Müzekart, belki de ülkemizin son 10 yıldır sahip olduğu toprakların kültür, sanat ve tarih hazinesini halkına açtığı en önemli çalışma! Kendi sloganları ile “müze müze gezdiren” müze ve ören yeri giriş kartı Müzekart hakkında her şeyi gezi rehberi kesfet.tv’de okuyabilirsiniz.

Eğer Müzekart nedir? diye merak ediyorsanız, Müzekart nereden alınır? diye en az bir defa düşündüyseniz veya Müzekart fiyatları ile Müzekart geçerli müzeler hangileri öğrenmek istiyorsanız buyurun devam edelim.

Müzekart Nedir?

Müzekart, eğer özgürce gezen ve ülkemizin çeşitli şehirlerine seyahat eden biriyseniz ve gezmek adeta hayat tarzınız oldu ise mutlaka yanınızdan eksik olmaması gereken en önemli “plastik” kart!

Müzekart Nedir?

Çünkü Müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini tam 1 yıl boyunca ücretsiz gezebiliyor ve Türkiye’nin eşsiz coğrafyasında yaşanmış izlere ve tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz.

Müzekart Çeşitleri

Müzekart alternatiflerle dolu ürünlere sahip. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik “yıllık sınırsız” girişli alternatiflerin yanında, özellikle turistler için bölgesel ve birkaç gün geçerli Museum Pass‘lar da bulunuyor.

Bizi ilgilendiren tabii ki Müzekart+ ve Müzekart indirimli isimli kartlar. Çünkü bu kartlarla bir yıl boyunca ülkenin neredeyse tüm müzeleri avuçlarımızın içine sığıyor. Bu iki seçeneğe ve farklarına kısaca göz atmaya devam edelim.

Müzekart+

Müzekart+, size tarihin, sanatın ve bilimin kapılarını bir yıl boyunca ardına kadar açıyor.

Müzekart geçerli müzeler

Müzekart+ ile kartınızı aldıktan sonra tam 1 yıl boyunca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz ve sınırsız ziyaret edebiliyorsunuz.

Bunun yanında Müzekart+ kartı, birçok özel müze ile kurum ve kuruluşlarda da çok özel avantajlar sağlıyor.

Müzekart İndirimli

Müzekart+ ürününün akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli olanı olarak tanımlayabileceğimiz Müzekart İndirimli ile, Müzekart+ özelliklerine sahip Müzekart avantajlarına indirimli bir fiyata sahip olabiliyorsunuz.

Müzekart nereden alınır

Müzekart indirimli ile, müzekart+ ürününde olduğu gibi T.C. Kültür ve Turizm  Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret edebiliyorsunuz.

Müzekart Kart Fiyatları

Müzekart fiyatları 2019 yılı için;

Müzekart+             : 70 TL.

Müzekart İndirimli : 30 TL. olarak sunuluyor.

Müzekart Nereden ve Nasıl Alınır?

Bütün bu avantajları size çok uygun fiyatlarla sunan Müzekart sahibi olmak çok kolay! Müzekart+ kartınızı almak için fotoğraflı bir kimlik belgeniz ile birlikte Müzekart Satış Noktaları‘na başvurmanız yeterli.

Müzekart bilgi

Müzekart indirimli kartı almak isteyenlerin ise yine Müzekart Satış Noktalarına, öğrenci kimlik kartı veya E-Devlet aktif öğrencilik durum belge çıktısı beraberinde nüfus kimliği ile birlikte başvurmak gerekiyor.

Burada, 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlerin ve çocukların Müzekart almasına gerek olmadığını belirtmeliyiz. 18 yaş altı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimlik teyitli olarak müzelere ücretsiz bilet alarak giriş yapabiliyorlar. Yine de müze kart almak isteyen 18 yaş altı genç ve çocuklar Müze Kart satış noktalarından 5 TL karşılığında bu karta sahip olabiliyorlar.

Müzekart+ almak için Müzekart web sitesinden de online başvuru yapabiliyorsunuz.

Müzekart Nerede Kullanılır ve Müzekart Geçen Yerler

Müzekart ile girilen müzeler girişlerinde bu bilgiyi duyuru olarak belirtiyorlar. Müzekart geçerli olan müzeleri sıralamak çok fazla yer alacağı için Müzekart geçerli olmayan noktaları saymak çok daha kolay olacak!

Müzekart geçerli olmayan müzeler ve/veya bölümler şöyle sıralanıyor; Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler, Denizli Hierapolis Antik Havuz ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise.

Yukarıda belirtilen “müzekart geçerli olmayan” yerlerde belirtilen üniteler için “ayrıca” ücret ödenmesi gerekiyor.

Booking.com
Önceki İçerikGlastonbury Festivali 2019
Sonraki İçerikRahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz