Hafta sonu neler yapacağım diye düşünüp duranlara ve İstanbul’da yaşayıp da halen ziyaret etme fırsatını yakalayamayanlara Rahmi Koç Müzesi desek bir şey ifade eder mi?

Haydi kıpırdayın çünkü çok şey ifade edecek! İstanbul’da gezilecek yerler arasında “abartmadan” ön sıralarda yer almayı hakeden bu harika müzeyi gezmek için mutlaka vakit ayırmalısınız.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi KOÇ‘un büyük desteği ile açılan Rahmi Koç Müzesi, Avrupa’nın sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihi üzerine en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasında bulunan Hasköy semtinde yer alıyor.

Bugün yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alana yayılan Rahmi Koç Müzesi, üç ana bölümden oluşuyor. Bunlar; Mustafa V. Koç binası (Tarihi Lengerhane), Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergi Alanı.

 

Rahmi Koç Müzesi Planı

 

Rahmi Koç Müzesi‘nde özellikle sanayi, ulaşım ve iletişim konularında başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız -ve bir diğer önemli yönü olan- “başka hiçbir yerde böylesi bir rahatlıkla inceleyemeyeceğiniz” parçalar sergileniyor.

Rahmi KOÇ‘un kişisel koleksiyonları dışında, müzeye satın almalar yoluyla da oldukça önemli bir zenginlik sağlanmış.

Rahmi Koç Müzesi

İkinci dünya savaşında kullanılmış olan bombardıman uçaklarından buhar makinelerine, eski tramvaylardan Londra’nın ünlü otobüslerine kadar birçok değerli nesne müzede sergilenen eserler arasında bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi nerede

Objeleri rahatlık ve serbestlikle incelemeniz ve havasını soluyabilmeniz için gerekli ortamın yaratılması, sanırım burayı bambaşka bir yer yapan en önemli özelliklerden.

TCG Uluç Reis Denizaltısı‘nı gezmeyi unutmamanızı ekleyerek, Rahmi Koç Müzesi‘nin İstanbul için önemli bir şans olduğunu ve ziyaretinin aksatılmaması gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Rahmi Koç Müzesi nerede diye sorarsanız açık adresi şu şekilde; Hasköy Caddesi 5 Hasköy.

Rahmi Koç Müzesi Salı-Pazar günleri arasında aşağıda belirtilen saatlerde açık bulunuyor. Rahmi Koç Müzesi giriş ücretleri için güncel bilgi de yine aşağıda yer alıyor.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı – Cuma Günleri
10:00 – 17:30 (2021 haziran)

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
10:00 – 19:00 (2021 haziran)

Rahmi Koç Müzesi; Pazartesi Günleri, dini bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri kapalı bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücretleri

Giriş Ücreti
Yetişkin: 28 TL. (2021 haziran)
Öğrenci: 12 TL. (2021 haziran)

Denizaltı 
Yetişkin: 9 TL. (2019)
Öğrenci: 6 TL. (2019)

Keşif Küresi
Yetişkin: 3 TL. (2019)
Öğrenci: 3 TL. (2019)

Tekne Turları (hava koşullarına bağlı olarak) 
Yetişkin: 9 TL. (2019)
Öğrenci: 6 TL. (2019)
Müzekart+ Avantajı
Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanıyor.
Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Rahmi Koç Müzesi ulaşım konusunda da oldukça çeşitli alternatifler sunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım araçları, minibüsler, metrobüs ve denizyolu ile ulaşım sağlayabileceğiniz Rahmi Koç Müzesi ulaşım bilgileri güncel olarak aşağıda yer aldığı gibi.

Müzeye kendi aracınıza gelmek isterseniz ücretsiz ve 110 araç kapasiteli bir otopark mevcut. Bunun dışında toplu ulaşım bilgileri şöyle. İETT Otobüs Hatları ile; Kırmızı Minare Durağı
47  Eminönü – Yeşilpınar
47E Eminönü – Binevler
47Ç Eminönü – Güzeltepe
47N Eminönü – Nur Sitesi

54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy
54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim
36T  Taksim – Cebeci

Minibüs ile; Şişhane – Alibeyköy Hattı

Metrobüs ile; Halıcıoğlu Durağı

Denizyolu ile; Şehir Hatları Vapurları Üsküdar – Eyüp Hattı

Hop on Hop off ve Haliç Turları Tekne ile: Debtur Avrasya Beşiktaş (Dentur Avrasya Terminali), Kabataş (Dentur Avrasya Terminali)
Otobüs ile: Big Bus Sightseeing Tours, Mavi Tur

Booking.com
Önceki İçerikMüzekart Nedir? Nereden Alınır ve Müzekart Fiyatları
Sonraki İçerikAmon Ra Tapınağından İstanbul’a Theodosius Dikilitaşı İstanbul’un En Eski Sembolü
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz