (Köprüçay) vadisinde “Köprülü Kanyon” ve “Selge Antik Kenti” gibi popüler noktaları geçerek en gözde gezi rotası haline geldi.

Köprülü Kanyon Milli Parkı ve Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu‘nun içinde yer aldığı Köprülü Kanyon Milli Parkı, yaban keçisi, karakulak, vaşak, geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuk gibi pek çok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Tazı Kanyonu Köprülü Kanyon

Kızıl akbaba, kaya sıvacısı, kuyrukkakan, karakulaklı kuyrukkakan, aksırtlı kuyrukkakan, kaya serçesi, ebabil, kaya kartalı, taşkızılı, gökardıç, kızıl kirazkuşu, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, kaya kiraz kuşu ise Köprülü Kanyon Milli Park’ında yaşayan başlıca önemli kuş türleri olarak doğal hayatın canlılığını renklendiriyor.

Bilgelik vadisi ve tazı kanyonu

Bitki örtüsünün Saf Servi, Sedir, Toros Göknarı, Karaçam ağaçları ile kaplandığı Tazı Kanyonu, maalesef artan bu büyük ilgi nedeniyle bilinçsiz ziyaretçilerin yarattığı çevre kirliliği tehlikesini yaşıyor.

Tazı Kanyonu çevre kirliliği

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu‘na gitmek için öncelikle Antalya‘ya ulaşmanız gerekiyor. Antalya’ya ulaştıktan sonra dilerseniz bir araç kiralayarak direkt Manavgat yönüne Serik üzerinden Köprülü Kanyon yol ayrımına ulaşabilir, dilerseniz de Antalya Otogarı’ndan Serik otobüsüne binerek önce Serik’e, sonra da oradan Köprülü Kanyon minibüsleri ile Köprülü Kanyon’a ulaşabilirsiniz.

Tazı Kanyonu Erkut Özen Gezi rehberi

Köprülü Kanyon‘a ulaşmak Tazı Kanyonu‘na gitmek için çok yeterli değil. Buradan da bir hayli yolunuz bulunuyor.

Tazı Kanyonu‘na kadar direkt giden bir araç bulunmuyor. Köprülü Kanyon içerisinde Beşkonak tarafında bulunan çeşitli rafting noktalarından gidiş – dönüş için ulaşım hizmeti satın alabilirsiniz ya da yürüyerek Tazı Kanyonu‘na gidebilirsiniz.

Yürüyüş için mesafenin oldukça uzun olduğunu ve köy mezarlığına kadar olan kısmının tırmanış ve asfalt olduğunu belirtelim. Bu yürüyüş yaklaşık 4-5 saatinizi alabilir.

Araç ile geldiyseniz köy mezarlığının olduğu noktaya aracınızı bırakıp stabilize yoldan yürüyerek devam etmenizi öneririm. Kalan yol fazla değil. 15 – 20 dakika içinde Tazı Kanyonu’na ulaşabilirsiniz.

Tazı Kanyonu için Bir Dikkat!

Tazı Kanyonu özellikle hafta sonları artan kalabalık ziyaretçilerinin dikkatsizliği ile öylesine kötü bir hale geliyor ki, çevresi pet şişelerden, naylon poşetlerden ve cam kırıklarından geçilmiyor.

Tazı Kanyonu‘nu ziyaret edecek olan herkesin ve tüm doğa yürüyüşü grupların böyle müthiş bir noktayı çevre konusunda korumak için çok daha dikkatli olmaları ve Tazı Kanyonu‘na giden herkesin bölgeyi terk ederken gözlerine çarpan pislikleri de toplamaları en büyük dileğimiz.

Tazı Kanyonu çevrecilik

Biz de kesfet.tv olarak bölgeye gittiğimizde elimizden geleni yaptık. Antalya‘nın yanıbaşında bulunan cennet parçası bu noktayı el birliği ile müthiş popüler bir hale getirirken keyfini de tertemiz bir şekilde çıkaralım.

Tazı Kanyonu kahve keyfi

Tazı Kanyonu ve Köprülü Kanyon için bu bölgeye kadar gitmişken geldiğiniz yolun hemen başında yer alan Aspendos‘u da ziyaret edebilir ve tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikBundle’dan Kanser Haftası Desteği
Sonraki İçerikToledo Gezi Rehberi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz