Madrid‘den Endülüs’ü keşfetmek için yola çıktığımda beklentilerimi artık bildiğimi sanıyordum. Ama hiç de öyle değilmiş! Endülüs gezi rehberi Granada gezisiyle devam ediyor. Granada’ya nasıl gidilir? diye başlayalım öyleyse.

Granada'ya Nasıl Gidilir

Granada’ya Nasıl Gidilir?

Cordoba‘da kaldığım dört gün, Madrid ve Toledo‘da biriktirdiklerimin çok üzerine çıktı.

Daha dün gibi hatırlıyorum İspanya seyahatim hakkında yaptığım hazırlıkları. Endülüs rotası için çalışmalar yaptığımda tüm tarihleri, ulaşım için gereken biletleri ve rezervasyonları, turizm ofislerinin sunduğu yardımları da ekleyerek problemsiz bir hazırlık gerçekleştirmiştim.

Bir konu hariç! Cordoba’dan Granada’ya nasıl gidilir? sorusuna aldığım Bilet Yok!” sorununu nasıl çözeceğimi çok da sorun etmeden yola koyulmuştum.

Granada'ya Nasıl Gidilir

İşte artık o gün geldi! Cordoba’dan Granada’ya ulaşım için internet üzerinde tükenen otobüs bileti sorununu halledebilecek miyim? diye düşünerek, Madrid’den gelirken Cordoba’da ilk adımımı attığım yer olan tren garının hemen yakınındaki otobüs terminaline girdim.

Elektronik bilet alınabildiğini otobüs sisteminin sitesinde okumuştum. Kontuarlara hiç gitmeden kurulu bulunan iki tane kiosk’dan birinin ekranında işlemleri yapmaya başladım.

Granada'ya Nasıl Gidilir Gezi blogları

Dokunmatik ekran açıldığında dil tuşunun İngilizce sekmesinin çalışmadığını gördüğümde biraz paniklesem de, tam o sırada yanıma gelen terminalde görevli olan güvenlik görevlisinin yardımıyla, güzergah, gün, saat ve fiyatlandırma ekranlarını kolayca aşarak ödemeyi yapmak için kredi kartımı makineye okuttum. Saniyeler içinde biletim basılarak Granada yolculuğu için problemimi ortadan kalkmış oldu.

Öğle saatlerine kadar her saat başı, sonrasında ise birkaç saatte bir olan seferler günde yaklaşık karşılıklı on kez düzenleniyor. Saat 11:00 için aldığım Cordoba – Granada otobüs bileti için 14,65 Euro ödedim. İspanya’da en büyük otobüs ulaşım işletmesi ALSA firması. Birkaç tane daha küçük firma olmasına rağmen ALSA hem güvenilir, hem de büyük bir ağa sahip. Birçok şehri ve ara bölgeler ile ilçeleri birbirine bağlıyor.

Cordoba’da kaldığım otelimden ayrılıp, sırt çantamla birlikte otogara doğru yürürken, bende kalıcı izler bırakan kentin yeni mahallelerinden geçerek sokaklarla vedalaştım. Ağır gelmeye başlayan çantamla birlikte birkaç dakika kahve içmek için durup dinlendikten sonra yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüşle terminaldeydim.

Cordoba’dan Granada’ya Otobüs Yolculuğu

Cordoba – Granada arası otobüs ile yaklaşık olarak 2 saat 40 dakika sürüyor.

İlgi çekici olmayan bir yol üzerinde birkaç küçük şehre uğranan yolculuk oldukça keyifli ve kolay geçiyor. Yanınızda oyalanacak bir şeyler bulundurmanız oldukça önemli. Çünkü İspanya’daotobüsler yolculuk için asgari şartları sağlasalar da, bizdeki gibi konforlu değiller.

Granada'ya Nasıl Gidilir

Yolu etrafı seyrederek ve bir şeyler okuyarak geçirdim. Endülüs seyahatimde dört gün kalmayı planladığım Granada gezisi, bu turu gerçekleştirmeden önce yaptığım hazırlıklarda ve hayallerimde oldukça yer kaplayan bir şehir.

Sierra Nevada eteklerinde yer alan büyüleyici kenti yaşamak için artık Granada‘dayım.

Not: Granada otelleri için buradan fiyatlara göz gezdirebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikBilecik Söğüt Gezisi: Kuruluş Toprakları
Sonraki İçerikSelimiye: Tatil İçin Hala(!) En Özel Adreslerden Biri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz