Cordoba gezisinin en önemli noktalarından birine geldim. Cordoba’nın en ünlü yeri Kurtuba Camii yani İspanyolların verdiği isimle Mezquita gerçekten farklı ve çok etkileyici bir yer. Tek bir ruhu yok buranın. Ne kokusu heryere benziyor ne de her yer burası gibi koku veriyor insanın duyularına. Cordoba’da Kurtuba Camii beni bekliyor. Haydi bakalım..

Cordoba Gezilecek Yerler Kurtuba Camii veya Mezquita

Havanın sıcağı öğle saatlerine doğru öylesine fazla hissedilmeye başlıyor ki, termosuma doldurduğum su kısacık zamanda bitiyor. Dün yani Kurtuba Camii’ne gelmeden önce buralarda edindiğim tecrübeye dayanarak az ötedeki hediyelik eşya satan dükkanın, marketlerden daha ucuza ve daha soğuk su bulundurduğunu biliyorum artık!

Önce suyumu takviye etmek ve dükkanın klimalı ortamında soluklanmak için bu küçük dükkana girdim. Cordoba’da belki de Cordoba’nın en önemli gezilecek ve görülecek yeri olan Kurtuba camii / Katedrali veya Mezquita isimli, zamanının ihtişamını hala büyük bir gururla sergilemeye çalışan bu yapıyı ziyaret vakti geldi.

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii / Mezquita’nın yüksek duvarlarla çevrelenmiş olan yapısının girişi, kalın kemerli bir kapıdan gerçekleştiriliyor. Kapının kalın kemerleri, yapının içerisinde bulunan revaklı, gölgelikli ana mekanı oluşturuyor.

Bahçesine adım attığım andan itibaren adını koyamadığım bir heyecan kapladı içimi. Bu Endülüs beni bir zaman yolculuğunda, hayali sınırları çevreleyen duvarlara savurup duruyor adeta.

Bastığım yerler, çevredeki taşlar, çeşmeden akan su, bahçeyi kaplayan ağaçlardan düşen bir yaprak, soluklanmak için oturmak amaçlı kullandığım yontulmuş taşların her biri ayrı bir zamana, ayrı bir yolculuğa çıkarıyor beni. Bir film şeridine sığdıramadığım kadar çok farklı zamanlara ait kalabalıklara çarpıyorum bu bölgede gittiğim pek çok yerde.

Cordoba bunların en ağır olanlarından galiba! Ya da Endülüs’e ilk buradan ayak bastığımdan dolayı böylesine etkileyici geldi bana bilemiyorum.. Endülüs’te neredeyse her noktada yaptığım gibi Kurtuba camisinin bahçesinde de öylece durmak istedim bir süre. Sanki olduğu yerde gökyüzüne bakarak dönen kameradan seyrediyorum çevreyi ve gitgide hızlanıyor da başım dönüyor gibi.

Kurtuba camii Cordoba gezilecek yerler

Cordoba gezilecek yerler Kurtuba camii

Mezquita’nın bahçesinde akan suda başımı ıslatıp yüzümü yıkadım. Bir daha gideceğim yerler hakkında bu kadar etkileyici kitaplar okumak yok! Çeşmede yüzümü yıkarken bile başımı kaldırdığımda sol üst çaprazımda görünen, eskinin minaresi şimdinin çan kulesi üzerinde değişen flamalar, kılık kıyafetleri farklı kültürlere ait nöbetçiler görecekmişim gibi geliyor. Aklımı kaçırıyorum galiba Endülüs’te!

Kurtuba Camii Cordoba gezilecek yerler Endülüs gezisi

Kurtuba Camii

Bahçenin soluklanmak ve huzurlu dakikalar geçirmek için iyi bir ortam sağlamasını yadırgadığım yok. Ama gittikçe kalabalıklaşan turist popülasyonu nedeniyle zaman kaybetmeden içeri girme zamanı artık geldi sanırım.

Cordoba Kurtuba Camii Giriş Bilgileri

Cordoba‘da Turizm Bürosu’nun davetlisi olarak gitttiğim yerlerde, girişler için herhangi bir ücret ödemedim ama Mezquita’nın bahçesinden sonrası ücretli. Yani heryerde olduğu gibi burada da vahşi turizm kapitalizmi var. Giriş 8 Euro ve uzun süredir değiştiğine rastlanılmamış. Ancak bazı yerlerde yaşadığım “Buraya bu kadar giriş ücreti vermeye değmezdi” düşüncesinin yanından bile geçilemeyecek bir değer olduğunu ve Kurtuba Camii’nin mutlaka görülmesi gerektiğini de altını çizerek belirtmek gerekiyor!

Cordoba gezilecek yerler Endülüs Turları

Cordoba gezilecek yerler Kurtuba camii mezquita

Geniş kapıdan içeri girdiğiniz an sizi ne tarafa gideceğinizi bilemeyeceğiniz saniyeler bekliyor. İçerinin loş ışığı nedeniyle bir an her yer kapkaranlık geliyor insana. Gözleriniz alışmaya başladığı andan itibaren sanki sis perdesi dağılıyormuş hissini yaşıyorsunuz.

Avizelerde bulunan kandil süsü verilmiş lambaların oluşturduğu loş atmosfer, etrafınızı çeviren sütunlar ve sanki kaybolacakmışsınız hissini veren kemerlerin oluşturduğu çok sayıda koridor varmış duygusu nedeniyle, bende girişe yakın bir yerde etrafı anlayabilmek için birkaç dakika durakladım.

Kurtuba’ya Bırakın Kendinizi

Ziyaretçilerine karmaşık dokunuşlar yapıyor Cordoba’nın bu yaşlı evsahibi. Kararıyor içerisi ve kızdığını sanıyorsun, sonra birden aydınlanıyor.. Yükseklerden gelen bir ışık hüzmesinin verdiği etkiyle ışık saçıyor. Sararıyor, kırmızılaşıyor, kulakları uğuldatıyor. Birkaç dakika izlenmek istiyor sanki. İçeri giren birkaç dakika dursun, havayı solusun, huzur yüklesin kendine veya adını koyamadığım, tanımlayamadığım başka bir şeyler olsun tavrında istekler yapıyor Mezquita. Çok da direnmeyin buna, bırakın kontrol onda olsun, emin olun daha da keyifli olacak mezquita ile beraberliğiniz.

Cordoba gezilecek yerler Endülüs gezi rehberi

Kurtuba camii içi

Gözlerim loş ortama iyice alıştıktan sonra, içeride çok fazla sayıda ziyaretçi yeraldığından bir fotoğraf uğultusu ile birlikte heryerde öbekleşmeler başladığını görmeye başladım. Bu sırada aklıma gelen ilk düşünce, böylesi büyük bir mabedin önce cami, sonrasında katedral haline getirilmesiyle -şu anda ki nüfusu bile 300 binlerde seyreden- Cordoba’nın geçmişinde ne kadar kalabalıklar gördüğünü tahmin etmek uğraşı oluyor.

Öyle ya! Buranın inşası için planlamalar esnasında ihtişam, güç ve eser bırakma duygusu kadar bir de “ihtiyaç” durumu gözönüne alınmış olmalı. Hatta birçok bölümünün sonradan eklendiği ve genişletildiği düşünüldüğünde, ne gibi kalabalıkları konuk ettiğini hayal etmek zor değil. Bu arada Mezquita, Cordoba’nın o tarihlerde tek camii de değil. Şehirde yaklaşık olarak 600 cami olduğu biliniyor.

Kurtuba Camii Özellikleri

İlginç özellikleri var Mezquita’nın. Örneğin yapımına 785 yılında başlanmış ve o tarihte yetmişbeş metre eninde ve yüz metre boyundaymış. Yaklaşık olarak bir yıl içerisinde tamamlanan cami, 1.Abdullah döneminin ihtişamını da gözler önüne seriyor.

Kurtuba Cami, daha sonra çeşitli hükümdarlar tarafından yapılan eklentilerle bugün 175 metre uzunluğa ve 134 metrelik bir genişliğe ulaşmış. Dünyanın en fazla sütunlu camisi olan Kurtuba’da bu sütunların sayısı tam 850 adet. Her biri birbirine benzer görünse de, birbirinden farklı taşlar kullanılan sütunlar, kemerlerinin kırmızı şeritleriyle adeta makyaj yapmış gibi göz alıcı bir görüntü oluşturuyor.

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Mimari açıdan bu yapıya vurulan en büyük darbe sanıldığının aksine ilk katedrale çevrildiği 1263 yılında değil, 1523 yılı itibariyle başlayan restorasyon çalışmaları sırasında oluyor.

Öylesine anlamsız bir şekilde, yapının neredeyse kalbindeki sütunların 60’dan fazlası kesiliyor ve ortaya bir katedral yapılıyor. Bu arada aslında Kurtuba Cami inşa edilmeden yani Endülüs Emevi’leri şehri almadan önce de burada yine bir kilise bulunuyormuş.

Mihrap halen Kurtuba camiinin en güzel köşelerinden biri. Kurtuba Cami bilinenin, alışılmışın dışında bir mihraba sahip. Kuran’dan ayetler, arapça hadisler ve yazılar sergileniyor.

Mezquita’nın Kurtuba camii olduğu yıllara ait çeşitli kaynaklarda çarpıcı detaylar aktarılır. Örneğin camiyi aydınlatan 7425 kandilin yarısının hergün, tamamının ise ramazan aylarında ve bayramlarda yandığı ve bu kandiller için 24 bin okka zeytinyağı kullanıldığı, ayrıca güzel kokular için de her yıl 120 okka anber yakıldığından bahsediliyor bazı eserlerde. Gerçekten muhteşem.

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Cordoba’nın ve Mezquita’nın belki günümüzdeki anlamı sadece turistik hayallere mahsus. Tarihi eser denilen yapılara, hikayelerini bilmeden, onları hissetmeden ve belki de görmeden baktığınızda pek de anlamlı sonuçlarla karşılaşılamadığını tahmin ediyorum.

Kurtuba Camii

Onlar, benim yollarımda yollarımın hayata dönüşen kıvrımlarında, yaşamın içinde bulundukları çevreye tat veren, şekillendiren, yüklendikleri anlamları bir yerlerde gizleyen bir şekilde karşıma çıkıyorlar. Onların gizemlerinin anahtarları ise öykülerde ve benim kendime özel hayallerimde saklı.

Cordoba’da, Mezquita veya Kurtuba sadece bir isim. Ama bu topraklar bir isimden çok daha fazlasına sahip. Cordobayı gezmeye devam ediyorum. Mezquita’nın çok detayına girmeden onu sizin hayallerinize bırakıyorum.

Kurtuba Camii

Cordoba’da konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikKumda Araç Kullanmak: Overland Aktivitenizin İşkence Olmaması için 10 İpucu
Sonraki İçerikOverland Araç Seçimi Yaparken En Önemli Dört Soru
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz