Antalya‘da gezilecek onca yer varken Antalya Oyuncak Müzesi’ni duymamış olabilirsiniz. Aslına bakarsanız ben duydum da ne oldu! Açıldığı tarihten beri nerede olduğunu bilmeme, gitmek istememe rağmen ne zaman müzenin bulunduğu bölgeye gitsem “Bir daha ki sefere giderim” diye erteleyip durdum.

Antalya Oyuncak Müzesi Bir Harika

Tarihi Kaleiçi semtinde bulunan Antalya Oyuncak Müzesi, 2011 yılının çocuk bayramında yani 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılmış.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından çalışmalarına başlanan müzenin danışmanlığını da, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu ve sahibi Sunay Akın yapmış.

Müzenin İstanbul’dan sonra bir diğer örneği de İzmir’de bulunuyor.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi

Oyuncaklar Arasında Zaman Yolculuğu

Antalya Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri veya İstanbul’dakinin çeşitliliğine göre biraz daha mütevazı gibi geliyor önce.

Ancak yine de, 1800’lü yılların sonundan 1980’lere kadar çeşitli ülkelerden birçok oyuncak sergileniyor. Hatta zamanında oynadığımız ve belki de eşyalarımızın en değerlilerinden olan o “nefis” oyuncaklarımızı burada görmek bir tuhaf yapıyor insanın içini.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi denildiğinde tabii ki aklımıza önce çocuklar geliyor ama özellikle yeni devrin çocuklarına burada sergilenen eserlerle nasıl oynadığımızı anlatmak işin zor yanı gibi! Gerçekten sergilenen objelerle oynadığımızı, hatta inanılmaz eğlendiğimizi nasıl anlatabiliriz bilemiyorum.

Sopadan çiviye, mermer taşlardan gazoz kapaklarına kadar herşeyin oyun malzemesi yapıldığı zamanların çocukları olarak bizim için o günlerde lüks sayılan oyuncaklar, şimdi camekanların arkasında sergileniyor.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi, tematik birçok müzenin olduğu gibi gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri.

Ancak eksiklikleri yok mu? derseniz bence fazlasıyla var. Müzeye girdiğinizde belki de konunun etkisinden neşeli bir şekilde ve gülümseyerek gişeden geçiyorsunuz. Ama bundan sonrası eksik işte..

Antalya Oyuncak Müzesi’nde renkler soluk, salonlar sessiz, bakımsız ve terkedilmişlik hissi veriyor. Bu his müzeye girdiğimde direkt tokat gibi yüzüme vurdu sanki. İçimin kıpır kıpır olması gerekirken bir ambiyans eksikliği söz konusu.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi

Herhangi bir döneme ait olan tarihi eserlerin sergilendiği bir ciddiyet ve soluk ışıklı ortamlar Antalya Oyuncak Müzesi’ne yakışmamış.

Profesyonel şekilde destek alınıp harika bir yer haline getirilebilecek bir mekan olan Antalya Oyuncak Müzesi, bu haliyle özellikle çocukların ilgisinden yoksun kalabilir.

Antalya Oyuncak Müzesi içine girince cıvıl cıvıl müzikler, ışıklar, renkler bekliyorsunuz. Bilemiyorum belki de ben böyle birşey istiyorum. Etkinlikler de her ne kadar duyurulsa ve planlansa bile eksik konulardan biri.

Burası yaşamalı, devam etmeli. Eminim öyle değildir ama bana sanki bana bir süre sonra kapanacakmış hissi verdi.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede?

Neyse ben güzel taraflarını anlatmaya devam edeyim. Öncelikle müzenin binası bir harika! Kaleiçi yat limanında denizin de kıyısında bulunan müze, avlusu olan eski bir yapının içerisinde.

Kapıdan içeri girmeden önce yan tarafta avludan dışarıya açılan parmaklıkların ardında Redkit, Dalton kardeşler ve RinTinTin’i görüyorsunuz.

Kapıdan içeri girince sergi salonlarında camekanların ardında sergilenen özellikle eski oyuncaklara bayıldım. Bildiklerim dışında çok eski tarihlerde dünya çocuklarının neler ile oynadıklarını görmek oldukça keyifli.

Salonların içerisinde ünlü çizgi film kahramanlarının heykel ve maketleri bulunuyor. Az da olsa renklendirilmiş salonlardan biri de çıkış alanına yakın tarafta yer alıyor. Yere yansıtılan projeksiyonda çocukların oynatılan film üzerinde koşmalarını görmek oldukça etkileyici.

Antalya Oyuncak MüzesiOyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesine Nasıl Gidilir?

Antalya Oyuncak Müzesi’ne nasıl gidilir diye sorarsanız “Çok kolay!” diye cevap verebilirim.

Antalya Tophane olarak bilinen çay bahçelerinin bulunduğu yerden “Yat limanı” olarak da isimlendirilen Kaleiçi’ne kolaylıkla inmenizi sağlayacak asansörü kullanarak Oyuncak Müzesi’nin yanıbaşına ulaşıyorsunuz.

Müzeyi gezdikten sonra Kaleiçi’nin nefis sokaklarını da turlayabilirsiniz.

Antalya Oyuncak

Oyuncak Müzesi Giriş Ücretleri

Antalya Oyuncak Müzesi giriş ücretleri gerçekten çok uygun olarak satışa sunulmuş. Yetişkinlerin kişi başı 10 TL. olarak ücretlendirildiği müzede öğrenciler 5 TL veriyor.

Ancaaak eğer çekirdek aileyseniz; Yani Anne- Baba olarak çocuğunuzu da alıp müzeye geldiyseniz ödeyeceğiniz rakam sadece 10 TL.

Antalya Oyuncak MüzesiBu uygulamaya bayıldığımı belirtmeliyim. Harika bir sistem. Çocuklarıyla maliyetleri nedeniyle müzelere gitmeye çekinen birçok aileye enfes bir zaman geçirme imkanı sunuluyor. Darısı diğer müzelerimizin başına.

Antalya Oyuncak Müzesi

Booking.com
Önceki İçerikYadegar Asisi Panorama Müzesi: Leipzig’in Gezilecek Yerleri
Sonraki İçerikAtatürk Arboretumu Gezisi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz