Side

Antalya’nın Antik Liman Kenti Side Hakkında Her Şey

Side, herkesin aklına ilk geldiği şekilde “sadece otellerin olduğu bir tatil yeri” değil! Ülkemizin kıyılarının tarihini daha iyi anlayabilmek için, antik dönemlerdeki yerleşimleri ve bu kentlerin o dönemdeki dünya düzeninde ne gibi bir önemi olduğunu mutlaka bilmek gerekiyor.

Günümüzün gözde tatil bölgelerinden olan, ancak bir zamanlar Akdeniz’in en önemli liman kenti durumundaki Side’de de ilk olarak bu özellik göze çarpıyor.

Side Antik Kenti

Akdeniz’in Antik Liman Kenti Side

Side Nerede? Side Tarihi

Side, antik dönemde Pamphylia bölgesinin en önemli liman kentiydi. Bir zamanların önemli olduğu kadar “sakin” olmasıyla da bilinen enfes kıyı kentinin, günümüzde -çok yoğun ve düzensiz bir yapılaşma ile birlikte olsa da- harika bir tatil vadettiğini söylemeden olmaz.

Antik dönemde Pamfilya olarak anılan bölgenin sınırlarını belirlemek bugün için çok zor! Çünkü Likya, Kilikya gibi komşuları olan bir bölgenin sınırları anlatılırken, günümüze ulaşan kaynaklar çok fazla belirsiz.

Hepsinin ayrı iddiaları var. Ancak belli olan önemli bir konu, Side’nin Pamfilya’nın önemli bir liman kenti olduğu. Hatta dahası da var.

Side kenti

Sidelilerin Konuştuğu Side Dili

Örneğin; bulunan eldeki yazılı kaynak olarak nitelendirilen yazıtlara göre Sideliler, milattan önce 3. yüzyıla kadar kente yani kendilerine ait özgün bir dil konuşmuşlar.

Hala tam olarak çözülemeyen bu dil, Hint-Avrupa dillerinden sayılıyor. İşte bugünün tatil yöresi Side böyle önemli bir yerleşim birimiymiş.

Side Antik Limanı

Side İsmi Nereden Geliyor?

Side ismi nereden geliyor diye sorarsanız, Anadolu dillerinden olan Luvi dilinden geldiğini ve “Nar” demek olduğunu belirtelim.

Kentin milattan önce 7. yüzyıl öncesinde de yerleşime açık olduğu düşünüldüğünde, nasıl bir uygarlıklar koridoruna daldığınızı anlayabilirsiniz.

Öyle ki; Lidyalılar, Persler ve milattan önce bölgeye gelen İskender Side’yi egemenlikleri altına almış. Daha sonra birçok devletin yönetimi altına giren Side, en parlak dönemini de “Pamfilya Metropolisi” yani “Piskoposluk Merkezi” olduğu 5. ve 6. yüzyıllarda yaşamış.

Arap akınlarından sonra boşalan kent adeta ölü bir şehir haline gelmiş. 13. yüzyıldan itibaren Türk egemenliğinin hissedildiği bölge, 15. yüzyılda kesin olarak Türk topraklarına katılmış.

Ama Ne Selçuklular, ne de Osmanlılar Side’de oturmadıklarından kentte bu döneme ait hiçbir ize rastlanmıyor.

Side Rehberi Seyahat Yazarı Erkut Özen

Şimdiki yerleşimlerin tarihi ise !895 – 97 yıllarında Girit isyanından kaçan Giritli müslümanlara ait.

Bölgeye yerleştirilen ve kurulan küçük bir mahalle, daha sonra bütün yarımadayı kaplamış ve Selimiye isimli bir köy ve kendine özgü bir turizm merkezi haline gelmiş.

Side’ye Nasıl Gidilir?

Bugün Side ismi, aslında Manavgat‘a bağlı olan ve olduğunca otellerle kaplanmış olan bölgeye verilen bir tanımlama olarak da kullanılıyor.

Ancak biz gerçek Side’den, yani Side’nin merkezinden bahsediyoruz. Antalya‘ya yaklaşık 75, İstanbul‘a 790, Ankara’ya 625, İzmir’e ise 550 kilometre uzaklıkta bulunan Side’ye gitmek günümüzde artık çok kolay.

Antalya başta olmak üzere Side, Alanya, Kemer gibi ilçelerine çok sayıda otobüs seferi yapılıyor. Manavgat‘tan Side’ye minibüs seferleri, belediye otobüsleri sürekli çalışıyor.

Side Gezi Rehberi

Antalya Havaalanı Side’ye uçakla gelenler için iyi bir tercih. Çünkü Side, Antalya Havalimanı’na sadece 70 kilometre mesafede yer alıyor.

Antalya‘da bulunan diğer havaalanı olan Gazipaşa Havalimanı‘da kullanabileceğiniz havaalanaları arasında.

Side’de Gezilecek Yerler

Side ve çevresi gezilecek yerler bakımından oldukça zengin.

Side Gezi Rehberi

Side Antik Kenti

Pergamon Kralı II. Attalos’un, kendi ismini taşıyan Attaleia’yı kurduğu tarihe kadar, Side bölgenin tek liman kentiydi.

Antik Side kentinin günümüze ulaşan en dikkat çekici yapısı tonozlar üzerinde yükselen Side Antik Tiyatrosu.

Ayrıca kent surları dışında yer alan anıtsal çeşme, sütunlu cadde, tiyatronun güneyine düşen agora ve yarımadanın güney ucunda yer alan Apollon ve Athena tapınakları, Side’nin antik geçmişinden bize kalan izleri.

Bizans dönemine ait olan hamam yapısı ise günümüzde Side Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Side Müzesi

Roma hamamından restore edilerek müze haline getirilen yapıda, Side ve çevresindeki kazılardan çıkan buluntulara ev sahipliği yapıyor.

Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, 1947–1967 arasında Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntulardan oluşuyor.

MüzeKart geçerli olan Side Müzesi sabah 08:00’de ziyarete açılıyor.

Seleukeia Antik Kenti

Daha önce ziyaret edip, gezdiğimiz, Side’nin 23 kilometre kuzeydoğusuna düşen Seleukeia hakkında detaylı gezi bilgisini Keşfet TV’de okuyabilirsiniz.

Side Gezi Rehberi

Manavgat

Manavgat artık Alanya ve Antalya arasında kalan ve hatta dönem dönem il yapılması konuşulan kocaman bir ilçe.

Side, Antalya ve Alanya’dan ulaşımı çok kolay. Sürekli araçlar çalışıyor.

Side Gezi Rehberi

İlçenin yıldız tabii ki Manavgat Şelalesi. Merkeze yakın bir konumda bulunan Manavgat Şelalesi’ne dolmuşlarla ulaşılabiliyor.

Yine hoş bir coğrafyaya sahip olan Oymapınar Barajı‘nı geride bırakıp ilçe merkezine ulaşan Manavgat Çayı, büyük ve küçük olarak adlandırılan iki şelaleden akıyor.

Büyük olan ilki bildiğimiz ünlü Manavgat Şelalesi. Çok yüksekten akmasa da etkileyici bir doğa harikasıdır.

Side’de Nerede Kalınır?

Side, Akdeniz kıyı şeridinde bulunan diğer popüler tatil yerleri gibi çok sayıda konaklama seçeneğine sahip.

Birçoğu büyük ve lüks otellerden oluşan tesislerle dolu olan Side bölgesi turizmin de yıldızlarından. Bu nedenle siz de bu bolca seçenek arasından, bütçenize ve zevklerinize göre bir konaklama alternatifini kolayca bulabilirsiniz.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir