Side, herkesin aklında yer alan sadece otellerin olduğu bir yer değil! Ülkemizin kıyılarının tarihini daha iyi anlayabilmek için antik dönemlerdeki yerleşimleri ve bu kentlerin o dönemdeki dünya düzeninde ne gibi bir önemi olduğunu mutlaka bilmek gerekiyor. Günümüzde gözde tatil bölgelerinden olan ancak bir zamanlar bölgenin en önemli liman kenti durumundaki Side için Side Gezi Rehberi yazarken de ilk olarak bu özellik göze çarpıyor.

Side Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi: Antik Liman Kenti Side

Side’nin Konumu ve Tarihi

Başlıkta ve yazının girişinde de belirttiğim gibi Side, antik dönemde Pamphylia bölgesinin en önemli liman kentiydi. Bir zamanların önemli olduğu kadar “sakin” olmasıyla da bilinen enfes kıyı kenti, günümüzde çok yoğun bir yapılaşma ile birlikte olsa da harika bir tatil vadettiğini söylemeden olmaz.

Antik dönemde Pamfilya olarak anılan bölgenin sınırlarını belirlemek bugün için çok zor. Çünkü Likya, Kilikya gibi komşuları olan bir bölgenin sınırları anlatılırken günümüze ulaşan kaynaklar çok fazla belirsiz. Hepsinin ayrı iddiaları var. Ancak belli olan önemli bir konu Side’nin Pamfilya’nın önemli bir liman kenti olduğu. Hatta dahası da var.

Side Gezi Rehberi

Örneğin; bulunan eldeki yazılı kaynak olarak nitelendirilen yazıtlara göre Sideliler, milattan önce 3. yüzyıla kadar kente özgü bir dil konuşmuşlar. Hala tam olarak çözülemeyen bu dil Hint-Avrupa dillerinden sayılıyor. İşte bugünün tatil yöresi Side böyle önemli bir yerleşim birimiymiş.

Side Gezi Rehberi

Side ismi nereden geliyor diye sorarsanız, Anadolu dillerinden olan Luvi dilinden geldiğini ve “Nar” demek olduğunu belirteyim.

Kentin milattan önce 7. yüzyıl öncesinde de yerleşime açık olduğu düşünüldüğünde, nasıl bir uygarlıklar koridoruna daldığınızı anlayabilirsiniz. Öyle ki, Lidyalılar, Persler ve milattan önce bölgeye gelen İskender Side’yi egemenlikleri altına almış. Daha sonra birçok devletin yönetimi altına giren Side, en parlak dönemini de “Pamfilya Metropolisi” yani Piskoposluk Merkezi olduğu 5. ve 6. yüzyıllarda yaşamış.

Arap akınlarından sonra boşalan kent adeta ölü bir kent haline gelmiş. 13. yüzyıldan itibaren Türk egemenliğinin hissedildiği bölge, 15. yüzyılda kesin olarak Türk topraklarına katılmış. Ama Ne Selçuklular ne de Osmanlılar Side’de oturmadıklarından kentte bu döneme ait hiçbir ize rastlanmıyor.

Side Gezi Rehberi

Şimdiki yerleşimlerin tarihi ise !895 – 97 yıllarında Girit isyanından kaçan Giritli müslümanlara ait. Kurulan bu küçük mahalle daha sonra bütün yarımadayı kaplamış ve Selimiye isimli bir köy ve kendine özgü bir turizm merkezi haline gelmiş.

Side’ye Nasıl Gidilir?

Bugün Side ismi, aslında Manavgat‘a bağlı olan ve olduğunca otellerle kaplanmış olan bölgeye verilen bir tanımlama olarak da kullanılıyor. Ancak biz gerçek Side’den, Side’nin merkezinden bahsediyoruz. Antalya’ya yaklaşık 75, İstanbul‘a 790, Ankara’ya 625, İzmir’e ise 550 kilometre uzaklıkta bulunan Side’ye gitmek günümüzde artık çok kolay. Antalya’ya ve Side, Alanya, Kemer gibi ilçelerine çok sayıda otobüs seferi yapılıyor. Manavgat’tan Side’ye minibüs seferleri, belediye otobüsleri sürekli çalışıyor.

Side Gezi Rehberi

Antalya Havaalanı Side’ye uçakla gelenler için iyi bir tercih. Çünkü Side, Antalya Havalimanına sadece 70 kilometre mesafede yer alıyor. Antalya’da bulunan diğer havaalanı olan Gazipaşa Havalimanı’da kullanabileceğiniz havaalanaları arasında.

Side’de Gezilecek Yerler

Side ve çevresi gezilecek yerler bakımından oldukça zengin.

Side Gezi Rehberi

Side Antik Kenti

Pergamon Kralı II. Attalos’un, kendi ismini taşıyan Attaleia’yı kurduğu tarihe kadar, Side bölgenin tek liman kentiydi.

Antik Side kentinin günümüze ulaşan en dikkat çekici yapısı tonozlar üzerinde yükselen Side Antik Tiyatrosu.

Ayrıca kent surları dışında yer alan anıtsal çeşme, sütunlu cadde, tiyatronun güneyine düşen agora ve yarımadanın güney ucunda yer alan Apollon ve Athena tapınakları, Side’nin antik geçmişinden bize kalan izleri.

Bizans dönemine ait olan hamam yapısı ise günümüzde Side Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Side Müzesi

Roma hamamından restore edilerek müze haline getirilen yapıda, Side ve çevresindeki kazılardan çıkan buluntulara ev sahipliği yapıyor.

Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, 1947–1967 arasında Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntulardan oluşuyor.

MüzeKart geçerli olan Side Müzesi sabah 08:00’de ziyarete açılıyor.

Seleukeia Antik Kenti

Daha önce ziyaret edip, gezdiğimiz ,Side’nin 23 kilometre kuzeydoğusuna düşen Seleukeia hakkında detaylı gezi bilgisini buradan okuyabilirsiniz.

Side Gezi Rehberi

Manavgat

Manavgat artık Alanya ve Antalya arasında kalan ve hatta dönem dönem il yapılması konuşulan kocaman bir ilçe. Side, Antalya ve Alanya’dan ulaşımı çok kolay. Sürekli araçlar çalışıyor.

Side Gezi Rehberi

İlçenin yıldız tabii ki Manavgat Şelalesi. Merkeze yakın bir konumda bulunan Manavgat Şelalesi’ne dolmuşlarla ulaşılabiliyor.

Yine hoş bir coğrafyaya sahip olan Oymapınar barajını geride bırakıp ilçe merkezine ulaşan Manavgat Çayı, büyük ve küçük olarak adlandırılan iki şelaleden akıyor. Büyük olan ilki bildiğimiz ünlü Manavgat Şelalesi. Çok yüksekten akmasa da etkileyici bir doğa harikasıdır.

Side’de Konaklama

Side, Akdeniz kıyı şeridinde bulunan diğer popüler tatil yerleri gibi çok sayıda konaklama seçeneğine sahip. Birçoğu büyük ve lüks otellerden oluşan tesislerle dolu olan Side bölgesi turizmin de yıldızlarından. Bu nedenle sizde bu bol seçenek arasından, bütçenize ve zevklerinize göre bir konaklama alternatifi bulabilirsiniz.

Booking.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..