Granada, kendi çizdiğim Endülüs rotamın ortasında bulunan, Endülüs hikayelerinin ve gerçek tarihinin anlamını barındıran en önemli duraklardan. Granada gezilecek yerler hakkında birçok içerik yazıyorum. Granada’ya geldiğim ilk gün kendimi Granada sokaklarına attım ve Granada’nın en güzel sokaklarından Albaicin’e doğru yürüdüm. Granada Gezi Rehberi “Sokaklar Meydanlar”

Granada Gezilecek Yerler Bu Kez Ortalıkta Duruyor: Sokaklar Meydanlar

Tarihi hikayelere sahne olan İstanbul, Bağdat, Kahire, Venedik, Floransa gibi hakkında bir şeyler anlatmadan bile bana heyecan veren kentler var dünyanın çeşitli köşelerinde. Granada’da en az bu kentler kadar önemli olmasına rağmen üzerine örtülü bir burukluk örtüsü var adeta. Ne olduğunu çözemediğim bir sıkıntı bırakılmış Granada’ya. Bir anda kendini gösterip sonra kayıplara karışan bir hayalet gibi bu sıkıntı hali. İsminden emin olmadığınız ama ara sıra hissettiğiniz için aklınızdan hiç çıkmayan tarifsiz bir duygu işte.

Granada’ya geldiğim ilk gün otele yerleşmem iyi maceraydı. Granada gezi rehberinin ilk gününü buradan okuyabilirsiniz.


Granada’da gezilecek yerler sadece bu yazının içeriğindekilerle sınırlı değil. Bir diğer Granada gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Granada Bir Zamanların Gırnata’sı

Granada bir zamanların Gırnata’sı. Endülüs medeniyeti olarak anılan bir dönemin veda noktası. Gırnata Emirliği, uzun süren bir mücadele olarak görülen ancak aslında tasfiye olarak adlandırılabilecek bir dönemin sonunda “Katolik Krallar”a sunulan bir hediye olmuş adeta. Son zafer burada kazanılmış ve son veda da burada yapılmış.

İspanya’da İber yarımadasında bir devrin belki bir masalın yani aslında gerçek Endülüs’ün izleri işte burada son bulmuş.

granada gezilecek yerlerŞehri teslim edip buradan ayrılan son Gırnata emirinin kente Sierra Nevada dağından tekrar tekrar baktığı ve gözyaşlarıyla yoluna devam ettiği anlatılır. Bu baktığı tepe, durduğu nokta, Suspiro del Moro ismiyle anılıyor. Sierra Nevada’da bulunan 860 metre yüksekliğe verilen Suspiro del Moro ismi “iç çekiş” anlamına geliyor. Mağriblerin Granada’ya veda ederken burada yüksek sesle iç çekerek ağladığı yer olarak kabul ediliyor. Biraz da iğneleniyor işte..

Anlayacağınız Granada bir veda toprağıdır..

Granada Meydanları ve Sokakları

Yerleştiğim ve bir kaç gün konaklayacağım misafirhaneden sokağa çıktığımda Cordoba’ya göre çok daha büyük ve hareketli bir şehirle karşılaştım. Kaldığım yerin konumunun her zamanki gibi merkeze yakın olmasından dolayı birkaç ara sokağın geceden kalan izlerinin temizlendiği aralıklardan kalabalıklara attım kendimi.

granada gezilecek yerler albayzinElhamra ve Albaicin (albayzin okunuyor) tarafına doğru yürümeye başladım. Yürüdüğüm yolun bir sokak içerisinde kalan Bib Rambla meydanını daha sonra ziyaret edeceğim. İlk işim her gittiğim şehirde yaptığım gibi navigasyonumu tamamlamak! Yönümü, konumumu belleğime alıp incelediğim haritalara kendimi yerleştirmek.

Calle Reyes Catolicos yazan tabela yürüdüğüm caddesinin ismini gösteriyor. Katolik Krallar caddesi boyunca yürürken Katolik Krallardan Isabel’in tahta oturmuş büyük bir heykelinin, nispeten küçük bir meydanı kapladığını gördüm. Burası Plaza Isabel la Catolica, tahmin ettiğiniz şekilde birçok yer gibi Isabel’in ismini taşıyan bir meydan. Meydanın hemen dibinde Isabel ile yüzyüze gelip birbirimize yorgun bakışlar attıktan sonra ben yoluma devam ettim. Plaza Nueva’ya kadar kısa bir süre daha yürüdüm.

Granada Gezilecek Yerler

Plaza Nueva, yerleri kareli döşeli taşlarla işaretlenmiş gibi bir alan. Az ileride başlayan Albaicin ile adeta yeni Granada’nın sınırı gibi. Çünkü bu meydan ile birlikte modern yapılara veda ediyor ve tarihe yolculuğa başlıyorsunuz.

Şehir İçinde Şehir Var Gibi

Şehir içinde başka bir şehir var sanki. Albaicin’e doğru ilerlerken yanınızdan akan nehri çeviren duvarlar ve gölgesinde heybetli bir duruş sergileyen dünyanın en mistik şaheser yapıları arasında gösterilen, gizemlerle dolu Elhamra Sarayı var.

Granada için söyleyeceğim en önemli şey; buraya olabildiğince vakit ayırmanız. Çünkü burası gerçek anlamda ağır ağır adımlarla dolaşıp, bol bol bakıp, görüp hikayeleri hatırlanacak, hatıralarına göz gezdirilecek bir şehir. Granada’nın beklentilerinizi boşa çıkarmayacağını belirtmek isterim.

Granada Gezilecek Yerler

Albaicin dokuyu hissedebilmek için iyi başlangıç. Granada, İslamiyet’in İspanya’daki son kalesi olmasından dolayı en acı hikayelere sahip Endülüs kenti. Bu nedenle neşeli bir şehirmiş gibi görünen Granada’nın insanları, yüzyıllar sonrasında bile yüzlerinde söylemedikleri birşeyler var gibi duruyor.

Albaicin’e ilk adımlarımı atmamla birlikte kafamı yukarı doğru çevirip birkaç dakika Elhamra’ya bakakaldım. Benden öncekiler gibi. Hiçbir şey düşünemedim bir kaç dakika. Baktım ve öylece durdum.

Granada Gezilecek Yerler

Kitaplarda hikayelerini okuduğum sadece birkaç yerde içimi kaplayan garip hisler, Endülüs’de beni hiç bırakmıyor. Aklımda hiç yokken enerjim tükenmiş gibi biryerlere oturup dinlenmek istedim bir anda. Çok da iyi oldu bu. Elhamra’nın gölgesinde oturdum, nefeslendim..

Granada Gezilecek Yerler – Ünlü Çay Evleri Teteria

İspanya’nın bir çok yerinde olduğu gibi Endülüs’de de sokaklar akşamın ilk saatlerinde canlanmaya başlıyor. Bu saatte sokakları gezen birkaç seyyah, caddeye tezgah kurmuş birtakım elişi ürünler satmaya çalışan birkaç Granada yerlisi dışında pek kimse yok gibi.

Hemen bir Teteria buldum. Teteria burada çay evi anlamında kullanılan mekanlara verilen isim. Çeşitli çaylar (arap çayları çoğunlukta) ve nargile içilen bu mekanların bazıları mağaraya benzer ortamlarda bulunuyor.

Hemen Albaicin başlangıcının yakınında ki Plaza Nueva’dan içeriye doğru girerseniz Caldereria Vieja ve Caldereria Nueva civarında “küçük veya eski Fas” olarak adlandırılan sokaklarda hem teteria hem de geleneksel bir Arap çarşısı ortamında dolaşabilirsiniz.

Granada Gezilecek Yerler

Granada Gezilecek Yerler

Bir çay içimi dinlenip notlarımı karıştırdıktan sonra Albaicin’in sokaklarında bir oraya bir buraya dolanıp durdum. Hani ayaklara karasuların inmesini istercesine ve sanki birşeylerin peşinde koşarcasına. Küçük gibi görünen bu sokaklarda bunu yapmanın zor olduğunu belirtmeliyim. Çünkü bir tepenin yamacındaki bu sokaklar havanın da etkisiyle bir hayli yoruyor böylesi koşturmalarda.

Özellikle Granada’ya gelen herkesin yaptığı gibi tepeye doğru çıkıp Elhamra Sarayı’nın manzarasını seyretmek istedim. O kadar çok sokaklarda dolaştım ki (hatta bazılarından birkaç kere geçtim) tepeye doğru giderken bir hayli zorlandım. Sırtımda fotoğraf makinesi, su v.s bulunan çantamın bile gitgide ciddi şekilde ağırlaştığını hissettim. Ama bu durum, şehrin mücevherini en güzel göründüğü yerlerden birinden seyretmek için çok da önemsiz bir ayrıntı.

Granada Gezilecek Yerler

Granada Gezilecek Yerler

Elhamra’yı Seyretmek İçin En Güzel Yerler

Yürümeye devam ederken gördüm ki, Granada’nın herşeyi sayılan Elhamra’ya en güzel yerden bakmanın sadece bir tek seçeneği yokmuş. Bu yüzden önce San Nicholas Kilisesi‘nin bulunduğu tepeye çıktım. Bir süre Elhamra’da dahil olmak üzere bütün Granada’ya baktım.

Granadalılar, bir çok insanın şehre onu görmek için geldiğini bildiği için seni onunla baş başa bırakıp hiç de rahatsız etmiyorlar. Ama buna rağmen burası pek bir kalabalık. Gerçekten de harika bir manzara var karşıda. Elhamra adeta kendini sunuyor.

Granada Gezilecek Yerler

Granada gezilecek yerler

Kilise’nin olduğu bölgeden bu defa da Sacromonte isimli bölgeye doğru yürüdüm. Burası şehrin geleneksel çingene mahallesi. Buradan da Elhamra’nın farklı bir açıdan yeşilliklere uzanan görüntüsünü izleyebilir, fotoğraflayabilirsiniz. Burası da gerçekten harika.

Granada gezilecek yerler burada bitmiyor. Hatta doğruyu söylemek gerekirse bu hiçbir şey! Granada gezilecek yerler listesinin en görkemlisi var sırada daha.

Akşamın kente çökmesini bir çingene mahallesinden Elhamra’ya doğru bakarken bekledim. Elimde soğuk bir şişe içecek, ayaklarımı tarihe doğru uzatıp, Endülüs’ün en güzel yerlerinden olan Elhamra’dan gelen sesleri duymaya çalıştım.

Elhamra’ya bir tam gün ayırmayı planladım. Kendimi bırakmak istiyorum hikayelere ve efsanevi Elhamra bahçelerine.

Granada gezilecek yerler

Granada gezilecek yerler

Booking.com
Önceki İçerikSelanik İzmir Benzetmesi: İzmir Selanik’e Gerçekten Benziyor mu?
Sonraki İçerikAtatürk Havaalanına Nasıl Gidilir? Atatürk Havaalanına Metrobüs ile Ulaşım
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz