Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Cordoba

Cordoba Alcazar’ı Hristiyan Krallar Sarayı

Cordoba‘da gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından birini “Alcazar de Los Reyes Cristianos” yani Hristiyan Krallar Sarayı oluşturuyor. Aslında birçok kişi buraya Cordoba Alcazar’ı diyor. Çünkü İspanya‘nın Endülüs bölgesinde neredeyse her şehirde bir Alcazar (Al-Kasr – Kale / Hisar) bulunuyor.

Cordoba Alcazar Gezi Rehberi

Cordoba’nın Alcazar’ı Alcazar de Los Reyes Cristianos

Cordoba Alkazar yani Hristiyan Kralların Sarayı, aynı Cordoba’nın evleri gibi özellikle bahçeleriyle adından çok söz ettirmiş bir yapı.

İki kat ve kulelerden oluşan binanın ortasındaki bahçeleri gördüğünüzde etkilenmemek elde değil.

Cordoba Alcazar Sarayı gezisi

Bahçelerin düzeni, birbirine su yollarıyla bağlı olarak bütünleşmiş havuzları, havuzlardaki fıskiyeler ve suların sesleri, bahçe içerisinde oluşturulan yürüyüş yolları ve tabii ki Kristof Kolomb‘un Hristiyan Krallar olarak tanımlanan Isabel ve Ferdinand ile yaptıkları keşif izni ve desteği aldığı görüşmenin canlandırma heykeli oldukça gösterişli duruyor.

Cordoba gezilecek yerler

Cordoba Alcazar’ının Tarihi ve Özellikleri

Cordoba’da bulunan Hristiyan Krallar Sarayı, aynı yerde daha önce yer alan Roma, Vizigot ve Mağribi dönemlere ait olan kalıntılar üzerine yapılmış.

Cordoba‘nın Endülüs müslümanlarından geri alındığı 13. yüzyılda saray harap bir haldeydi. 1327 ve 1328 yıllarında büyük yenileme çalışmaları başlatıldı ve birkaç hükümdar döneminde de devam etti.

Alcazar‘ın Katolik Krallar tarafından, 1482 yılından itibaren ikametgah olarak kullanılmasıyla da yine bir çok düzenleme gerçekleştirilip, ek yapılar inşa edildi.

Cordoba Gezi Alcazar

Hem bir kale hem de bir saray olan yapı, bu özelliğiyle dört tane kuleye sahip. Kuleler, Güvercin, Aslan, Engizisyon ve Ana Kule olarak anılıyor.

Cordoba Alcazar‘ını gezerken yapılacak en iyi işlerden biri, bu kulelerden Cordoba’yı ve Alcazar’ın bahçelerini seyredip, fotoğraflamak.

Cordoba Saray surlar

Alcazar Bahçeleri

Alcazar de Los Reyes Cristianos yani Hıristiyan Krallar Sarayı’nın en göz alıcı yerleri arasında sarayın bahçeleri bulunuyor demiştik.

Cordoba Alcazar de Los Reyes Cristianos

Cordoba’ya Endülüs müslümanlarının hakim olduğu dönemde yapılmaya başlayan bahçeler, havuzlar, yeşillikler ile çeşit çeşit meyve bahçeleri ve ağaçları ile süslü olan cennet gibi nokta. Bahçelerin düzenlenmeye başlanması 822 yılına tarihleniyor.

Yapılan su kemerleri ve su değirmenleri ile getirilen sular, sarayın bahçelerinde büyük bir ustalıkla kullanılmış.

Alcazar Endülüs Turu

Medina al Zahara kentinin inşa edilmesiyle birlikte kaderine terk edilen bahçeler, Hıristiyan Krallar döneminde tekrar eski haline getirilmeye çalışılmış.

Ancak suyun getirilişi sırasında çalışan değirmen tekerleklerinin çıldırtan gürültüsü, o dönemde hasta olan Kraliçe’nin bu dayanılmaz gürültüden rahatsız olup suyu durdurmasıyla, bahçeler yine bakımsız bir hale dönmüş.

Katolik Krallar’dan Isabel ise, çok sevdiği bu bahçeleri yeniden bir dinlenme alanı olarak düzenlettirmiş ve hatta bu bahçeleri sürekli bir şeyler okumak için kullanmış.

Alcazar Kristof Kolomb

Bahçede gezinirken karşınıza ünlü kaşif Kristof Kolomb‘un, Hristiyan Krallar ünvanlı Isabel ve Ferdinand ile yaptıkları görüşmenin canlandırıldığı heykeller çıkıyor.

Muazzam boyutlarda ve ilgi çekici bir şekilde bahçede yer alan heykeller aslında bir hikaye anlatıyor.

Cordoba Alcazar Kristof KolombKristof Kolomb Katolik Krallar ile Konuşuyor

“Heykeller hikaye anlatıyor” derken, bunu mecazi olarak söylemiyoruz. Bu heykellerin  etrafında birkaç dakika geçirirseniz, Kolomb ile saraya isimlerini veren Hristiyan Krallar’ın aralarındaki konuşmayı duyabilirsiniz. Çünkü bu konuşma, bahçeye gizlenen hoparlörlerden sesli olarak canlandırılıp ziyaretçilere dinletiliyor.

Bu tarihi görüşmeyi hayalinizde canlandırırken gerçekleştirilen ses yayını gerçekten oldukça ilgi çekici duruyor.

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba Alcazar bahçelerini gezerken çevrede süslenmiş ağaçların açıları ve düzenlemeleri, ziyaretçileri adeta bu noktaya çekiyor. Yani heykeller bahçe düzeninde en önemli alanlardan birine yerleştirilmiş.

Yine siz bahçeyi gezerken fıskiyelerden akan suların çıkardığı seslerin yanında, çevreye yayılan müziğin ahengi de oldukça etkileyici. Bu güzel bahçeye ve gördüklerinize sanki bir fon müziği yapmışlar gibi.

Bahçelerin hemen bitişiğinde ise Kraliyet ahırları yer alıyor.

Cordoba Sarayları

Alcazar’ın İçi

Binanın içini ise müze olarak kullanılan odalar, salonlar ve koridorlarla dolu.

Sarayın içi, yaşanmışlıklara ve sakladığı derin tarihe ipuçları verecek şekilde dizayn edilmiş. Sarayın odalarında, gösterişli koltuklar, masalar, yüksek arkalıklı sandalyeler ve sanki hala kullanılıyormuş hissi veren düzenlemeler bulunuyor.

Cordoba Alcazar Sarayı

Koridorların duvarları ise sarayda bulunan eserlerin sergilendiği panolar olmuş. Düzenli, ahenkli, dikkatli ve sade bir düzenleme yapılmış.

Cordoba gezisi

Sarayın görülmesi gereken diğer yerlerinden biri mozaikler salonu, bir diğeri de Halifelik döneminden kalma hamamlar ve banyolar.

Cordoba Alcazar Avlu

Cordoba Alcazar’ının Gece Sürprizi!

Cordoba Alcazar’ına giriş ücretli. Ancak aldığınız biletle, belirli sezon ve gecelerde Alcazar’da düzenlenen “The Light Show” gösterisine de girebiliyorsunuz. (Ben pazartesi günü kullandım. Ancak siz sezonuna göre gitmeden önce tekrar kontrol edin.)

Cordoba Gece

Bunun için, Alcazar’a giriş yaparken aldığınız biletin bir tarafını deliyor ve size geri veriyorlar. Akşam 22:30’da gerçekleştirilecek olan gösteriye de aynı biletle tekrar girebiliyorsunuz.

Cordoba gece rehberi

Gösteri için girişler bir hayli yoğun oluyor. İçeri girdikten sonra önce avluda bulunan minderlere oturup, etrafı çeviren beyaz duvarlar üzerinde Cordoba’nın tarihini anlatan dijital bir gösteri ve film gösterimi yapılıyor.

Cordoba gezisi gece

Ses ve müzik efektleri ile desteklenen bu filmden sonra da sizi yönlendirerek, bahçede bulunan fıskiyelerin ışık ve müzikle yaptığı harika dans gösterisini seyrediyorsunuz.

Burada serbestsiniz. Bahçede loş ışıkların yardımcı olduğu keyifli bir karanlıkta dilediğiniz gibi geziyor ve çevreden gelen su seslerine eklenen harika melodiler ve rengarenk ışıklarla büyüleniyorsunuz.

Alcazar Cordoba gece

Alcazar de Los Reyes Cristianos’u hava karardıktan sonra ses ve ışık gösterisi için mutlaka tekrar görmelisiniz.

İspanya Cordoba

Eğer herhangi bir şekilde İspanya turu veya seyahati ile Endülüs’ü görmek istediğinizde, asla Cordoba’yı bir günde geçmeyin! Cordoba’da gezilecek yerler, hiç bir yerde olmadığı kadar size dokunabilir!

Cordoba’da konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Alcazar cordoba Sarayları

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir